sybila3
12.06.06,15:26
Mohol by mi niekto poradiť, či keď uvádzam na faktúru vystavenej poštovné a balné by malo byť s DPH (asi nie) a či je dobré účtovanie na 602?
ďakujem
jess
12.06.06,13:29
ja účtujem položku "poštovné a balné" a dávam na to DPH....účtujem 602
sybila3
12.06.06,13:31
Ja som to dala bez DPH.
Marianna01
12.06.06,14:01
Myslím si, že je to refakturácia nákladov, takže by to malo byť bez DPH


CHYBNÝ PRÍSPEVOK, ODPORÚČAM PREČÍTAŤ PRÍSPEVOK ANDREJA_RV
jess
12.06.06,14:33
hádať sa nebudem, ale aj mne chodia faktúry, kde je na všetkých "poštovné a balné" s DPH........sme maoobchod a ešte mi neprišla faktúra, kde by to bolo bez DPH.....

.....môj názor je, že pokiaľ by som uviedla len "poštovné", tak by som dala bez DPH, ale ak mám v názve položky uvedené aj balné, vtedy dávam na to DPH
andrej_rv
12.06.06,14:45
Mohol by mi niekto poradiť, či keď uvádzam na faktúru vystavenej poštovné a balné by malo byť s DPH...
Podľa ustanovenia § 8 ods. 6 zákona č. 289/1995 Z.z., ktorý bol platný do 1. 1. 2002, platiteľ dane mohol preúčtovať poštovné bez dane, ak požadoval úhradu za poštovné v tej istej výške. Už novelou zákona o DPH č 524/2001 Z. z., ktorá nadobudla účinnosť od 1. 1. 2002, sa predmetné ustanovenie vypustilo. Zároveň sa novelou zmenilo ustanovenie upravujúce základ dane, podľa ktorého do základu dane pri poskytnutí zdaniteľného plnenia musí platiteľ dane zahrnúť aj náklady na dopravu (poštovné), ak ide o náklad priamo spojený so zdaniteľným plnením a ak zaň požaduje úhradu od odberateľa.
V terajšom zákone o DPH ustanovenie § 22 - Základ dane pri dodaní tovaru a služby - v odseku 2 znie:
"(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka. "
Keďže poštovné a balné dodávateľ neplatí v mene a na účet kupujúceho, nemožno ich považovať za tzv. prechodné položky v zmysle § 22 ods. 3 a preto je dodávateľ povinný aj tieto položky pri dodávke tovaru zaťažiť daňou z pridanej hodnoty.
Zoltán Kovács
12.06.06,15:35
Ja to dávam aj s dph. Nakoľko to balne je služba naviac. Keby bolo iba poštovné tak bez dph. Sice je pravda, že som uz stretol aj takú faktúru, kďe samotné poštovné faktúrovali s dph.
andrej_rv
12.06.06,15:46
Keby bolo iba poštovné tak bez dph. Tento názor podľa mňa nemá v súčasnosti žiadnu oporu v zákone. Poštovné je formou prepravy. A náklady na prepravu sa v zmysle § 22 ods. 2 písm. b) ZDPH pri dodaní tovaru zahŕňajú do základu dane...
Jana Acsová
12.06.06,16:41
Základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia za dodanie tovaru alebo služby.
Ak dodávateľ požaduje od odberateľa úhradu súvisiacich nákladov, vchádzajú tieto do základu dane.
Názorové rozdiely sa vyskytujú iba v spôsobe ich vykázania na faktúre, nakoľko firmy majú malokedy spracované cenníky vrátane spomínaných nákladov. To však nič nemení na skutočnosti, že do základu dane vstupujú.
Do základu dane nevstupujú iba položky hradené v mene a na účet kupujúceho (odberateľa), ktoré "dodávateľ" uhradí za neho. Typický príklad je napr. súdne poplatky hradené v mene žalobcu jeho právnym zástupcom. Nejedná sa o výdavok právneho zástupcu, ale výdavok klienta. Príkladov z praxe je viac, ale poštovné, balné, či prepravné náklady, ktoré si žiada dodávateľ od odberateľa uhradiť a zahrnie ich do faktúry medzi ne nepatria.
sybila3
12.06.06,19:50
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, moc mi pomohla. Keď mám balenie alebo balné na prijatej fa, tak to má byť služba alebo ide tiež do ceny materiálu na 501 ako doprava? Ď
andrej_rv
12.06.06,20:57
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, moc mi pomohla. Keď mám balenie alebo balné na prijatej fa, tak to má byť služba alebo ide tiež do ceny materiálu na 501 ako doprava? ĎBalné je nákladom súvisiacim s obstaraním materiálu alebo tovaru a v zmysle § 25 ods. 4 písm. c) Zákona o účtovníctve je súčasťou obstarávacej ceny - 501 (účtovanie B) alebo 112 (účtovanie A), resp. nákup materiálu v JÚ.
sybila3
12.06.06,21:06
Ďakujem, už mi je to celkom jasné.