fortunka
10.03.16,09:19
V priebehu roka vyrovnávam pokladňu (hlavnú), vkladmi podnikatela a osobnou spotrebou. Sú tieto sumy nejak obmedzene? Jednorazovo/rocne? Lebo mne vychadzaju naozaj vysoke sumy, doteraz som to robila raz za mesiac ku poslednemu dnu. Nemohla by som to upravit jednorazovo k 31.12? Dam tam vyber napr. 20000...?
Je vlasne obmedzena hotovost v pokladni?
Katarina
10.03.16,08:59
Výška osobného vkladu a osobného výberu nie je obmedzená.. Na jednom VPD resp.PPD však nesmie suma presiahnuť 5000 €.

Limit podľa § 4 ods.1 zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa vzťahuje aj na vklady a výbery, t.j. každý jeden vklad, resp. výber v hotovosti musí byť vykonaný v limite do 5000 € pre jeden právny vzťah.
Toto je odpoveď z finančnej správy.
fortunka
10.03.16,09:05
Jeden pravny vztah je teraz brany ako jeden ukon? lebo takto urobim napr. 4x do mesiaca 5000EUR na podnikatela... bude to ok?
Natty
10.03.16,11:41
Aký právny vzťah je medzi osobou živnostníka a tou istou súkromnou osobou? Osobne si myslím, že tieto osobné vklady a výbery nie sú limitované, ale môžem sa mýliť...
fortunka
10.03.16,11:58
No zatial som co sa dalo prerobila na prevody medzi pokladnami/uctami a potom mi to vyslo menej... len bolo to kvoli prehladnosti jednoduchsie riesit osobnou spotrebou, ved aj tak peniaze realne ma on v penazenke... Musim povedat ze v tomto mam chaos, ale to vzdy pred uzavierkou :D
Natty
10.03.16,12:04
Našla som na stránke FR SR toto: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/platby-v-hotovosti a vypichla by som z prípadov, na ktoré sa vzťahujú výnimky zo zákona nasledovné:
zloženie hotovosti k hotovostnému prevodu alebo vyplatenie hotovosti v dôsledku hotovostného prevodu, čiže ja si to vysvetľujem ako osobný vklad a osobná spotreba ;) Ale ruku do ohňa by som za to nedala... Tiež mám v tomto období riadny chaos vo všetkých tých zákonoch, predpisoch, usmerneniach, a zvlášť "milujem", keď sú rôzne výklady :(
Tweety
10.03.16,12:11
Výška osobného vkladu a osobného výberu nie je obmedzená.. Na jednom VPD resp.PPD však nesmie suma presiahnuť 5000 €.

Limit podľa § 4 ods.1 zákona o obmedzení platieb v hotovosti sa vzťahuje aj na vklady a výbery, t.j. každý jeden vklad, resp. výber v hotovosti musí byť vykonaný v limite do 5000 € pre jeden právny vzťah.
Toto je odpoveď z finančnej správy.

To je síce pravda ale to vyjadrenie FS sa netýka osobného výberu. Živnostník pri takýchto výberoch neprichádza s nikým do právneho vzťahu. Jeho sa teda obmedzenie v tomto vôbec netýka.
fortunka
10.03.16,12:15
Super, nebola som si ista... aj DK som mala pred rokom a daco a nepovedali na to nic. Je to velmi neprehladne mat vela vkladov/vyberov... ale zase ma to logiku, lebo nie je bezne mat desattisicove zostatky v pokladniach... Dakujem :)