kuravesele
08.03.16,11:51
Dnes mi jeden dodávateľ vystavil FA XYZ (na ktorej nie sú žiadne údaje o našej firme = názov, adresa, IČO, DIČ, IČ DPH. ) Je Tam iba firma dodávateľa, a text čo sme brali + základ dane 10,00, DPH 2,00, Spolu 12,00 EUR.

K tejto "neúplnej FA" nám pripli doklad z ERP s textom úhrada FA XYZ = 12,00 EUR.

Podľa mňa toto nie je v súlade so zákonom o DPH, keďže mi tam nie sme ako odberateľ (naše údaje), na pani mi to vraj neviem prerobiť, že Vraj je to v poriadku, že do 160 EUR je to vraj v súlade so zákonom o DPH ....

Aký máte názor? Nikto?
Žabinka
08.03.16,14:17
ZoDPH: § 74
Obsah faktúry
(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),

(1) Faktúra vyhotovená osobou podľa § 72 musí obsahovať
b) meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jeho sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba,
g) základ dane pre každú sadzbu dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
kuravesele
08.03.16,14:58
ďakujem Žabinka, presne toto som aj pozerala...ale podľa mňa doklad z ERP ktorý sa vzťahuje k nejakej FA s textom "Úhrada FA č. 001 " nie je zjednodušeným dokladom do 100 EUR...preto zastávam názor, že tak ako to spravil v mojom prípade dodávateľ, tak je to v rozpore s ZoDPH....

Podľa mňa mal spraviť buď.
1. Normálnu FA so všetkými náležitosťami podľa ZoDPH par 74 bod 1 + dá blok z ERP o jeho úhrade

2. Mal dať doklad z ERP podľa par. 74 ods. (3) písm b. = bloček z ERP do sumy 1000 EUR.

3. Zjednodušený doklad do 100 EUR napríklad PPD = ale to by nemal mať povinnosť evidovať tržby ERP a nemal by sa tento doklad aj tak vzťahovať k úhrade FA.

Ak sa mýlim, tak mi to prosím vyvráťte...
Žabinka
08.03.16,15:55
doklad z erp nie je zjednodušenou faktúrou.. je to doklad o úhrade zjednodušenej faktúry FA č.001..
kuravesele
08.03.16,16:01
ale zjednodušená FA nemá byť náhodou jeden samostatný doklad, ktorý znamená aj úhradu súčasne? Lebo toto mi vôbec nepasuje, keď niekto vydá ako keby riadnu FA (bez odberateľa ) + doklad o jej úhrade...neviem...
Tweety
08.03.16,16:05
kuravesele ale zjednodušená FA nemá byť náhodou jeden samostatný doklad, ktorý znamená aj úhradu súčasne? Lebo toto mi vôbec nepasuje, keď niekto vydá ako keby riadnu FA (bez odberateľa ) + doklad o jej úhrade...neviem...

Máš zjednoduš. faktúru a doklad z ERP o jej úhrade. Platí to, čo priložila Žabinka.
Jarka 1
08.03.16,16:07
Pasuje, nepasuje ... zákon to tak umožňuje. Žabinka má pravdu.