Tatiana K
08.03.16,14:01
Som SZČO, mám prevádzku, kde mi občas pomáhajú svokrovci na dôchodku a manžel, konateľ s.r.o. Ako to zlegálniť? Ďakujem.
veronikasad
08.03.16,13:06
manžel je dôchodkovo poistený?
veronikasad
08.03.16,13:09
1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

-----
Svokrovci nie sú považovaní za príbuzných v priamom rade, aj keď sú poberatelia dôchodku, nemôžu ti vypomáhať bez pracovno-právneho vzťahu.
Tatiana K
08.03.16,13:15
Takže, ak tomu dobre rozumiem, moji svokrovci, manželovi rodičia nie sú mojími príbuznými v priamom rade. Dá sa ich nejako zamestnať?
Okrem toho je u mňa zamestnaná moja 18 ročná dcéra, ktorá je študentka, a ktorú som prihlásila na soc. poisťovni. Tým pádom som ju nemusela nikde prihlasovať a môže u mňa pracovať?
Ďakujem.
veronikasad
08.03.16,13:18
Dcéru si prihlasovať nemusela, svokrovci môžu robiť na dohodu a manžel bez dohody iba ak má v s.r.o. vyplácanú nejakú odmenu, z ktorej je dôchodkovo poistený.
Tatiana K
08.03.16,13:49
Msnžela a dcéru mám poriešených, ostávajú svokrovci. Urobím im dohody na občasnú výpomoc, kde môžem uviesť termín "podľa potreby" a musím ich zaevidovať ako zamestnancov na Soc. poisť. a na DÚ?
veronikasad
08.03.16,14:43
Musíš ich pred začiatkom výkonu práce prihlásiť do sociálnej poisťovne na reg.liste fyzickej osoby a mesačne posielať výkazy, aj keby v niektorom mesiaci prácu nevykonávali. Súčasne posielaš na daňový úrad mesačný Prehľad o zrazených preddavkoch. Samostatne ich na DU neprihlasuješ.
Tatiana K
09.03.16,21:31
Ďakujem veľmi pekne.