ivetal
10.03.16,10:04
Dobrý deň,

Zamestnávateľ neposkytuje zamestnancovi stravné lístky, nemá vlastnú reštauráciu a vlastne nijakým spôsobom nerieši stravu. Môže zamestnanec priniesť potvrdenky z reštaurácií /rôznych/, kde si objednáva stravu a z týchto potvrdeniek vypočítať príspevok podľa zákona? Ďakujem.
Chobot
10.03.16,09:10
Nie. Zamestnávateľ musí zabezpečiť stravovanie v súlade so Zákonníkom práce, jedným zo spôsobov uvedených v § 152 Zák. práce.
ivetal
10.03.16,09:31
v § 152 sa hovorí:"......, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby..." - to nemôže byť reštaurácia?
Tweety
10.03.16,09:34
§ 152 sa hovorí:"......, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby..." - to nemôže byť reštaurácia?

ZP hovorí o tom, že stravovanie má zabezpečiť z a m e s tná v a teľ. A tu je ten problém, že on to nerieši.
Takže to, čo chcete riešiť je v rozpore s týmto ustanovením.
kopretinka
10.03.16,10:49
môže,ale zamestnanec by mal do tej reštaurácie ísť,najesť sa a odísť bez zaplatenia,platenie je na zamestnávateľovi...samozrejme to by musel mať zamestn.nejakú zmluvu s tou reštauráciou.
Mila123
10.03.16,11:05
a prečo by to tak nemohlo byť?
zamestnanec/ zamestnanci /ide/ idú do reštaurácie sa naobedovať, zamestnávateľ zaplatí v hotovosti (rešt. nechce dávať fa), pokladničný doklad si premietne do účtovníctva a príspevok zamestnanca zrazí z výplaty?????
podľa mňa nič nie je porušené, i keď je to mravenčia práca pre účtovníka.......
Chobot
10.03.16,11:40
To potom nepotrebuje žiadne doklady o strave. Jednoducho vypočíta príspevok v hotovosti a vyplatí ho zamestnancom podľa odpracovaných dní.

Nepoznáme, čo všetko je za tým, či sa pýta zamestnanec alebo zamestnávateľ. A prečo dávať návody na krkolomné riešenia, keď sa to dá vyriešiť jednoducho.
karakul
10.03.16,11:49
takže konkrétny príklad:

dve firmy - obe jednoosobová s.r.o., spoločník-konateľ-zamestnanec - všetko v jednej osobe... ani jedna neodoberá stravu každý deň.

Na územní mesta 17 subjektov oprávnených poskytovať stravovacie služby - je na výber, či stravu skonzumuješ v reštaurácii, alebo ti ju donesie donášková služba.

Jedna firma berie obedy od 2 subjektov - každá z nich vystaví mesačnú faktúru za počet odobraných - dodaných obedov.

Druhá firma berie obedy od 4 iných subjektov, tiež nepravidelne, počet obedov malý, fakturácia sa i neoplatí - po dohode blokujú cez ERP každú donášku stravy osobitne.

Ste naozaj presvedčený, že ani jedna z firiem nespĺňa nárok na zákonný príspevok zamestnávateľa na stravovanie ?
jakubzemko
10.03.16,17:16
Podľa mňa nemôže pretože:
Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Chrusťa
10.03.16,17:39
ja si osobne myslím, že stačí, ak zamestnanec prinesie bloček z daného strav. zariadenia. V zákone sa píše, že zamestnávateľ má zabezpečiť, ale nikde nie je povedané čo znamená zabezpečiť. Zabezpečením môžem chápať aj to, že ako zamestnávateľ dvihnem mobil zavolám do strav. zariadenia reštiky a poviem hej Pali moji zamestnanci budú k tebe chodiť na obedy. Daná reštika vystaví doklad z ERP, kt. mi zamestnanci donesú. Zúčtujem 55% z ceny jedla, čo môže byť max. za súč. podmienok 2,31€ a vec vybavená. To je môj názor a pripájam sa k príkladu uvedeným karakul.