akynka
08.03.16,14:28
Ahojte, prosím Vás o radu pri zaslaní hlásenia za vznik komunálnych odpadov.
V roku 2015 sme od 10.06.2015 začali s prevádzkou penzióna, počas trvania prevádzky sme mali ubytovaných iba 8 hostí na dve noci.

písmeno a) podľa zákona nakoľko máme dvoch zamestnancov bývajúcich v mieste podnikania je 0
písmeno b) - dve noci po 8 zahraničných návštevníkov, priemerný počet za obdobie mi tak vychádza ako 16 (osem ľudí za dva dni / 204 dní prevádzky. = priemerne 0,078 osoby denne ubytovanej v penzióne za rok 2015.
Pani za okienkom nám ale povedala, že priemerný počet ubytovaných hostí je 8! lebo sme iných ubytovaných nemali. čo prakticky znamená, že ak by som mala celý rok ubytovaného jedného človeka, priemerný počet je 1 a zaplatím poplatok 15 EUR/osoba/rok.
Pri jej chápaní to je ale 120 EUR za rok, čo je polovica z toho čo sme zarobili, viete mi prosím poradiť s týmto problémom? ďakujem!

Zákon vraví:
(3) Ukazovateľ produkcie komunálnych odpadov v zdaňovacom období je súčet
a) priemerného počtu osôb pripadajúci na zdaňovacie obdobie, ktoré sú v rozhodujúcom období s poplatníkom podľa § 77 ods. 2 písm. b) alebo písm. c) v pracovnoprávnom vzťahu, inom obdobnom vzťahu alebo ktoré sú u poplatníka v štátnozamestnaneckom pomere, alebo ktoré tvoria jeho štatutárny orgán, pričom tieto osoby vykonávajú svoju činnosť v nehnuteľnosti, ktorú poplatník užíva alebo je oprávnený užívať, nachádzajúcej sa v obci; ak je poplatníkom fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, do počtu osôb sa započítava aj táto osoba; do počtu osôb sa nezapočítavajú osoby, ktoré majú v tejto obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (ďalej len „priemerný počet zamestnancov“), a
b) priemerného počtu
1. hospitalizovaných alebo ubytovaných osôb pripadajúci na zdaňovacie obdobie v rozhodujúcom období, ak ide o poplatníka, ktorý v užívanej nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v obci poskytuje zdravotné služby alebo ubytovacie služby; do tohto počtu osôb sa nezapočítavajú osoby, ktoré majú v tejto obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt