martinall
10.03.16,07:36
Dobrý deň, hľadám všade možne informácie o náhradach za PHL a vždy sa mi potvrdí, že výpočet, ktorý robím, je správny, ale vŕta mi v hlave jedna vec. Prevzala som účtovníctvo SZČO, ktorá nemá vozidlo v majetku, ale v súkromnom vlastnícve, pracuje pre iné firmy na dohodu a využíva toto vozidlo na účely domácich aj zahraničných pracovných ciest. Podnikatel mi dolozil blocky, ale klasika ako u vacsiny neviedol knihu jazd, takze na zaklade tych blockov a "spomienok" podnikatela,kde asi cestoval som si vytvorila knihu jazd. vypočítala základnu náhradu za pouzitie vozidla a nahradu za PHL. A tu je tá vec, ktorá mi vŕta hlavou: za rok 2015 mam bločky v celkovej hodnote 1.543 €, teda natankovaných ca. 1.340 l, spotreba z techničáku 6,4l/100 km. z toho mi vyšlo, že mohol najazdiť približne 20.900km(konkrétne podľa mojich jázd 20.904 km) a príslušné náhrady mi vyšli: základná: 20.904 * 0,183=3825,43€ a náhrada za PHL 1539,73€, spolu: 5.365,21€. Nič viac a nič menej už do výdavkov nemôžem dať, nie? Ale keď som si pre porovnanie pozrela minulé roky, tak som ostala šoknutá, pretože predchodzia účtovníčka tam mala zdokladované bločky v sume 1.495,67€, teda natankované 1115,2 l. Je to ešte menej ako mám ja teraz za 2015, ale ona vypočítala základné náhrady a náhrady za PHL až vo výške 13.563€ a podľa nej najazdil za rok 2014 až 51 293 km a použila akúsi kombinovanú spotrebu 5,8 l, čo nekorešponduje vôbec s technickým, kde je 6,4. Ako je to možné? Existuje ešte nejaký iný výpočet, ako používam ja? neviete mi s tým poradiť? Ďakujem vopred
veronikasad
10.03.16,06:54
Pri používaní súkromného motorového vozidla na pracovné cesty SZČO sa bez evidencie jázd nepohneš. Nie je možné uplatniť náhrady prepočtom aký si urobila ty.

Vzorec pre výpočet :
1. sadzba základnej náhrady x počet najazdených km súvisiacich s pracovnou cestou živnostníka

2. priemerná spotreba PHM x priemerná cena z bločkov o nákupe x počet najazdených kilometrov.

Pri "tvojom" prepočte si sa ho spýtala aj na stav tachometra, ak ti predložil "pozháňané" bločky o nákupe PHM ?
martinall
10.03.16,16:16
ďakujem Veronika,

tú evidenciu jázd som urobila na základe tých bločkov a náhrady som vypočítala presne tým spôsobom, čo uvádzaš ty. Stav tachometra nemám.
Mňa skôr zaujímalo, či je možné nejakým spôsobom dôjsť k takým vysokým náhradám, ako účtovala predošlá účtovníčka, lebo za 1115 natankovaných litrov nemohol predsa prejsť ca 51tis km pri spotrebe 6,4. a zaúčtovala mu náhrady ca. 13tis. A v papieroch nebolo nič dokladované, len tie bločky. Ešte mi napadlo, že či náhodou nevytvorila nejaké fiktívne jazdy a dala prepočítať najazdené kilometre podľa cien štatistického úradu. ale pokiaľ viem, tak toto si môžu uplatňovať len zamestnanci, ak nemajú doklad o nákupe PHM. Ja myslím, že to počítala zle.Alebo existuje ešte nejaký iný spôsob výpočtu náhrad, o ktorom neviem?
Teda celá podstata o čo mi ide je, že SZČO si môže uplatniť podľa najazdených km základné náhrady za km a náhrady za PHM a tieto jazdy musia byť podložené bločkami. Keď nemám bločky, tak nemôžem si len tak dať náhrady podľa štatistického?
veronikasad
10.03.16,16:35
Nerieš spôsob výpočtu predchádzajúcej účtovníčky, za ten ty zodpovednosť niesť nebudeš, pokial nebudeš robiť dodatočné DP.

Postupuj podľa vzorca, ktorý som uviedla. O nákupe PHM musíš mať bločky z čerp.stanice, nedá sa použiť cena zo štat.úradu. Tá môže byť použitá iba pri vyúčtovaní prac.cesty zamestnanca.

Ešte jedna dôležitá vec, ak auto predtým odpisoval vo firme (bolo zaradené do obch.majetku) a neskôr ho vyradil, môže si uplatniť iba spotrebu PHM - sadzbu základnej náhrady nie !!!
martinall
11.03.16,06:59
Dakujem pekne.
Hej, uz som si nastudovala zmenu co nastala, tu som v pohode.

Pekny den