elisabeth
08.03.16,22:03
Od 1.7.2015 platí novela zákona o účtovníctve, podľa ktorej má byť ÚZ podpísaná štatutárom. Ako to riešite pri elektronickom posielaní tlačív? Pošlete ešte aj ako prílohu naskenovanú podpísanú účtovnú závierku? Nikde som to nenašla.
kuravesele
09.03.16,04:04
Ten podpisovy zaznam tam bol v par. 17 aj pred tym ale pod ods. 2 pism f), a teraz sa doplnilo pismeno f) a tento podpisovy zaznam tak dostal pismeno g) Ked sa podava UZ elektronicky netreba prikladat podpisovy zaznam .
Consultix
09.03.16,23:56
Ahoj, mame niekde podlozene, ze v takomto pripade nie je nutny podpis statutarneho zastupcu? V pripade UZ by som to este prekusol, ale v pripade Oznamenia o schvaleni UZ som sa stretol s nazorom (s ktorym sa stotoznujem), ze podpis statutara by mal byt.
Suhlasim s tym hlavne preto, lebo my mame splnomocnenie na dorucovanie pisomnosti prostrednictvom portalu, ale nie na podpisovanie dokumentov. V konecnom dosledku je nas ZEP len o tom, ze ako kurier overujeme, ze to bolo odoslane realne nami, aj ked nam neprislucha podpis samotneho dokumentu...
kuravesele
10.03.16,05:43
23b (5) Doručením dokumentov podľa § 23 ods. 2 daňovému úradu alebo do elektronickej podateľne podľa odseku 3 alebo prostredníctvom systému štátnej pokladnice sa má za to, že účtovná jednotka si splnila povinnosť uloženia a zverejnenia dokumentov. Ak účtovná závierka neobsahuje správne vyplnené všeobecné náležitosti podľa § 17 ods. 2 písm. a) a b), neobsahuje vyplnené všeobecné náležitosti podľa § 17 ods. 2 písm. c) až g), ak je uložená v listinnej podobe alebo vyplnené všeobecné náležitosti podľa § 17 ods. 2 písm. c) až f), ak je uložená v elektronickej podobe a neobsahuje všetky súčasti podľa § 17 ods. 3 alebo ods. 4 a nedostatky neboli odstránené ani na výzvu daňového úradu, považuje sa za nedoručenú.


Podľa mňa ÚZ, ktorá je podávaná v elektronickej podobe = musí mať splnené náležitosti podľa par 17 ods. 2 písm. c) až f)

Podľa mňa iba v listinnej podobe musí byť ÚZ aj podpísaná.

Ak je to zle tak mi to prosím vyvráťte a napíšte, že akým spôsobom mám priložiť podpisový záznam štatutára k ÚZ ak to podávam elektronicky.
Žabinka
10.03.16,06:25
je to tak ako píšeš.. na stránke FS sa o tom aj píše.. síce v súvislosti s ÚZ v JÚ, ale platí to isté aj pre PÚ.. keď nájdem, priložím..
Žabinka
10.03.16,06:34
Účtovná závierka v JU
Na zostavenej účtovnej závierke musí byť pripojený podpisový záznam. Podpisový záznam fyzickej osoby, ktorá je účtovnou jednotkou, sa uvádza len v účtovnej závierke predloženej v listinnej podobe. Pri ukladaní účtovnej závierky v elektronickej podobe sa podpisový záznam neuvádza.
https://podpora.financnasprava.sk/106759-%C3%9A%C4%8Dtovn%C3%A1-z%C3%A1vierka-v-jednoduchom-%C3%BA%C4%8Dtovn%C3%ADctve
ppredpokladám, že o podpisovaní platí rovnako aj v PÚ..
kuravesele
10.03.16,06:37
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_register-uctovnych-zavierok-ts

Dokument sa považuje za doručený, iba ak obsahuje správne vyplnené všeobecné náležitosti (obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky a IČO, deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, deň jej zostavenia, obdobie, za ktoré sa zostavuje a iné údaje) a sú podané všetky súčasti účtovnej závierky (súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky). Pri listinnej podobe podania účtovnej závierky je povinnou náležitosťou aj podpis štatutárneho orgánu alebo fyzickej osoby - podnikateľa.
Consultix
10.03.16,14:35
Dakujem Vam za prispevky, ale stale som toho nazoru, ze tam nie je jednoznacna odpoved na moju otazku. Pise sa tam totiz "Pri listinnej podobe podania účtovnej závierky je povinnou náležitosťou aj podpis štatutárneho orgánu alebo fyzickej osoby - podnikateľa", z coho nepriamo vyplyva, ze pri podani elektronicky podpis statutara nie je povinnou nalezitostou. Ale OK, postupujeme analogicky, ako pri ostatnych pisomnostiach, kde tiez ne je nutny podpis statutara. Stale ale mam neistotu v pripade Oznamenia o schvaleni UZ :)