Mike35
13.03.16,11:31
Dobry den, projektant neodovzdal projekt v termine a dal nam k nahliadnutiu nieco co nebolo dokoncene a este aj okopirovane z inych projektov, po vypovedi zatial formou sms, idem to riesit pisomne sa mi vyhraza ze da na sud ineho projektanta ktory nam to dokonci a este ze nam zastavi stavebne konanie( este ho ani nemame podane :) Je niekto na koho sa da obratit ohladne jeho nespolahlivej prace? taky clovek si okruhle razitko nezasluzi... dakujem..
arizona
13.03.16,11:20
Mate s nim uzatvorenu nejaku zmluvu,alebo mlovu komunikaciu? Ako sa vam vyhraza,pisomne?
Chobot
13.03.16,13:17
Toto je len jeden pohľad sporu, pre fundovanú odpoveď by sme potrebovali vedieť aj vyjadrenie projektanta.

Ako vieš, že to bolo okopírované z iných projektov? Výpoveď mu môžeš dať, ale nejakú pre teba už odviedol, takže nárok na nejakú časť dohodnutej odmeny už bude mať.

Máte písomnú zmluvu o dielo? Platili ste nejakú zálohu?
Mike35
13.03.16,18:12
mame zmluvu no najprv ani nechcel ziadnu nakoniec poslal ale je cela robena v jeho prospech, ale je tam bod v ktorom je pisane ze ma odovzdat projekt do 14 dni a uz je to 6 tyzdnov od podpisu a nic sa nedeje..
Mike35
13.03.16,18:26
zmluvu mame, dostal polovicu sumy pri podpise, potom zacala viaznut cela komunikacia, uz skoro vobec a ked mal po 14 dnoch odovzdat projekt zacal spekulovat, uz je 6 tyzdnov, kopiroval napr. stavat ideme bungalov a v U.K. napisane na druhom podlazi a pod.. jasne som mu napisal pozadovany typ krytiny a on tam supne ze nic nevedel ze tam dava uplne nieco ine a cele zle proste... Zaujima ma hlavne ci moze nejakym sposobom vstupit v buducnosti do mojho stavebneho konania??? zajtra idem volat na stavebny urad..
profesional
14.03.16,06:27
Nakoľko projekt je Dielom podľa autorského zákona, nesmiete bez písomného súhlasu autora, v tomto prípade projektanta, urobiť s tým projektom nič. Napr. ho nesmiete dať upraviť či dokončiť inému projektantovi. Inak by ste sa dopustili trestného činu porušovania autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.

Úsmevné - že výpoveď zmluvy cez sms.. Tak také niečo zákon nepozná.
Mike35
14.03.16,09:46
projekt je dielom autora ktory mi ho neodovzdal, navrh je moj, upravia sa rozmery a uz to nie je projekt nici, na stavebnom konani bude iny projektant..
Mike35
14.03.16,09:47
zmluva bude vypovedana pisomne..
profesional
14.03.16,11:45
Projekt je dielom autora, tj. toho kto ho urobil.. To že Vy máte nejaké náčrtky alebo návrhy čo ste si urobili Vám k tomuto autorskému dielu nezakladá žiadne právo. Právo k podkladovému materiálu na základe ktorého dielo vzniklo nezakladá žiadne práva k dielu ako takému. Iba úpravou rozmerov nedochádza k zániku diela ako takého, ale iba k jeho modifikácii. Na modifikáciu diela potrebujete písomný súhlas. to, že na stavebnom konaní bude iný projektant nemení nič na tom, že nesmiete použiť projekt iného projektanta bez jeho súhlasu a to ANI Z ČASTI a to či už bez modifikácie, alebo s modifikáciou. Musíte pochopiť podstatu diela v rozsahu autorského práva. Vy to chápete striktne materiálne, ale zákon to stanovuje inak.. Chránená je práve tá nehmotná podstata. Získaním práva k hmotnému nosiču nezískavate absolútne žiadne práva k dielu na nom zachytenému. Ak sa s tým projektantom nedohodnete, budete si musieť dať urobiť úplne nový projekt od počiatku alebo nie. Inak sa dopustíte trestného činu a ten projektant s ktorým nie ste spokojný Vám to poriadne spočíta. Polícia sa s Vami hrať nebude. nie je prípustné robiť si s dielom v zmysle autorského práva čo sa Vám zachce. A to sa nezastávam nejakého lajdáckeho projektanta, to riešim iba právnu stránku veci..
profesional
14.03.16,11:46
To je síce fajn, ale budete ju musieť vypovedať zmluvu so zákonnou výpovednou lehotou.Všetky práce ktoré do toho ukončenia výpovednej lehoty urobí mu budete musieť zaplatiť.
profesional
14.03.16,11:48
Môže. Podá na Vás trestné oznámenie a na súd podá návrh na zdržanie sa zásahu do autorského práva a bude požadovať od súdu, aby predbežným opatrením prerušil stavebné konanie. Ak mu súd vyhovie a preruší stavebné konanie predbežným opatrením, tak najbližších 10 rokov asi stavať nebudete..
Chobot
14.03.16,12:09
Jediným spôsobom, ako tomu zabrániť, podľa mňa, by bolo kúpiť úplne iný projekt, ktorý sa vôbec nepodobá na ten, ktorý vytvoril tento projektant. Aby nemohol ani len naznačiť, že mu ukradli nejaký nápad. Či mýlim sa?
Mike35
14.03.16,15:38
Trestne oznamenie na mna na zaklade coho? V tejto bananovej republike si asi takyto ludia mozu robit co chcu, vypovedat zmluvu pisomne na zaklade nedodrzania terminu je myslim v sulade s danou zmluvou, stale mi nikto nezodpovedal kde mozem dat preverit takyto zbabrany projekt teda jeho cast? kto vydal takemuto cloveku razitko a kto mu ho moze vziat, tie veci pozerali dvaja nezavisli projektanti a zhodli sa ze je to uplne pozliepane z viacerych projektov a podla nich sa stavat podla takehoto projektu neda, takze postup ktory chrani objednavatela teda mna je aky??
profesional
15.03.16,22:43
Môžete na neho podať sťažnosť na komoru, ak je členom. Ale členstvo v komore nie je povinnosťou. Teoreticky by mohla zabrať tzv. živnostenská kontrola. Ale jej právomoc môže byť otázna. Projektantská činnosť je síce regulované povolanie, ale reálny dohľad nad ním neexistuje. Projektant si to zlízne až ak stavba spadne a niekomu ublíži.
expeeert
16.03.16,05:18
Pokiaľ mu projektant nič neodovzdal, nemôže od neho projektant nič žiadať. Lebo on nemá ako vedieť, čo projektant nakreslil. A vlastný náčrtok môže dať spracovať aj inému projektantovi, nakoľko tento prvý nesplnil termín s dodávkou diela. Treba mu ale najskôr písomne vypovedať zmluvu z dôvodu nedodržania termínu.
expeeert
16.03.16,05:26
Ale len v prípade, že mu projektant nejakú časť písomne odovzdal, inak kľudne môže tvrdiť že žiadny projekt doteraz nenakreslil, nevidel....
Mike35
16.03.16,09:51
Mailom poslal prvu cast archt.studiu, aj to nie v kompletnom dokonceni podla zmluvy, poslal aj profesie ale tie som mu neodsuhlasil(neboli spravene podla poziadaviek objednavatela) tak isto je to v zmluve, po vypovedi je v zmluve ze odovzda vsetko vytlacene co mal odsuhlasene objednavatelom, takze ma hotovu vlastne prvu cast z casti v hodnote 450€, zaplatili sme mu 625€ polovicu z celej sumy, ratam ze uz zbytok neuvidime..