merry123789
10.03.16,10:44
Dobry den, vlastnime pozemok ktory nam dali rodicia. Na stavebnom urade mi vsak povedali ze mi tam stavbu bohuzial nepovolia, lebo sa nachadza mimo zastavaneho uzemia obce a vytvorenie nového uzemneho planu je v niekolkorocnom nedohlade. Tento pozemok patri do kategorie "O" co je tusim ze sa tam mozu kone a ovce past alebo nieco podobne, no nie na stavbu RD. Musim podotknut ze rodicia tento pozemok zdedili ako jednu velku parcelu, ktoru rozdelili na 3 časti a na jednej uz ma postaveny aj zkolaudovany RD ina osoba, ktorej tuto cast predali. Na LV som si vsak vsimla ze na nasom pozemku je v casti LEGENDA oznacenie č. 1 co je ze sa pozemok nachadza v zastavanom uzemi obce. Takze teraz neviem kde je pravda, ci to co hovori pan na stavebnom urade alebo ci treba zacat s poziadavkou na samotnom obecnom urade s vynatim a zahrnutim tohto pozemku do zastavaneho uzemia.A este teda mame aj potvrdenie od polnohospodarskeho druzstva, nieco v tom zmysle ze suhlasia s výstavbou. Neviem teraz presne, nemam u seba ten papier. Viete mi poradit ako dalej teda pokracovat?Na ake institucie sa treba obratit, ked samotna obec neplanuje robit novy uzemny plan? Alebo zacat stavat na čierno a potom akoze zlegalizovat? Radsej by som vsak mala na vsetko papier a zdokladovane :)Dakujem.
Chobot
10.03.16,11:28
MY nemáme k tomu žiadne podklady, preto ti tu nikto nebude vedieť povedať, kto má pravdu. Kategóriu O nepoznám a s takou som sa ešte nestretol. Ale skôr to bude poľnohospodárska alebo orná pôda.

Ak ti na stavebnom úrade povedali, že sa tam nedá stavať, tak sa tam nedá stavať. Nikto iný, okrem stavebného úradu, ti stavbu nemôže povoliť. A to, že niekto niekde v blízkosti niečo postavil ešte neznamená, že aj ty môžeš stavať. Niekedy na jednej strane ulice sa dá stavať a na druhej nie.

Čiernu stavbu nezačínaj, môžeš s tým mať viac problémov, ako osohu.

Ako pokračovať? Pošli mi do súkromnej správy alebo na mail chrobak7(zavinač)post.sk názov katastra a číslo parcely, o ktorú sa jedná a pozriem sa aspoň, či je v intraviláne, aký je to druh pozemku a skúsim nájsť územný plán obce.
Chobot
14.03.16,10:11
TAk na základe upresnenia, ktoré si mi poslala, som pozrel dané parcely v katastri a pozrel som aj územný plán obce.

Podľa katastra sú tam 4 vymerané parcely zapísané v operáte C, druh pozemku "zastavané plochy a nádvoria", 2 z nich sú tvoje. V operáte E sú tieto pozemky, ako aj celé okolie Trvalé trávnaté porasty.

Čiže ty síce máš pozemok, na ktorom by sa teoreticky dalo stavať (teda z pohľadu druhu pozemku) dokonca tie parcely sú aj v intraviláne, ale obmedzuje ťa iná vec.

Pozeral som aj územný plán obce, ktorý nájdeš tu:

http://www.uzemneplany.sk/upn/borsky-mikulas/uzemny-plan-obce/cistopis/text/zavazna-cast

a podľa neho je tá oblasť označená písmenom "O" (to, čo si ty uvádzala v zadaní) - to ale nie je druh pozemku, ale legenda k textovej časti územného plánu rozvoja. A keď si pozrieš tú textovú časť (záväznú časť), tak podľa nej táto celá oblasť "O" je určená na rekreáciu a cest. ruch - t.j. výstavbu rekreačných zariadení (hotel, chov koní, agroturistika, ..). Výstavba rodinných domov sa nepovoľuje. Dokonca ani len rekreačné chaty či záhradné domčeky nie sú povolené (pozri stranu 19 prílohy č. 1 - záväzná časť).

Územný plán bol spracovaný a vydaný v roku 2012. Ten dom, čo stojí vedľa tvojej parcely bol asi postavený pred vydaním úz. plánu. Neviem dopátrať jeho históriu, parcela pod ním aj dom boli darované súčasnému vlastníkovi v roku 2011. Takže neviem, z ktorého je roku.

Keby ste boli postavili pred prijatím územného plánu, možno by ti stavbu boli povolili. Teraz sa podmienky zmenili a postaviť by si mohla jedine vtedy, keby sa zmenil územný plán a povolili by v tej lokalite individuálnu výstavbu. Takto je ti ten pozemo na nič. Jedine, že príde nejaký investor a bude chcieť postaviť v tej oblasti nejaké rekreačné zariadeni, tak možno bude mať záujem o tvoje parcely.

Preto vždy uvádzam - to, že niekto vlastní nejaký pozemok ešte neznamená, že na ňom môže aj stavať. Je to aj tvoj prípad. Buď rada, že si ten pozemok dostala či zdedila a nie kúpila za drahé peniaze. Aj keď podľa listu vlastníctva si ten pozemok nadobudla kúpou v roku 2010, ale asi to bola len fingovaná kúpa. Dúfam, že si za to nič neplatila.

Družstvo, ako vlastník susediacej parcely môže súhlasiť s výstavbou, to ťa ale neoprávňuje k výstavbe.

TAkže záver - pán na stavebnom úrade má pravdu. Na danom pozemku nemôžeš stavať rodinný dom. Mohla by si postaviť nejaký ranč s dostihovou dráhou, alebo agrohotel alebo nejakú reštauráciu, ale nie dom ani chatu. A neurobíš s tým bohužiaľ nič.
merry123789
14.03.16,20:27
A kde ste zistil ze uzemny plan bol urobeny v r. 2012? Pretoze co ja mam vedomost, co mi potvrdil aj terajsi pan na stavebnom urade, tak bol naposledy robeny veeelmi davno cca 6 rokov dozadu aj viac.
Chobot
14.03.16,21:14
Je to pravda. Vypracovaný bol v roku 2006. Na stránke je že dátum zverejnenia 2012, tak to ma pomýlilo. Ale to nemení nič na hore uvedenom.
merry123789
15.03.16,07:04
No lebo ten dom co tam je, tam stoji cca od roku 2012.
Chobot
15.03.16,09:11
JA neviem zistiť, ako je možné, že ho postavili, kto im dal povolenie. To si treba zistiť na stavebnom úrade. Ale takéto informácie stav. úrad nie je povinný poskytovať tretím osobám. Alebo sa treba spýtať vlastníka, ako získal stavebné povolenie.

Ak vychdázam len z dostupných faktov, tak tam stavať rodinný dom nie je možné.