Lucy
03.11.04,14:54
Ahojte poradcovia. Lámem si hlavičku nad zákonnikom práce a charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest. Nemá niekto náhodou spracovaný nejaký predpis, kde by mal určené aké pracovné miesta, do ktorej kategórie patria? Mohla by som poprosiť o vzor? Veľmi by mi to pomohlo pri mojich úvahách. A myslím, že aj ostatným. Ďakujem všetkým za pomoc.
vladan
03.11.04,22:27
Ahojte poradcovia. Lámem si hlavičku nad zákonnikom práce a charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest. Nemá niekto náhodou spracovaný nejaký predpis, kde by mal určené aké pracovné miesta, do ktorej kategórie patria? Mohla by som poprosiť o vzor? Veľmi by mi to pomohlo pri mojich úvahách. A myslím, že aj ostatným. Ďakujem všetkým za pomoc.ufff, tak to si nám zadala úlohu:eek: ... myslím to tak, že tieto charakteristiky náročnosti sú špecifické na každú firmu. Firmy majú rôzne pracovné miesta, funkcie, ktoré asi má len málokto "zaškatuľkované podľa náročnosti". Ešte možno tie "staré" firmy využívajú ako vzor charakteristiky podľa tried, ktoré platili za účinnosti starých Zákonníkov práce.
Ale asi ako najväčšia pomoc pri tvojich úvahách by mala byť analýza tvojich pracovných pozícií, v prílohe ZP máš uvedené tieto stupne a podľa toho by si mala vedieť zaradiť tú-ktorú pracovnú funkciu - je to trošku namáhavé, ja viem, ale ja konkrétne ti ináč pomôcť neviem (sorrykam):)
Ja som zatriedenie robila s pomocou šéfov a "hlasovaním, resp. porovnávaním náročnosti práce a zodpovednosťou" sme dospeli k tomu, kde zamestnancov zaradiť.
Ale možno tu niekto vzor prilepí a bude sa to hodiť k zaradeniu tvojich zamestnancov :-)
Pekný večer (či už ráno...)
Lucy
04.11.04,06:54
Ahojček Vladan. Ďakujem za odpoveď. Sorrykam prijímam. Inak, čítala som si tú prílohu v Zákonníku práce, čítala. Len niekedy človeku pomôže aj príklad. Je mi úplne jasné, že v každej firme sú iné pracovné miesta a tak. Takže je to na rozhodnutí firmy, do ktorej skupiny zaradí jednotlivé pracovné miesta? Nemôže mať potom niekto voči tomu nejaké námietky, myslím nejaká kontrola a tak. Takže každému pracovnému miestu, ktoré je zaradené do niektorej skupiny patrí iný minimálny mzdový nárok? tak ako je to v ZP, napr. stupeň 3 má koeficient 1,4.takže ak min. mzda od 01.10.2004 je 6500,- Sk tak pre 3 stupeň to bude 6500 * 1,4= 9100,- . Správne som to pochopila? Len sa chcem uistiť. Vladan a prosím ťa, tie stupne náročnosti a zatriedenie máš ako samostatný dokument alebo súčasť nejakej internej smernice? Ďakujem pekne. :-))
Dada
04.11.04,06:57
A tak len pre názornú ukážku, do ktorej skupiny by ste zaradili samostatného účtovníka - ekonóma - mzdára s adekvátnym stredoškolským aj vysokoškolským vzdelaním s praxou 10 rokov? :-)))))))))
Danka Kosibová
04.11.04,07:05
ma niekto skusenost s tým, ze vo firme nemaju zatriedene ziadne skupiny podla narocnosti. Vsetci maju par sto korun nad min. mzdu? ake su za to postihy...atd.dakujem.
Dada
04.11.04,07:09
Viem o jednom prípade, že kontrola z inšpektorátu práce to kontrolovala a napr. vyučený stolár mal len minimálnu mzdu, tak mu ju zamestnávateľ musel opraviť o tých 1,2. Čiže ho musel do tej druhej skupiny zaradiť. Postih za to tuším nemal žiadny.
rosemary
04.11.04,07:47
To Dada:
Som pohoršená /hahaha/ ako môžete nad samostatným účtovníkom s vysokoškolským vzdelaním a 10 rokov praxe rozmýšlať o minimálnom zárobku. Predsa pre týchto ľudí ani zatriedenie podľa ZP neexistuje, to je samostatná kategória , ktorá sa vymyká všetkým zákonom.
Dada
04.11.04,07:54
To Rosemary
Ja o tom nerozmýšľam.... Ale moji nadriadení áno.... Podľa nich patrím do tretej skupiny.
vladan
04.11.04,08:02
A tak len pre názornú ukážku, do ktorej skupiny by ste zaradili samostatného účtovníka - ekonóma - mzdára s adekvátnym stredoškolským aj vysokoškolským vzdelaním s praxou 10 rokov? :-)))))))))
Dada, ja by som ťa zaradila do piateho stupňa, ale musím ti povedať, že vzdelanie a prax už nie sú kritériom pre určovanie stupňa náročnosti práce. Je to o tom, čo robí daný človek a keďže (podľa mňa) je práca účtovníka-ekonóma-mzdára "špecializovaná, tvorivá a metodická práca s vysokou duševnou námahou" a zároveň aj "komplexné zabezpečovanie najzložitejších agend, optimalizácia postupov a spôsobov riešenia", tak jednoznačne 5. stupeň.
Pekný deň
Luba2
04.11.04,08:23
ma niekto skusenost s tým, ze vo firme nemaju zatriedene ziadne skupiny podla narocnosti. Vsetci maju par sto korun nad min. mzdu? ake su za to postihy...atd.dakujem.

Napriek tomu, že firmám vrámci poradenstva odporúčam zatriedenie do stupňov náročnosti urobiť, ja sama to vo firme nemám spracované, nakoľko u nás nemá nikto minimálnu mzdu. Väčšinou ju 2 až 4 násobne prekračujú a najjednoduchšia pozícia - telefonistka má 50 Sk/hod. Takže nevidím dôvod, aby sme sa tým u nás zaoberali. A žiadna kontrola to ešte ani nežiadala.
Ruzickova
04.11.04,08:23
My nemame zatriedenych pracovnikov,aspon to nikde nemame napisane.Pracovnici (vodici) maju 7000 Sk plus premie. Dufam,ze to staci. Straznici su od hodin odmenovany 40 Sk. Myslite,ze je to potrebne,ta specifikacia.
rosemary
04.11.04,08:27
Neviem, čo je strážnik. Nočný strážnik, alebo vrátnik? Lebo na vrátnikov už platí SBS-ka, na ktorú treba skúšky a tam by už nemala byť minimálna mzda.
Vael
04.11.04,08:28
Pekný deň všetkým poraďákom,

u nás to mám riešené v kolektívnej zmluve, v ktorej mám samostatnú časť odmeňovanie, každé pracovné miesto má pridelený stupeň náročnosti. Aby sa mi to nevymklo z rúk tak máme okrem minimálnych mzdových nárokov stanovené aj maximálne mzdové hranice pri každom stupni náročnosti. Pozdravujem.
metracik2
11.11.04,15:31
pripajam sa k odpovedi vladana. zamestnancov do stupnov narocnosti si urci kazdy zamestnavatel sam. Tieto zaradenia pracovnych pozicii do stupnov narocnosti treba dat ako prilohu k pracovnemu poriadku spolocnosti, je to doklad pre kontrolne organy.
Kontrolne organy, je inspektorat prace a su za to postihy (cerstva skusenost). dovod zaradenosti do stupnov narocnosti ma aj vplyv na minimalnu mzdu, tj. 6500 x 1,4 = 9100,- (samozrejme aj hodinova mzda sa upravuje). Hovori sa o zakladnej mzde bez priplatkov ....
Lucy
11.11.04,16:19
Metračik2: a to sa na tú kontrolu ohlásili? Čo všetko kontrolovali? Ak môžeš, podeľ sa o svoje skúsenosti. Ďakujem. A dávali aj pokuty?
kacenka255
31.08.09,11:36
Milí kolegovia, chcem Vás požiadať o radu. Je potrebné špecializovať do pracovných tried zamestnancov v domove dôchodcov? Ani jeden zo zamestnancov nebude mať minimálnu mzdu.
33Janka
25.01.10,11:29
Do ktoreho stupna by ste zaradili uctovnicku so SS vzdelanim a praxou 15 rokov? Prosim o radu. dakujem
fox77
06.02.10,16:37
Dobrý deň, chcel by som nadviazať na predchádzajúcu otázku. Tak isto riešim dilemu zaradenia účtovníka do stupňa náročnosti. Jeho pracovná náplň je len fyzické účtovanie dokladov (aj na strediska spolu 4) cca 6 000 až 7 000 položiek v účtovnom denníku, spracovanie miezd cca 10-15 zamestnancov, a jeho prax okolo 16 rokov, vzdelanie stredoškolské s maturitou. Úhrady faktúr alebo miezd nerobí, len účtuje a samozrejme cez net posiela výkazy do poisťovní. Môj typ je do skupiny číslo 4. Prosím vás o vaše názory. Ďakujem.
Mery977
26.04.10,06:36
Do ktorej skupiny by ste zaradili manažérku obchodného oddelenia? Vysokoškolsky vzdelaná, absolventka.
Jara
26.04.10,09:37
Dobrý deň, chcel by som nadviazať na predchádzajúcu otázku. Tak isto riešim dilemu zaradenia účtovníka do stupňa náročnosti. Jeho pracovná náplň je len fyzické účtovanie dokladov (aj na strediska spolu 4) cca 6 000 až 7 000 položiek v účtovnom denníku, spracovanie miezd cca 10-15 zamestnancov, a jeho prax okolo 16 rokov, vzdelanie stredoškolské s maturitou. Úhrady faktúr alebo miezd nerobí, len účtuje a samozrejme cez net posiela výkazy do poisťovní. Môj typ je do skupiny číslo 4. Prosím vás o vaše názory. Ďakujem.

S takou náplňou majú 5...
Mery977
30.04.10,06:03
Fakt nik neporadí?? Kam by ste zaradili manažérku obchodného oddelenia? náplň práce - vyhľadávanie obchodných partnerov a rokovanie s nimi, tvorba a realizácia marketingových aktivít., spoluzodpovednosť na tvorbe a plnení obchodného plánu a market.stratégie, vypracovanie cenových ponúk príprava obchodných zmluv

Zaradím ju do 5??
Llívia
30.04.10,07:46
Dobrý deň, chcel by som nadviazať na predchádzajúcu otázku. Tak isto riešim dilemu zaradenia účtovníka do stupňa náročnosti. Jeho pracovná náplň je len fyzické účtovanie dokladov (aj na strediska spolu 4) cca 6 000 až 7 000 položiek v účtovnom denníku, spracovanie miezd cca 10-15 zamestnancov, a jeho prax okolo 16 rokov, vzdelanie stredoškolské s maturitou. Úhrady faktúr alebo miezd nerobí, len účtuje a samozrejme cez net posiela výkazy do poisťovní. Môj typ je do skupiny číslo 4. Prosím vás o vaše názory. Ďakujem.

Dala by som mu 3. stupeň. Na dosiahnutom vzdelaní nezáleží.
Raz som si tu zadávala otázku, kam zaradiť účtovníčku, ktorá robí KOMPLET celé účtovníctvo, vrátane miezd a všetkých daňových priznaní. P. Mihál ju zaradil do 4. stupňa a jemu ja verím :)
Raz som bola na pohovore v účtovnej kancelárii na miesto účtovníčky - pracovná náplň komplet JÚ + mzdy a tam mali takého pracovníčky zaradené v 2. stupni. Vraj im na to nič nepovedala ani kontrola z inšpektorátu (môj názor - kontrola zaradenie pracovníkov ani nekontrolovala).