bui
12.06.06,13:02
Existuje este pojem kratkodoby majetok?

Kedysi bol drobny a hmotny alebo nehmotny investicny majetok....

Neviem totiz ako mam evidovat napr. tlacaren za 15 tis. V programe Omega mame moznosi dlhodoby a kratkodoby majetok. Tlaciaren ma podla mna dobu pouzitia viac ako 1 rok, teda nie je kratkodoby. Jej cena je pod 30 tis, teda sa nemusi odpisovat..da sa rovno do nakladov. Kde ju mam zaevidovat?
Kamoska..uctovnicka ma presviedcala, ze pojem kratkodoby majetok neexistuje.
A kde mam potom zaevidovat take veci ako napr. taska na notebook za 2000 sk, pamatova karta kupena samostatne za 1500....a pod...?
Jozef I
12.06.06,11:07
Smernicou by malo byt upravené, čo sa za krátokodobý majetok bude považovať vo firme. Takýto majetok sa dá do nákladov v plnej výške, ale mal by byť evidenčne vedený. Aby sa dalo zistiť čo sa všetko vo firme používa v nasledujúcich rokoch. Na to je aj možnosť v Omege to sledovať pod názvom krátkodobý majetok.
bui
12.06.06,11:18
a nebude to divne evidovat majetok kt. sa pouziva viac ako rok pod kratkodobym majetkom?...ta taska a pamatova karta...to by mohlo aj byt ale tlaciaren....

a co sa tyka smernic, tie by mali byt v sulade so zakonmi, vyhlaskami ...a ak pojem kratkodoby majetok neexistuje...mozem ho v smernici pouzit?
Jozef I
12.06.06,11:28
V smernici použiješ napr. nasledovné: Majetok ktorý nespĺňa podmienky dlhodobého majetku, t.j. cena obstarania je menej ako 30000,- Sk a viac ako 2000,- Sk, avšak doba použitia tohto majetku môže byť dlhšia ako rok sa bude evidovať evidenčne a tento majetok bude označovaný ako krátkodobý majetok.
Môžeš tam samozrejme dávať aj majetok, ktorý ma kratšiu dobu použiteľnosti ako rok ale to je si myslím už zbytočné. A je to v súlade zo zákonom. Inak ak to chceš môžeš sa takýto majetok rozhodnúť aj odpisovať ako dlhodobý, ale musí to byť min. 2 roky. Aj to povoluje zákon. Záleží od toho či si chceš náklady rozložiť na viac rokov. ;)
bui
12.06.06,11:57
ja som mal v plane zaradit ho medzi dlhodoby a zadat v omege neodpisovat..s tym, ze pri kupe ho dam rovno do nakladov na 501....
Jozef I
12.06.06,12:13
Ale keď ho tam zaradíš a mal by si viac toho majetku, tak pri zostavách ťa to bude pliesť, lebo ten dlhodobý by ti mal súhlasiť na majetkové účty, keď si robíš inventúru. Nehovorím, že je to chyba, ale načo si to komplikovať, keď máš v omege presne na to spravenú evidenciu ? :confused: :rolleyes:
mudroš
15.06.06,11:14
Mne sa použitý názov " krátkodobý majetok" tiež nepáči.

V zásade ide o dlhodobý majetok o ktorom sa účtovná jednotka rozhodla, že ho bude v súlade s platnými predpismi považovať za zásoby.

Kto by ale požíval taký dlhý názov? Pre interné potreby si môžem ustanoviť názov aký chcem. Napríklad :
- majetok sledovaný v operatívnej evidencii,
- drobný hmotný majetok a podobne.

Ak autor programu aj použil nejaký skrátený názov, pre účely účtovníctva nie je rozhodujúce, ako sa to v programe nazýva, ale rozhodnutie účtovnej jednotky o tom, ako sa s takýmto majetkom nakladá. To sa zverejňuje v poznámkach účtovnej závierky. Tie sa však zverejňujú a tam by som použil správny názov (vymedzenie druhu majetku) aj keď by bol akokoľvek dlhý.