janulka88
08.03.16,12:24
Dobrý deň,

prosím vás viete mi pomôcť, za chvíľu začnem poberať rodičovský príspevok, živnosť na kozmetiku som si nechala otvorenú s tým, že teraz tam pracuje jedna slečna ktorá je u mňa zamestnaná. Teraz pokiaľ beriem materskú som nemusela platiť odvody, ako je to keď mi nabehne rodičovský?? ...na socialnej je to tak šalamúnsky napísane,ak podpíšem Vyhlásenie o tom že činnosť nevykonávam....ale ako sa to myslí, akože fyzický alebo papierovo?? lebo živnosť rušiť nechcem ale fyzický tú činnosť nebudem vykonávať, bude ju za mňa zamestnankyňa.
Ďakujeeem za všetky odpovede :)
Tweety
08.03.16,11:25
Môžeš mať otvorenú živnosť, môžeš pracovať aj popri poberaní RP.
janulka88
08.03.16,11:27
A odvody? musím platiť??
veronikasad
08.03.16,11:57
Ak v SP podpíšeš vyhlásenie, že živnosť fyzicky nevykonávaš, odvody do SP platiť nemusíš. Ak tam máš zamestnankyňu, živnosť rušiť nemusíš.

V ZP si poistencom štátu ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku, preddavky nebudeš platiť z min. vymeriavacieho základu, ale z neupraveného=skutočného, ktorý máš uvedený v RZZP za rok 2014.
janulka88
08.03.16,12:13
dakujem velmi pekne za radu, bolo to tak nejednozčne na stránke socialnej poisťovne napísané, že som sa zľakla že buď pracovať alebo zrušiť živnosť....takže stačí to prehlásenie a živnosť mi porkačuje ďalej, áno? žiadne prerušenie ani nič?
veronikasad
08.03.16,12:17
jedna klientka to tak mala a bolo v pohode. odvody začala platiť až po dovršení 3 rokov veku dieťaťa, keď ukončila poberanie RP.
janulka88
08.03.16,12:20
ok, dakujem velmi pekne za info.