xeva
11.03.16,20:49
Pri podávaní DP rakúskych opatrovateliek na úradoch vyžadujú niekde doplniť číslo poistenca VSNR. Je povinnosť, takúto informáciu pod tabuľkou XIII. oddielu uvádzať ?
arizona
11.03.16,20:22
V nadpise pises o slovenskom DP, ale v prispevku o rakuskom DP. Kde to vlastne potrebujes doplnat?

V AT ak niekto zarobi menej ako 11tis.,tak nemusi podavat DP.Takze financny urad im nepridelil danove cislo,ak doteraz nepodavali DP.
Ale napriek tomu, niektori zamestnani podavaju v AT DP dobrovolne,aj bez prideleneho dan.cisla. Aby si mohli urady sparovat,tak je tam kolonka VSNR. Tu maju vsetci pracujuci v AT./soc.poist./.
Ak pracujuci poda DP,dostane od fin.uradu pridelene danove cislo takze uz pise do DP aj to. Potom uz je VSNR iba asi ako "barlicka",ale do rakuskeho DP sa pisu oboje. Do slovenskeho je asi jedno, ktore sa napise.
xeva
11.03.16,21:15
Doplním - pri podávaní DP rakúskych opatrovateliek na Slovensku...ja to dopĺňať nechcem, lebo nevidím dôvod, len nerozumiem, na základe čoho to daňové úrady žiadajú. Inak tie daňové čísla FA v AT zasielajú aj po podaní oznámenia cez verf 24 s upozornením, že to nie je výzva na podanie DP, napr. pre poberateľky prídavkov.
arizona
11.03.16,22:04
To je rozne,kazda "oblast" v AT to ma inak. Co napr.plati vo Viedni,nemusi v Oberosterraichu. (Ale ta hranica 11tis.plati v celom Rakusku.)
Niekde pri otvoreni zivnosti pridelia danove cislo hned,automaticky.Ale vacsinou nie.
ivka70
12.03.16,02:14
A nie je to nahodou kvoli vypoctu zdravotneho poistenia? Aby nebolo vypocitane na SK, lebo boli poisteni v AT?
xeva
12.03.16,06:32
No stáva sa, že SP alebo ZP vyzvú na zaplatenie nedoplatkov, lebo si niekto nevšimol, že príjmy sú zo zahraničia, alebo nejaká "účtovníčka" aktívne vyplnila Prílohu 2. Ale len preto, aby som niekomu uľahčila prácu, predsa nemusím vyplňovať údaje nad rámec povinných. Nech teda vydajú nejaké usmernenie, s vysvetlením prečo a potom ok. arizona - pri tom prideľovaní čísla, ako som sa informovala, zohráva úlohu aj to, ako píšem, či je niekto poberateľom prídavkov,rodina žiada vrátenie dane, alebo sú iné dôvody na komunikáciu s FA no a druhá vec - info na FA cez spomínaný formulár posielajú opatrovateľky asi tak v rozsahu ako sa hovorí, noty na bubon...preto tiež niektoré živnostenské úrady informujú okrem WKO, SVA aj FA ale to tiež nie je pravidlom. Je to tak ako píšeš, prax v jednotlivých spolkových krajinách sa líši. Ale moja otázka, aj keď v úvode neúplná, sa týka SK. A ďakujem, že si komentovala a upozornila na chybu.
xeva
12.03.16,09:08
Napadla ma ešte možnosť spätnej kontroly na FA AT - tam sa hore uvádza VSNR aj St.Nr. VSNR sa nemení, St.Nr. nemusí byť aktuálne - na DP v AT uvádzajú opatrovateľky často neaktuálne daňové čísla.
zanetth
12.03.16,11:28
Ešte som sa s tým nestretla, že by som mala uviesť v SK DP rakúske Versicherungsnummer alebo Steuernummer. Podľa mňa to nie je povinnosť. Zo správne vyplnenej tabuľky v osobitných záznamoch by malo jasne vyplývať, že ide o príjmy z AT a odvody boli platené v zahraničí. Zahraničné odvody sa samozrejme neuvádzajú v prílohe 2. SK ZP by mala mať predsa informáciu, že dotyčná osoba pracuje v zahraničí a platí si tam odvody, platí predsa povinnosť odhlásenia sa zo zdravotného poistenia na SK pri práci v zahraničí. Tak mi nie je jasné načo je nášmu DÚ alebo našej ZP rakúske Versicherungsnummer. Nedáva to logiku. Zaujímalo by ma, ktorý konkrétny daňový úrad vyžaduje takýto údaj.
xeva
12.03.16,15:24
Tento týždeň VK
zanetth
12.03.16,16:57
Tento údaj v SK DP nemá čo hľadať. To by potom mali uvádzať Versich.Nr. v SKDP aj tí, ktorí pracujú v AT ako zamestnanci? Podľa mňa je to výmysel nejakého príliš iniciatívneho pracovníka DÚ. Ešte by som pochopila, keby toto číslo chcela naša zdrav. poisťovna za účelom overenia, či si daná osoba platila niekde zdravotné odvody.
Katy a R
12.03.16,17:02
znovu čítam to poučenie na vyplnenie DP ... nič také tam nevidím ...
prípadne zadaj otázku na FS, že z akého dôvodu to vo VK vyžadujú ;)