mondes
08.03.16,18:42
Poraďáci, prosím Vás, tlačíte všetky pokladničné doklady a zakladáte k bločkom do šanóna? Mám napr. 50 strán VPD. A to nie je všetko. Nestíham kupovať farby. Videla som už viackrát pri preberaní účtovníctva doklady, kde PD vôbec neboli vytlačené, ani peň. denník. Vraj, že je to veľa papiera, ak bude treba, vytlačí sa. Ako to robíte vy? Lebo fakt je toho veľa. Ďakujem.
veronikasad
08.03.16,18:31
Tlačím všetky pokl.doklady aj peňažný denník. Profesná hanba by ma fackovala odovzdať takéto účto klientovi alebo druhej účtovníčke ... (mám laserovú tlačiareň)
veronikasad
08.03.16,18:33
Pokl.doklady tlačím mesačne - bez poradového čísla v peň.denníku. Peňažný denník + prehlady podnikania na konci roka po spracovaní DP DzP.
hanelie
08.03.16,18:41
ja poctivo vypisujem ( ale už sa to tu preberalo, že povinnosť vypisovania (tlačenia) pokl. dokl. nie je v zákone nikde uvedená )
mondes
08.03.16,19:46
Ďakujem Vám obidvom. Aj ja tlačím zatiaľ všetko. A strihám. A cvakám. .........uff. Už je toľko hodín? :)
Consultix
09.03.16,22:51
Jednoznacne som toho nazoru, ze tieto doklady by sa mali tvorit a tlačit. Ako pise veronika, uz len z pocitu poctivo odvedenej prace. Ale ono to ma oporu aj v zakone. Uctujeme predsa o uctovnych dokladoch, a tie jednoznacne definuje Zakon o uctovnictve:

§ 10 Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/431/20160101#paragraf-32.odsek-3)) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Samozrejme, ak toto vsetko napise niekto na doklad z ERP, tak zakonnu povinnost ma splnenu :)
Dav
10.03.16,06:22
nestrihaj, tlač viac dokladov na 1 stranu. A cvakaj, lepené by mohli časom utiecť :D
fortunka
10.03.16,06:43
Ja mám teda šanon dokladov na mesiac, ale za cely rok mam max. 100-120 kusov (teda nie stran) VPD... ja to robim tak ze nahodim viac dokladov na jeden VPD a vytlacim k tomu jeden, na ten jeden nasledne nacvakam blocky ;). Pokladnu cislujem hned, v pripade ze sa objavi nejaky doklad o pol roka tak bud doplnim nieco na existujuci doklad, alebo to dam normalne do radu. Ved stracat/zabudat je normalne :D A podla mna je to bez nich neprehladne aj pre vlastnu kontrolu.
Pokladnicne tlacim, dennik netlacim vobec (u mna ma dennik 17000 riadkov, kto by to cital ? :D ) - ukladam vsetky vystupy ktore su dobre max. pre danovu kontrolu v PDF, na konci roka napalim a supnem k uzavierke)
mondes
10.03.16,15:01
A tie pokladničné doklady vaši klienti aj podpisujú? Pretože mne prinesú o rok, aj minuloročný šanón a nič nepodpísané. :) Ale to je ich vec. Ja im to pripomínam.
fortunka
10.03.16,16:27
Ja ich podpisujem, zauctoval/vystavil. Podpisuju iba prijmove ale to rovno dan ze treba podpisat. Vydavkove nie.