3cfsp
09.03.16,19:45
Na začiatku januára minulého roka som ako spoločník zvolal mimoriadne valné zhromaždenie našej spoločnosti, nakoľko môj zahraničný spoločník vyhlásil konkurz z dôvodu nesolventnosti. Ako je dané v zákone (a aj v našej spoločenskej zmluve, podpísanej pri zakladaní spoločnosti všetkými spoločníkmi) podľa §148 odsek 2 obchodného zákonníka vyhlásenie konkurzu na majetok spoločníka má rovnaké účinky, ako zrušenie jeho účasti v spoločnosti súdom. A teda jeho podiel sa stáva voľným. Žiadosť o zápis zmeny podaný spolu s rozhodnutím zahraničného konkurzného súdu o.r. zamietol z dôvodu môjho nepreukázania účinkov zahraničného konkurzného konania, nakoľko by vraj mohli byť porušené práva spoločníka. Nasledovalo moje odvolanie – opätovne zamietnuté z toho istého dôvodu. Spolu so zahraničným kurátorom spoločníka som zasadol znovu. Zápis bol opäť zamietnutý – ten istý dôvod . Atď. atď…, vždy ten istý dôvod, aj keď bol doložený výklad zahraničného insolventného práva. Chcem sa spýtať: Keďže sa nedá dokázať to, čo neexistuje, nevzťahuje sa náhodou na všetkých spoločníkov vo firme založenej a pôsobiacej na Slovensku slovenská legislatíva, a rovnako aj Ústava Slovenskej republiky, konkrétne Druhá hlava, prvý oddiel, Čl.12?
Celé mi to pripomína jeden starší slovenský film odohrávajúci sa zhodou okolností v tomto istom meste, kde mal jeden študent dokázať existenciu zázraku…. domini ilustrissimi.
Budem vďačný za každú reakciu
profesional
11.03.16,08:37
Domnievam sa, že registrový súd môžno úplne dosť dobre neodôvodnil svoje rozhodnutie, alebo že ty si jeho odôvodneniu dosť dobre neporozumel. Aby nedošlo k nezákonnému zásahu do práv spoločníka, musí registrový súd prihliadať iba na také listiny, ktoré majú formu a náležitosti v zmysle nie len slovenského práva, ale aj v zmysle práva medzinárodného.

Rozhodnutie o vyhlásení insolvenčnosti / konkurzu na spoločníka musí byť vydané v príslušnej krajine ako verejná listina. Toto rozhodnutie musí mať vyznačenú právoplatnosť a vykonateľnosť, ak takýto inštitút právo príslušnej krajiny má. Toto rozhodnutie musí byť opatrené Apostilou, ak je vydané orgánom krajiny ktorá je signatárom Hágskeho dohovoru. Ak bolo toto rozhodnutie vydané orgánom krajiny ktorá nie je signatárom Hágskeho dohovoru, musí byť toto rozhodnutie opatrené superlegalizačnou doložkou vydanou veľvyslanectvom Slovenskej republiky pre príslušnú krajinu v ktorej bola verejná listina vydaná. Následne musí byť táto listina úradne preložená prekladateľom pre príslušný jazyk zapísaným v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov, Oddiel prekladatelia, vedenom Ministerstvom Spravodlivosti SR.

Až na takúto listinu bude registrový súd v SR prihliadať ako na verejnú listinu a bude z nej vyvodzovať príslušné právne účinky.

A to ešte nie je všetko. V prípade ak verejnou listinou o vyhlásení konkurzu na spoločníka je rozhodnutie súdu v inej krajine, tak musíš ešte prejsť procesom uznania cudzokrajného súdneho rozhodnutia súdom v Slovenskej republike. To je ešte ďalší proces.

Až potom je na rade zápis do Obchodného registra SR.
3cfsp
11.03.16,14:30
Dobrý deň, profesionál,
veľmi pekne ďakujem za Vašu reakciu na môj problém. Musím priznať, že je to niečo nové, čo som ešte nepočul. A to som už postupne spolupracoval s ôsmimi právnikmi, z toho tromi z Bratislavy. Krajina v ktorej prebieha konkurz je signatárom Haagskeho dohovoru a verejnou listinou je rozhodnutie súdu, ak teda nerátam výpis z obchodného registra príslušnej krajiny. Obidve tieto listiny sú originály opatrené odborným slovenským prekladom. Pri každej žiadosti o zápis zmeny do O.R. znova a znova prikladám ich overenú kópiu. Na základe Vašej reakcie by som sa aj celú vec podujal opätovne skúsiť znovu s tým, že by som požiadal slovenský súd o uznanie rozhodnutia cudzokrajného súdu. Neviem si však na základe doterajších skúseností predstaviť, ako by toto mohlo naštrbiť doteraz neprekonateľnú prekážku nastavenú súdom. Účinok zahraničného práva by som totiž týmto pri žiadosti o zápis nepreukázal…
profesional
11.03.16,18:50
Zahraničné právo nadobúda účinok na území SR práve s jedine uznaním cudzokrajného rozhodnutia súdu súdom na území SR. Máme na to ustanovenia v OSP.