Andea
13.06.06,06:53
Dobrý deň - som zamestnanec v múzeu a chcem si založiť živnosť. Vzťahy so sociálnou poisťoňou som tu už našla, ale nie sú mi jasné vzťqhy so zdravotnou poisťovňou - ak odvádza zamestnávateľ za mňa poistné, musím si v plnej výške 910,-- Sk hradiť poistné aj ja? Ďakujem
marsellko
13.06.06,08:11
nie nemusis malo by to but 920sk ale ked uz si zamestnana tak implicitne plati tento zaklad zamestnavatel.dalej si u poistovne mozes zvolit vysku preddavku ktora moze byt aj 0sk mesacne. na konci roku sa ti potom urobi zuctovanie (prijmy - vydavky) / 2.14 a tohoto 14% ti vypocitaju co poistovni uhradis ak mas ten preddavok zvoleny 0SK.ak vies zhruba predpokladat ake budes mat prijmy za rok urci si ten predavok v takej vyske az na konci roku tolko neplatis.
Na druhej strane ak vydokladujes ze si setko pouzila na naklady nezaplatis nic
Andea
13.06.06,08:28
Ďakujem za odpoveď, ale má živnostník naozaj takú voľnosť pri začatí podnikania?
Pepa
13.06.06,08:55
Dobrý deň - som zamestnanec v múzeu a chcem si založiť živnosť. Vzťahy so sociálnou poisťoňou som tu už našla, ale nie sú mi jasné vzťqhy so zdravotnou poisťovňou - ak odvádza zamestnávateľ za mňa poistné, musím si v plnej výške 910,-- Sk hradiť poistné aj ja? Ďakujem
Min. odvody SZČO do ZP sú vo výške 966,- Sk. Ak si SZČO popri zamestnaní, prihlásiš sa do ZP a určíš si preddavky, ktoré ak sú nižšie ako 100,- Sk tak ich neplatíš. Do 31.3. nasledujúceho roka si urobíš RZZP /hovorím o v súčasnosti platnom zákone/ a vyrovnáš si prípadný nedoplatok ZP. Tu si vypočítaš aj preddavky na nasledujúce obdobie, ktoré budeš platiť v takej výške, v akej ti vyjdú - a znovu: ak budú nižšie ako 100,- platiť ich nebudeš.