renca_a
10.03.16,11:53
Potrebovala by som poradiť, zamestnanec pracoval časť roka na SR a 5 mesiacov ako zamestnanec v Nórskej firme.......na výplatných páskach nemá uvedené poistné (koľko mu bolo zrážané) zo mzdy...iba zrazená daň . Neviem, či je tá suma poistného zahrnutá v dani...(podľa zákona je tam 7,8% poistné). Nemá niekto skúsenosť.......A ešte by som si chcela potvrdiť. Ak má základ dane zo SR 6.542,36 a základ dane z Nórska 23.496,25 €...celkový ZD 30.038,61 €, vyšlo mi nezdaniteľná časť iba 1245,93.....takže mu vychádza doplatiť daň......je to spravodlivé, že musí doplácať daň, lebo má v inej krajine vysoký príjem?????????
kn-alka
10.03.16,11:03
Príjmy z Nórska musíš potom vyňať - kuk r. 48+49 - a potom uvidíš, či vyjde, alebo nevyjde daň
renca_a
10.03.16,11:12
vyňala som ich, ale tým, že sa mi znížila nezdaniteľná časť, na ten príjem zo Slovenska vychádza vyššia daň, keďže mu mesačnej uplatnili 316,94€, ale ročne sa to pokrátilo
kn-alka
10.03.16,11:22
áno, tak to vychádza - pri vysokých príjmoch to môže vyjsť aj takto, treba sa informovať o tom poistnom, možno bude nižší základ dane z Norska
renca_a
10.03.16,11:27
Ohľadne poistného som volala aj na Daňové riaditeľstvo-nevedia poradiť. Máme si to zistiť sami......pre nás je to dosť dôležitý údaj, lebo od toho závisí aj výška dane, ale nikto nevie......
zanetth
10.03.16,11:34
Nemám skúsenosť ale toto som našla: Odvody na Národné poistenie vo výške 7,8% sú už zahrnuté v dani, ktorá je zrážaná z vašej mzdy.

Zdroj:http://www.eures.sk/clanok_detail.php?id=146

Takže už žiadne odvody odpočítavať netreba a žiaľ asi bude musieť nedoplatok dane zaplatiť.
veronikasad
10.03.16,14:20
Neplatil za neho poistné slovenský zamestnávatel, ktorý ho do Norska vyslal ? Stretla som sa s tým vlani pri príjme z Fínska, kde mi zamestnanec predložil dve potvrdenia o príjme - jedno od Fínskeho zamestnávatela a druhé od slovenského, kde bolo strhnuté poistné.

Čo sa týka NČZD, takáto situáícia a teda aj nedoplatok pri príjmoch zo Slovenska môže nastať. Ak však budeš mať doklad o zaplatenom poistnom, bude nižší.
renca_a
10.03.16,16:30
On pracoval priamo pod Nórskou firmou.......a práve v tom je problém, že na páskach nemá vyčislené žiadne poistenie.....asi je tam iný spôsob výpočtu poistenia ....a k tomu potvrdeniu sa nemôžeme dopátrať.....
kn-alka
11.03.16,11:09
podajte odklad podania DP, pri zahraničných príjmoch je možnosť odkladu až do 30.09. - možno firma vystaví potvrdenie neskôr, to len na SK musíme podávať DP v marci, ostatné štáty to majú neskôr