nikula
07.03.16,22:16
Mám jedno potvrdenie o mzde od slov. firmy, ktorá má stálu prevádzkareň v Holandsku. Je pritom riadny postup ako pri príjme zo SK, len sa nebude riešiť vyňatie ani zápočet.... Rieši sa ako príjem zo zahraničia ... daň bola zaplatená v Holandsku, takže ani vrátenie daní nebude.... ? Dobre tomu chápem....

DOP: Uvádzam v osobitných údajov kod štátu, čo uvádzam ako výdavky... ak poistné platené na SK a iba daň tam- tak sa neuvedie nič?
Chelsea34198
08.03.16,03:13
klasicky po starom vynatie/zápočet .- upravili koli tomu tlačivo , lebo nastaval problem hlavne z CR, kedy je možnosť podľa medzinárodnej zmluvy o soc. zabezpečení 2r. platiť odvody na slovensku. - Preddavky na daň sa však podľa zmluv o zamedzení dvoj.zdan. platia tam, kde je prevádzkareň. Ja som to riešila. Posledné dva roky. Prví rok to dopadlo tak, že každý daňový úrad to chcel ináč. Ďalší rok som to chcela riešiť cez metodiku, tý vraj nekomunikujú s verejnosťou, tak sa mi správny postup podarilo dostať až od MFSR. Už min. rok som to podávala na nových tlačivách.
Klasicky to čo je za výkon v SR ide ako §5 a mzda za výkon v zahraničí ide ako vyňatia alebo zápočet. Rozdiel oproti minulým rokom je len v tom, že pokiaľ sa práca vykonáva na vrub prevádzkarne SR podniku v zahraničí (reálne práca vykonaná v zahraničí aj platené preddavky), nedáva sa potvrdenie zahraničné, ale rovno sa to uvádza na SR potvrdení. ( je to na potvrdení rozdelene - teraz presne niem a,b,c ?)
nikula
08.03.16,07:25
poistné platené na SK a daň v NL... ok
čiže budem vynímam iba hrubý príjem, lebo poistné je tu platené?
Chelsea34198
08.03.16,07:50
príjem zo zahraničia ( na potvrdení) je uvedený v riadku 1b = hrubý príjem poistenie je na riadku 04c vyníma sa rozdiel ... v Daňovom priznaní sa vyplní (typ A)
- Oddiel V -všetky príjmy SK + zahr.
- r.48 vyňaté príjmy 1b-4c
- Vyplní sa oddiel IX kde sa ako príjem uvádza hrubý príjem v zahr a ako výdaj poistenie + kod krajiny.
nikula
08.03.16,19:33
nemám také tlačivo s očíslovaním riadkov....
Mám tam riadky:
úhrn príjmov
poistné s členením
ČZD
úhrn preddavkov zaplatených v Holandsku

to poistné bolo uhradené na SK, takže ako výdaj poistné nebudem v oddieli IX uvádzať... ako výdavky tam neuvediem nič, či len daň???
nikula
10.03.16,07:15
prosím ešte o radu.... viď príspevok vyššie