Opessos
09.03.16,11:48
Vie mi niekto poradiť? Nie som elektrikár moc sa tomu nerozumiem. Mám ventilátor 12V 1.0A. Prepajkoval som ho na usb. V podstate ide ale len tak tak nemá dosť šťavy a preto by som chcel pripajkovať druhý usb konektor tým pádom by bolo viac šťavy. No neviem či to bude fungovať a ako ho pripajkovať? Sériovo paralelne? To mi nič nehovorí. Pokiaľ viem USB má 5V a 0.500mA takže by to vychádzalo celkom dobre keby tam sú dva. Vie mi niekto poradiť prosím?
misoft
09.03.16,15:07
Nebude. Zoskratuješ USB. Stačí, aby si len opačne zapojil a môžeš sa s USB a matičnou rozlúčiť.
Za pár € si kúp nabíjačku 10-12V s USB výstupom - dávajú až 2-2,5A
canbo
09.03.16,15:13
Aj USB nabíjačka má len cca 5V
misoft
09.03.16,17:14
Tak si to uprav na okrúhly konektor súosý a použi toto: http://www.pckonfig.sk/shopping/product_details.php?idp=zpL40

Musíš si uvedomiť jedno: USB konektory v PC síce dávajú 500mA - každý, niektoré 1A. Ale napájanie je radičom USB ODDELENÉ. Sú akoby samostatné. A za ďalšie, ak by si zapojil do série - dostaneš síce teoreticky 12V, ale len 500mA - v žiadnom prípade 1A. Ak by jeden USB dával 500mA a druhý 1A ten silnejší by odpálil ten slabší. Ak by si zapojil paralelne - dostaneš len 5V a max. 1,5A Ovšem ten slabší by to opäť nezniesol.... Pri sérioparalelnom zapojení by si potreboval aspoň 4 USB 2paralelne a do série/alebo opačne. A opäť by si ich odpálil.

A dám krk na to, že ventilátor je/bol určený do auta - do palubnej zásuvky (tá dá i 5A)
amoo
11.03.16,16:07
1A to je prehnaný odber pre USB narobíš si zbytočne škody, a ešte keby zapojil do serie a ak to ide z jedného napájacieho miesta zdroja skratne. PC použiť ako zdroj Vcc je zle riešenie. Ak máš starý zdroj z PC na hrubom čiernom a žltom resp. červenom maš napätie ake potrebuješ