GC_DIABLO
10.03.16,20:45
Zdravím všetkých poraďákov. Neviem si rady s daňovým priznaním. Mám príjem z hlavnej činnosti ako zamestnanec, kde základ dane je nad 10000€. Potom som mal ďalšie dva príjmy z dohôd o vykonaní činnosti, tam to bolo 900€. A teraz ten problém: môj riaditeľ píše knihy a zamontoval ma do toho. Vydáva ich v jednom nemenovanom nakladateľstve. Ja mu s tým pomáham po technickej stránke. Nemám uzatvorenú žiadnu dohodu o vykonaní práce, žiadnu dohodu o zrážkach danie, skrátka absolútne nič.
Napriek tomu som za rok 2015 dostal asi 15 odmien v celkovej sume 2300€ (2370,66€ vrátane odvodov do literárneho fondu). Z nakladateľstva som dostal citujem: Potvrdenie o autorskom honorári a zrážkach pre podanie daňového prizania za zdaňovacie obdobie (kalendárny rok) 2015. Nakladateľstvo za mňa daň z príjmu neodvádzalo, ani poistné do ZP neodvádzali, iba do literárneho fondu zaplatili. Napriek tomu, že nemám s nimi žiadnu zmluvu ohľadne dane z príjmu. Ak to chápem správne, keď daň neodviedli mali so mnou uzatvoriť zmluvu vopred, čo neurobili.
Jedna kolegyňa sa to chystá v daňovom priznaní neuviesť (už opakovane). Jej vec, riziko a problém, ale aj tak...

Ako by ste postupovali v tomto konkrétnom prípade? Keď neexistuje zmluva, je nutné uvádzať tento príjem do DP, je to vôbec vystopovateľné?
Ak uviesť, je to ako ostatný príjem a je možné znížiť to o 500€?
Vopred veľmi ďakujem za každú dobrú radu.