JDM
13.06.06,06:45
prosím o radu:
sme dopravná firma, objednávateľ prepravy je česká firma neregistrovaná pre DPH na Slovensku, len v ČR, prepravu si objednala zo Slovenska do Čiech. Vystavená fa bola bez DPH, s odkazom, že objednávateľ si je povinný sám daň na území ČR priznať. Bolo to správne?
Ďakujem za odpoveď.

---ak by si tá istá firma objednala prepravu z ČR do SR, fa by bola tiež bez DPH?
-pekne ďakujem
Macka
13.06.06,05:27
prosím o radu:
sme dopravná firma, objednávateľ prepravy je česká firma neregistrovaná pre DPH na Slovensku, len v ČR, prepravu si objednala zo Slovenska do Čiech. Vystavená fa bola bez DPH, s odkazom, že objednávateľ si je povinný sám daň na území ČR priznať. Bolo to správne?
Ďakujem za odpoveď.

---ak by si tá istá firma objednala prepravu z ČR do SR, fa by bola tiež bez DPH?
-pekne ďakujem

Takže k prvej otázke:
Par.16 zákona o DPH hovorí,že miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto ,kde sa preprava tovaru začína.Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa ,ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom,ako je členský štát,ktorý pridelil odberateľovi IČO pre daň,pod ktorým mu bola služba dodaná.
To znamená,že službu samozdaňuje odberateľ v ČR.Takže faktúra bola vystavená správne.Len treba osobitne viesť záznamy o dodaní služby do EÚ podľa par. 70 zákona o DPH.
K druhej otázke:
Ak si firma registrovaná pre DPH objedná prepravnú službu pod svojim IČO pre DPH u slovenskej firmy,platí,že miesto dodania služby je v krajine, v ktorej bolo pridelené IČO pre DPH,čiže v ČR.Faktúra bude opäť vystavená bez DPH.
ALBO
13.06.06,05:29
Ano bez DPH.
1. otazka §16/1 druha veta.
2,.otazka § 16/1 prva veta
Alllena
14.06.06,10:24
Dobrí deň,

potrebovala by som vyvetliť nasledovné: Naša spoločnosť si objednala službu v česku opravu motorového vozidla. Oprava sa aj skutočne vykonávala v ČR .Teraz mi prišla fa z ČR za opravu s vyčíslenou 19% daňou . Platba prebehla v hotovosti v KČ. Niesom si istá ale nemala byť fa vystavená bez DPH a ja potom samozdaniť.český dodavateľ má pridelené DIČ CZ a naša spoločnosť je tiež plátca dane pridelené DIČ SK. Do servisu som volala a pani mi povedala,že fa je vystavená správne s daňou(19%) lebo nám poskytli služby a zložila telefón.
Milan Benka
14.06.06,10:37
Dobrí deň,

potrebovala by som vyvetliť nasledovné: Naša spoločnosť si objednala službu v česku opravu motorového vozidla. Oprava sa aj skutočne vykonávala v ČR .Teraz mi prišla fa z ČR za opravu s vyčíslenou 19% daňou . Platba prebehla v hotovosti v KČ. Niesom si istá ale nemala byť fa vystavená bez DPH a ja potom samozdaniť.český dodavateľ má pridelené DIČ CZ a naša spoločnosť je tiež plátca dane pridelené DIČ SK. Do servisu som volala a pani mi povedala,že fa je vystavená správne s daňou(19%) lebo nám poskytli služby a zložila telefón.

§10 českého ZDPH
(4) Místem plnění při poskytnutí
a)služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služeb,
b)služby přímo související s přepravní službou,
c)služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci,
je místo, kde je tato služba uskutečňována.
(5) Pokud však je poskytnuta služba přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy nebo služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci, osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém je tato služba uskutečněna, za místo plnění se považuje území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby. Jestliže však movitá věc nebyla odeslána nebo přepravena z území členského státu, ve kterém byla služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci uskutečněna, za místo plnění se nepovažuje členský stát, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby, ale místem plnění je místo, kde je tato služba uskutečněna.


Doporučujem vrátiť predmetnú fa na prepracovanie s odvolávkou na konkrétny paragraf. Prípadne by som im priložil prehlásenie, že opravované MV opustilo po oprave územie ČR, čím splnilo podmienku prenosu daňovej povinnosti na Slovensko.
Alllena
14.06.06,12:00
§10 českého ZDPH
(4) Místem plnění při poskytnutí
a)služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služeb,
b)služby přímo související s přepravní službou,
c)služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci,
je místo, kde je tato služba uskutečňována.
(5) Pokud však je poskytnuta služba přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy nebo služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci, osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém je tato služba uskutečněna, za místo plnění se považuje území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby. Jestliže však movitá věc nebyla odeslána nebo přepravena z území členského státu, ve kterém byla služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci uskutečněna, za místo plnění se nepovažuje členský stát, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby, ale místem plnění je místo, kde je tato služba uskutečněna.


Doporučujem vrátiť predmetnú fa na prepracovanie s odvolávkou na konkrétny paragraf. Prípadne by som im priložil prehlásenie, že opravované MV opustilo po oprave územie ČR, čím splnilo podmienku prenosu daňovej povinnosti na Slovensko.

No tak som sa dozvedela nasledovné nakoniec mi autoservis v česku vystavil správnu fa aj s českou DPH májú totiš nariedené svojím daň.uradom,že opravu na hnuteľnom majetku musia zaťažovať českou DPH preto lebo sa ťažko dokazuje opustenie hnuť. majetku ich krajiny.Takže ja celú fa zaúčtujem aj c českou DPH do nákladov a následne musím u nás vykonať samozdanenie. Prosím vyjadrite sa
Alllena
14.06.06,14:15
No tak som sa dozvedela nasledovné nakoniec mi autoservis v česku vystavil správnu fa aj s českou DPH májú totiš nariedené svojím daň.uradom,že opravu na hnuteľnom majetku musia zaťažovať českou DPH preto lebo sa ťažko dokazuje opustenie hnuť. majetku ich krajiny.Takže ja celú fa zaúčtujem aj c českou DPH do nákladov a následne musím u nás vykonať samozdanenie. Prosím vyjadrite sa

prosím Vás a vyjadrite sa mi aj k účtovaniu:
fa 7 695 +19% 1462,1=9 158,- KČ zo zaúčtujem 511A/211A kurzom 23.05.06 1,339 t.j 12 262,56 Sk ná celú fa v nákladoch a teraz samozdanenie neviem základ a neviem z čoho vypočítať daň a do ktorých riadkov DP mi to vchádza
Milan Benka
15.06.06,06:08
No tak som sa dozvedela nasledovné nakoniec mi autoservis v česku vystavil správnu fa aj s českou DPH májú totiš nariedené svojím daň.uradom,že opravu na hnuteľnom majetku musia zaťažovať českou DPH preto lebo sa ťažko dokazuje opustenie hnuť. majetku ich krajiny.Takže ja celú fa zaúčtujem aj c českou DPH do nákladov a následne musím u nás vykonať samozdanenie. Prosím vyjadrite sa

Pri MV by nemalo byť problémom dokázať, že opravovaný hn. majetok opustil ich krajinu. A s takým nariadením z českého FU som sa nestretol. Skús zadať túto otázku na www.porada.cz (http://www.porada.cz)
AltaKE
15.06.06,06:19
No tak som sa dozvedela nasledovné nakoniec mi autoservis v česku vystavil správnu fa aj s českou DPH májú totiš nariedené svojím daň.uradom,že opravu na hnuteľnom majetku musia zaťažovať českou DPH preto lebo sa ťažko dokazuje opustenie hnuť. majetku ich krajiny.Takže ja celú fa zaúčtujem aj c českou DPH do nákladov a následne musím u nás vykonať samozdanenie. Prosím vyjadrite sa

Ak predpokladáme, že český dodávateľ postupoval správne - keď zaplatí slovenská strana českú daň, nemala by žiadať o jej vrátenie v Čechách? Myslím, že je tam podmienka, aby daň činila minimálne 1000 CZK.
Čo sa týka samozdanenia, tak za základ by som považovala sumu bez českej DPH.
Milan Benka
15.06.06,06:20
Uplatňováví DPH při poskytování služeb - pokyn z 14.5.2004 výňatok

4. Služby oceňování a práce na movité věci § 10 odst. 4 písm. c)

Místo plnění se u oceňování věci nebo práce na movité věci (oprava, údržba, úprava, zpracování, montáž, instalace, leštění, broušení, lakování a jiné zušlechťovací práce na movité věci jiné osoby) stanoví podle místa, kde je služba fyzicky uskutečněna. Pokud jsou tyto služby poskytnuty pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě, než kde jsou provedeny, je místo plnění v členském státě, který vydal DIČ osobě, které je tato služba poskytnuta za podmínky, že je movitá věc odeslána z členského státu, kde byla služba poskytnuta.

V případě těchto služeb mají členské státy povinnost využít reverse charge, proto pokud plátce poskytuje tyto služby s místem plnění v jiném členském státě, osobě registrované k dani v jiném členském státě, přenáší se daňová povinnost na tuto osobu, která je povinna přiznat a zaplatit daň.
Příklad
Německý podnikatel registrovaný k dani v Německu si v tuzemsku objedná u plátce vybroušení monogramu na skleničky, po provedení broušení jsou skleničky odeslány z České republiky. Místo plnění je v Německu, protože je služba poskytnuta osobě registrované k dani v jiném členském státě, než kde je provedeno broušení. Plátce vystaví daňový doklad bez daně a sdělení, že místo plnění je v Německu a povinnost přiznat a zaplatit daň má německý podnikatel.
Pokud bude tato služba poskytnuta osobě v Německu, která není registrována k dani v žádném z členských států, bude místo plnění v tuzemsku, kde je broušení provedeno a povinnost přiznat a zaplatit daň má plátce, poskytující službu v tuzemsku.

Informace pro stanovení místa plnění u služeb z 1.10.2004 výňatok
§ 10 odst.4

Mezi služby, u kterých je místem plnění místo, kde je taková služba uskutečňována patří i:

v písm. a) vzdělávací služby, pořádání výstav, veletrhů, seminářů, konferencí, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí služeb s nimi přímo souvisejících.
v písm. c) služby odhadců, znalců v případě oceňování movitého majetku, stanovení vzniklé škody na movitém majetku apod. a práce na movité věci jako oprava, údržba, montáž, instalace, broušení, lakování, leštění a jiné zušlechťovací práce na movité věci jiné osoby.
Upozorňujeme, že ke stanovení místa plnění při pořádání veletrhů a výstav je zveřejněna samostatná informace.

Zdroj: Česká daňová správa
NIč aktuálnejšie som nenašiel uverejnené, ak niečo nájdete, prilepte to tu.
Alllena
15.06.06,06:38
Ak predpokladáme, že český dodávateľ postupoval správne - keď zaplatí slovenská strana českú daň, nemala by žiadať o jej vrátenie v Čechách? Myslím, že je tam podmienka, aby daň činila minimálne 1000 CZK.
Čo sa týka samozdanenia, tak za základ by som považovala sumu bez českej DPH.

O českú daň môžem požiadať potom by som musla účtovať refundáciu nejako asi cez 315.ten základ by bol prepočítaný va Sk kurzom
Alllena
15.06.06,07:04
Pri MV by nemalo byť problémom dokázať, že opravovaný hn. majetok opustil ich krajinu. A s takým nariadením z českého FU som sa nestretol. Skús zadať túto otázku na www.porada.cz (http://www.porada.cz)

ďakujem,zadla som otázku na českú poradu som zvedavá,:) :)
pochemi
17.06.06,08:56
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom DPH. Firma vystavila OF svojmu dodávateľovi v Rakúsku faktúru - provízia za odbery za 1-4/2006.
Vystavila ju bez DPH. Je to správne ? Ďakujem.
marta bodonova
24.01.12,10:20
Som SZCO platca DPH, JU.
Predala som tovar / tento tovar som mala na sklade už 4 roky a teraz sa už zaoberám inou činnosťou/súkromnej osobe, platil v hotovosti.
Mám vystavyť FA alebo stači PD + súpiska tovaru?
A keď je potrebná FA, tak DPH mám uviesť na FA alebo PD?
Ďakujem pekne.
Tweety
24.01.12,10:21
Som SZCO platca DPH, JU.
Predala som tovar / tento tovar som mala na sklade už 4 roky a teraz sa už zaoberám inou činnosťou/súkromnej osobe, platil v hotovosti.
Mám vystavyť FA alebo stači PD + súpiska tovaru?
A keď je potrebná FA, tak DPH mám uviesť na FA alebo PD?
Ďakujem pekne. Nemusíš vystaviť faktúru, ale dph musíš odviesť.
Tweety
24.01.12,10:26
Som SZCO platca DPH, JU.
Predala som tovar / tento tovar som mala na sklade už 4 roky a teraz sa už zaoberám inou činnosťou/súkromnej osobe, platil v hotovosti.
Mám vystavyť FA alebo stači PD + súpiska tovaru?
A keď je potrebná FA, tak DPH mám uviesť na FA alebo PD?
Ďakujem pekne. Veď odpoveď už máš, prečo zadávaš rovnakú otázku?
marta bodonova
24.01.12,11:23
Ďočítala som sa na Porade, že pokiaľ výška nákupu presahuje limit 1659,70 EUR, tak je predajca povinný vyhotoviť FA.
Platilo to vraj pre rok 2011.
Je to tak?
Ďakujem

Prosim, odpovie mi niekdo?