baculacik
12.03.16,21:25
PO by chcela darovať % dane konkrétnej fyzickej osobe, ktorá má zriadený účet v nadácii. Dá sa to? Ako to uviesť v daňovom priznaní? Jedná sa mi o to, aby tie peniažky mohla táto osoba nejako vyžiadať priamo od nadácie na svoju liečbu... Ďakujem
Dáša_
13.03.16,05:42
v podvojnom účtovníctve existuje účet 543 - dary. tam sa takéto veci účtujú. To nie je problém. Problém je, keď chce takýto dar mať v nákladoch. to asi skôr nie, to je pripočitateľná položka.
v daňovom priznaní sa dary pripočítavajú v III. časi - Tabuľky pomocných výpočtov a doplňujúcich údajov - A - Položky, ktoré nie sú daňovými výdavkami (k r. 130 II. časti), riadok 8 -
Poskytnuté dary vrátane zostatkovej ceny trvale vyradeného majetku darovaním [§ 21 ods. 2 písm. f) zákona]
jslancik
13.03.16,06:11
Mimochodom, citala si otazku?
Dáša_
13.03.16,06:16
no, ja som pochopila otázku z pohľadu PO, ktorá bude oslovená, aby peniaze darovala. Prečítala som si ju opakovane. A stále rozumiem tomu rovnako. Možno by bolo vhodné napísať otázku zrozumiteľnejšie
jslancik
13.03.16,06:17
Ide o 2% dane, nie o len taky hocijaky dar. Tam by asi nehovorila o % dane...
Ice dive
13.03.16,06:57
ja to chápem tak, že je to niečo obdobné ako pri fyzických osobách ako dávajú 2% z daní tak chce aj zadávateľ dať 1 % z daní svojej sro konkrétnej osobe cez nadáciu... pokiaľ viem ja, a mám skúsenosť funguje to tak, že do daňového priznania sa uvedie konkrétna nadácia, ktorej sa peniaze posielajú a následne sa kopia strany z daňového priznania dá tej osobe, ktorá by mala peniaze dostať... a tá osoba si to potom od tej nadácie potom pýta... (tam už neviem ako to funguje, zatiaľ som len takto dával peniaze z daní nie vyberal.....) pozor pre právnické osoby platí, že to 1 % musí byť minimálne 8 € t.j. darovať sa dá pokiaľ sro platí dane 800 a viac € (licencia platcu DPH sa myslím neráta)
KEJKA
13.03.16,07:20
2% z dane sa dá posunúť nadácii a len jej. Ako s týmito peniazmi naloží nadácia, to už priamo neovplyvníš. Ledaže by si v nadácii niekoho poznala a vopred sa s nimi dohodla? netuším.
baculacik
13.03.16,14:42
ďakujem za reakciu, ale ja som to presne myslela ako píše jslancik, darovanie % zo zaplatenej dane pri podávaní daňového priznania, nie dary.
baculacik
13.03.16,14:45
áno, myslela som to presne tak, darovanie % dane, nie dary. Ďakujem za postup, urobím to takto.
baculacik
13.03.16,14:46
ďakujem za reakciu, snáď s tým nebudú robiť problémy. Uvidíme, sama som zvedavá.