nela52
13.03.16,15:54
ako by ste urobili dotáciu pokladne v roku 2015 keď ju máte hlboko v mínuse? (- 40 000 €)
vopred dakujem
Tweety
13.03.16,14:58
Priznám sa, že nulová môže byť ale aby bola mínusová? To je ako možné? Ved ak tam už nič nebolo, tak sa nemohlo ani nič vyplatiť. Niekto niekde asi spravil chybu.
nela52
13.03.16,15:11
jednoducho....žiadne vklady, iba nákupy
Tweety
13.03.16,15:16
ako mohli byť preplatené, ked v pokladni nebol ani cent? Vysvetlíš?
KEJKA
13.03.16,15:31
nemôžeš účtovať výdavky cez pokladňu, ak tam nie sú príjmy. Pokladňa značí platby za hotovosť, takže ked nie je z čoho vyplácať, tak nemôžeš účtovať výdavky v hotovosti
IvetaH
14.03.16,05:16
Mala som podobné, ale nie takú sumu, vyhodila som nákup za hotové a zaúčtovala som nákup spoločníkom t.j. 501/365. Neviem či je to správne, ale na iné riešenie som neprišla.
jslancik
14.03.16,05:39
Ved taka bola realita... Asi si tie peniaze nevytlacili, ani neukradli... A ak predavaju nacierno, tak nie je moc rozumne kupovat za to oficialne veci do firmy... Zas niekto chce podnikat, a nevie, ako na to... O uctovnicke ani nehovorim.
IvetaH
14.03.16,07:41
Nemusí predávať na čierno. Len konateľ nevie rozlíšiť firemné peniaze od súkromných. Kašle na to. Potom o pár mesiacoch ti to položí na stôl " a však nejako to urob". To je celý problém u mňa. Ale ja som mala okolo 2 tis za celý rok. Ale čo s tým urobíš, pravda je taká, že zaplatil to spoločník.
Janiela
14.03.16,08:37
Ivetka, máš úplnú pravdu. Nerozlišujú firemné a vlastné peniaze. Krátia DPH, dane a potom vzniká ten mínus v pokladni.
Ešte by som doplnila, tu ani najlepší účtovník nezmôže nič, okrem jedného - zabaliť mu doklady a nech si ide ďalej. :(
Zbytočné opatrenia vlády, tu pomôžu len a len daňové kontroly. KV všetko vyriešil len čiastočne.
jslancik
14.03.16,08:59
Ivetka, je rozdiel 2k a 40k.
Consultix
14.03.16,20:53
Uz si pripadam, ako obohrata gramofonova platna. Ale konatel nie je boh a musi dodrziavat zakony, vratane zakona o uctovnictve. Je na nas, aby sme iz hovorili nie a naucili ich takeho rezimu, aby sme si sami nestazovali robotu.
Ale k otazke: Boli vobec vo firme nejake vynosy? Lebo ak nie, tak pravdepodobne nie je ani ziadna danova uznatelnost nakladov, takze je jedno, ci je to zauctovane, alebo nie.
Uprimne povedane, je o situacia, kde mi prieci s presvecenim napomahat taymto podnikatelom v rieseni podobnych "problemov'...
veronikasad
14.03.16,21:16
aké nákupy za 40 000€? Čo je predmetom podnikania firmy ?
fortunka
15.03.16,07:37
A z coho vzniklo take minus?? Mne vznika medzi jednotlivymi pokladnami a viem to vyrovnat, ale tu si to neviem predstavit. Vybera hotovost z uctu a neda doklad? Posiela si osobnu spotrebu alebo nieco a nasledne nakuje zo sukromnych penazi? Treba najst dovod a potom to tak zauctovat.
fortunka
15.03.16,07:41
predpokladam ze je 40000 za rok.. to nie je tak vela... ;) ani 3500eur mesacne....
Dav
15.03.16,07:59
Ak vyberá z banky bez dokladu, tak z výpisu 261/221 a potom 211/261, aj bez dokladu o výbere.
fortunka
15.03.16,08:02
Ano jasne, ja som skor myslela prispevok tak, ze oni musia vediet z kade sa im tam dostavaju peniaze a podla toho sa zariadit. On moze vyberat aj zo sukromneho a to uctovnik nemusi vediet.. ak si tam teda prevadza peniaze. Z niekade musia prist a o tom mozeme my len spekulovat asi....
Dav
15.03.16,08:12
Predpokladám, že jednou so základných chýb je, že pri jednoosobovej s.r.o. , kde je spoločník aj konateľ a prešiel zo SZČO, je problém rešpektovať to, že s.r.o. je právnická osoba, teda iný subjekt, ako bol režim SZČO.
butterfly777
15.03.16,08:24
Dobrý deň, myslíte, že je problém ak si takto konateľ vytiahne mesačne nejaké peniaze a zaúčtuje sa to proste ako dotácia pokladne a peniaze sú akoby v pokladni aj keď ich konateľ minie na osobnú spotrebu...veď pokladňa je vlastne fiktívna
veronikasad
15.03.16,08:48
a čo fyzické inventúry pokladne, ktoré sú povinné ? Kro uhradí schodok v pokladni ?
kn-alka
15.03.16,08:52
to fakt si myslíte, že jednoosobovky si robia fyzické inventúry pokladne? pri externom účtovaní? Kým sa dostanú doklady k účtovníčke, konateľ si nič nepamätá, nehovoriac o tom, že pokladňa je vlastne jeho vlastná peňaženka a vôbec nemá poňatia, čo je firemné a čo je vlastné - v praxi fyzická inventúra proste neexistuje
fortunka
15.03.16,08:55
fiktivna a potom je tam zostatok aky ku koncu roka? fiktivny? aj tak to musi zobrat realne ako svoju "osobnu spotrebu"... ja teda fiktivnu pokladnu drzim na zostatku nula ;)
fortunka
15.03.16,08:57
veronikasad.. aka inventura? Ta fiktivna co sa doraba k uzavierke aby akoze "bola" ? :))) no kto uz to len robi?ak ma zamestnanec pokladnu tak ok, robia si ju aj tak kazdy den v praxi. Riadna inventura, bez pokladnicnej knihy sa neda ani urobit teraz, doklady sa uctuju dodatocne a nikto ak teda nemam osobnu asistentku si nespisuje kde co zobral a kde co dal... Ako pise kn-alka :)
veronikasad
15.03.16,09:01
Dievčence, PU nerobím. Ak sa však niekto rozhodne pre jednoosobovú s.r.o., mal by rešpektovať, že je právnická osoba a pokladňa nie je jeho peňaženka, hlavne čo sa týka súkromných platieb a výberu z účtu. Súhlasím s príspevkom od Consultix, s takouto firmou by som veľmi rýchlo spoluprácu skončila ...
kn-alka
15.03.16,09:07
žiaľ tých firiem je na 90%
Dav
15.03.16,09:07
Pre Butterfly : všetky výbery z BU, doklad-nedoklad o výbere (lebo je výpis z účtu) idú 261/221 a 211/261. Či sa to podnikateľovi páči, alebo nie. A všetky peniaze, ktoré konateľ nedoručil do firmy, idú: na ak predloží bločky o platení nákladov 5xx/211, ak nepredloží, ako pohľadávka firmy voči nemu na účet 355.
veronikasad
15.03.16,09:08
Viacerí klienti prišli za mnou s tým, že kdesi v krčme pri pive počuli aká je jednoosobová s.r.o pre nich výhodná. Keď som s nimi rozobrala všetky plusy a mínusy, zostali pri živnosti ... PU ovládam, robila som ho ako zamestnanec, po prechode na živnosť som sa začala venovať mzdám a živnostníkom ...
veronikasad
15.03.16,09:11
Oli, súhlasím, ak by takto postupovala väčšina účtovníčiek, živnostníci by sa do "výhodných" jednoosobových s.r.o.-čiek nehrnuli.
Dav
15.03.16,09:12
Ten mínus z niečoho vznikol. Vyrovnať účet 261. Všetko, na čo neboli peniaze v pokladni a "vyplatilo sa" preúčtovať na účet 365 ostatné záväzky. Čo pri vyrovnávaní 261 nebolo doručené do pokladne, ale vybraté z BU, zaúčtovať na 355. Ak je 355 365 voči tej istej osobe, započítať a vykazovať podľa zostatku v aktívach, alebo pasivach.
fortunka
15.03.16,09:14
neviem, ja co poznam zivnostnikov, nejdu do vyhodnych s.r.o. kvoli pokladni, ale napr. odvodom a pod. Ale samozrejme to co pisete je pravda, nechcela som tu rozprudit takuto debatu, iba poukazat na to ze ONI Musia vediet z kade idu peniaze do pokladne :D a nie my... a podla toho uctovat. My to mame osetrene, v pokladni mavam aj -10k aj +10k ale vzdy viem preco a ako to v danom MESIACI a nie pri uzavierke vyriesit :)
veronikasad
15.03.16,09:17
Keď im zrozumitelne vysvetlíš tie odvody a možný dopad na ich životné situácie a nevýhody ktoré pre nich plynú práve z tej pokladne, tak si to väčšina z nich rozmyslí ... (aspoň ja mám takú skúsenosť najmä u živnostníkov v staršom veku). Veď ak chcú byť dôchodkovo poistení ako zamestnanci vo vlastnej s.r.o., nič na odvodoch neušetria (akurát mzda je nákladom)
fortunka
15.03.16,09:24
No vezmi si ze uhradzas do poistovni najvyssie odvody... mna teda nikto neukeca ;) a nepresvedcia ma ani opletacky s pokladnou.
veronikasad
15.03.16,09:28
Takých živnostníkov veľa nie je, väčšinou sú to drobní remeselníci, ktorí sa nechajä ukecať pri pive. A mnohí ani nevedia, že prechodom na s.r.o. strácajú NČZD, o daňovej licencii a sadzbe dane PO ani nehovorím.
Ak si ochotná riskovať pokutu z DU pri príp. kontrole - tvoj problém ...
fortunka
15.03.16,10:48
a nehovorim o nejakych zivnostnikoch, ale o sebe, to ci si niekto zisti podmienky ake budu po prechode je na nom. Danova licencia je uplne ina vec, firma co ma taky prijem ze plati SZCO najv. odvody asi nebude mat tento problem, detto dan z prijmov, ked aj teraz ju platim nad urcity limit vo vyssej sadzbe. Neviem cim by som asi tak riskovala pokutu... s tym ze su vybery/vklady v pokladni/na ucte? tazko, ak je na ne dovod, su spravne zauctovane, pripadne zdanene... nie je na tom nic nezvycajne. Danove kontroly u nas su bezné a nemala som este ziadny problem aj pri klientoch co ziju z tej 1 osobovky... vlastne to beru ako zivnost v ine pravnej forme vacsinou. A ani jeden nie je drobny remeselnik, dovolim si tvrdit ze prave tych je malo... ti bud funguju pod s.r.o.ako stavebne firmy/firmicky kde je tychto remeselnikov viac, alebo prechadzaju na sro obchodne zivnosti, pripadne sluzby.
butterfly777
15.03.16,12:25
pre veronikasad: a pokuta z DÚ by mala byť začo čo sa týka tej pokladne
Dav
15.03.16,12:26
Pokuta - za zlé vedenie účtovníctva, že nepodáva verný a pravdivý obraz o stave účtovnej jednotky
Tweety
15.03.16,12:27
áno, tak za účtovníctvo
butterfly777
15.03.16,12:35
tak oni si asi vždy nájdu niečo začo dajú pokutu... a inak tie pohľadávky z 355 sa musia aj uhradiť do nejakej lehoty?
veronikasad
15.03.16,12:37
Min. 90 % prípadov opakovaných mínusových stavov pokladne svedčí o krátení tržieb. Žiadny štatutár predsa nebude dlhodobo dotovať svoju firmu, navyše ak žiadny oficialny iný príjem nemá ...
veronikasad
15.03.16,12:39
Naopak, vysoká (fiktívna) hotovosť pokladne (výbery z účtu účtované ako dotácia pokladne a použité pre osobnú potrebu) svedčí o využívaní nezdanených fin.prostriedkov štatutármi firmy ...
butterfly777
15.03.16,12:50
taký prípad ani nepoznám, že by sa opakovala mínusová pokladňa...skôr vysoká hotovosť v pokladni...ale zase môže to byť diskutabilné...niekto proste chce mať viac peňazí v pokladni a ako mu dokážu, že je to na osobnú spotrebu...prečo nezdanené? veď dotácia do pokladne neovplyvní základ dane tak, že by s.r.o. platila menšiu daň...či mýlim sa?
veronikasad
15.03.16,12:55
Nie, nemýliš sa, pokial by tá hotovosť skutočne existovala. Písala som o fiktívnej hotovosti v pokladni,
A táto téma je o mínusovom zostatku pokladne (40 000€)
lubko6394
15.03.16,13:05
A nešlo by to jednoduchšie ? Ja by som pri prechode pokladne do mínusu najskôr spravil vklad do pokladne ako pôžička od majiteľa/konateľa v absolútnej hodnote mínusu a pokladňa by bola vždy len nulová. Súčasne by teda rástla pôžička, ale to zakázané nie je.
veronikasad
15.03.16,13:08
Ale tú pôžičku treba aj niekedy splatiť a ak sú krátené dlhodobo tržby - z čoho ?
butterfly777
15.03.16,13:12
áno to je pravda, ale každá pokladňa v s.r.o. je vlastne fiktívna..lebo veď pokladňa je vlastne len v danom účtovnom programe, pokiaľ teda s.r.o. naozaj niečo neblokuje do pokladne...ale v tomto sa už nevyznám ...mne len proste poradila účtovníčka, keď som mala mínus v pokladni za určitý mesiac, dorovnať to každý mesiac cez nejakú predkontáciu ale neviem si spomenúť akú
Tweety
15.03.16,13:16
to nemyslíš vážne, však?
butterfly777
15.03.16,13:19
a teraz kto? :)
Tweety
15.03.16,13:21
Ty, s tým, že v sro je fiktívna pokladna.
butterfly777
15.03.16,13:24
a nie je? napr. jednoosobová s.r.o. nejaký murár dajme tomu, čo prešoel zo živnosti na sr.o. má mať akože pokladňu ako v obchode? či niečo mi ušlo ?
Tweety
15.03.16,13:30
sro nie sú len jednoosobové, či ?
veronikasad
15.03.16,13:31
Murár v s.r.o. je právnická osoba a účtovný stav pokladne nie je jeho súkromná peňaženka. Z tej firemnej si môže brať buď odmenu konateľa (z tej platí odvody a dane a nič prechodom na s.r.o. nič nezíska) alebo až výplatu zisku po zdanení.
butterfly777
15.03.16,13:37
áno, takto to udáva zákon...ale myslím si, že 99% sro to tak nerobí a používa peniaze aj na osobnú spotrebu bez toho aby to bola odmena alebo zisk po zdanení...ide len o to, že v tomto prípade je pokladňa naozaj fiktívna...alebo treba mať normálne pokladňu, ktorú niekto môže skontrolovať, či tam tie peniaze ozaj sú?
veronikasad
15.03.16,13:40
Kontrolori DU majú právo pri daňovej kontrole urobiť aj fyzickú inventúru pokladničnej hotovosti.
kn-alka
15.03.16,13:41
ako? ked aj kontrola sa vykonáva spätne? :D


ža vás to baví dohadovať sa tu, každý z vás má svoju pravdu, a či sa to páči, alebo nie, je rozdiel medzi zákonom na papieri a ako to vyzerá v praxi.
lubko6394
15.03.16,13:47
veronikasad - účtovníčka rieši stav pokladne, kedy firma pôžičku splatí nie je jej problém. Ak sro zkrachuje tak mu zostane nedobytná pohľadávka samého na seba a účtovne to v poriadku bude - a to je podstatné.
butterfly777
15.03.16,13:47
úplný súhlas s tým zákonom a praxou...ja sa nechcem dohadovať, ja sa len snažím zistiť, či ozaj treba mať reálnu registračnú pokladňu aj keď nie som napr. nejaký obchod...lebo o tom nič neviem, že by to musela mať každá sro
veronikasad
15.03.16,13:48
Čítaš niekde v týchto komentároch že sa bavíme o registračnej pokladni ?
Tweety
15.03.16,13:49
miešaš hrušky s jablkami, nie je pokladna ako pokladna.
butterfly777
15.03.16,13:55
ja sa vzdávam...neviem akú inú pokladňu ste mysleli
lubko6394
15.03.16,13:58
Niekto to volá aj Kniha príjmov a výdajov - zapisuješ do zošita príjmy a výdaje v časovom slede.
Jarka 1
15.03.16,14:02
Väčšinou robím jednoosobovky. Doklady nosia mesiac pozadu a tak aj stav fiktívnej pokladne vždy vedia len pozadu.
Ak by mi aj zavolali v priebehu mesiaca, tak v tom momente reálny stav neviem. Takže ak by som chcela, aby dodržali zákon, tak by si museli pokladničnú knihu viesť sami. Úplne v praxi nereálne.
butterfly777
15.03.16,14:06
čiže reálnu pokladňu nemajú....sú to len zápisy na papieri alebo v účtovnom programe...chápem to správne?
lubko6394
15.03.16,14:09
Hej.
butterfly777
15.03.16,14:10
ďakujem :)
Jarka 1
15.03.16,14:13
Chápeš to správne. Všetky peniaze majú len v jednej peňaženke. Nejdú do obchodu s dvomi peňaženkami, alebo napr. obálkou, kde majú zvlášť hotovosť na podnikanie. Som rada, že vôbec nákup na páse rozhádžu na dve kopy - súkromný a firemný.
butterfly777
15.03.16,14:21
a ako im zaúčtuješ výbery, ktoré išli na osobnú spotrebu?
Jarka 1
15.03.16,14:28
V s.r.o. nie je osobná spotreba tak, ako u živnostníka. Tam si spoločník môže vybrať iba zisk a z toho si môže nakupovať do aleluja. Vždy sa treba na to pozrieť tak, že ak by nebol len jeden spoločník, tak tiež by si nevyberal peniaze bez súhlasu ostatných. To by si dobre strážili každý cent.
butterfly777
15.03.16,14:36
no to je jasné, len keby to všetci dodržiavali
Dav
15.03.16,15:38
K tej fiktívnej pokladni - bavíme sa o účte 211 Pokladnica, kde sa účtujú všetky pohyby hotovosti.Podľa Zákona o účtovníctve a Postupov účtovania. Stav účtu 211 sa dá vytlačiť/vygenerovať v programe každý deň, tak sa dá veľmi ľahko odhaliť fiktívnosť alebo aká-taká realita. Čaro podvojného účtovníctva je aj v tom, že každý pohyb sa účtuje na dvoch stranách - má dať a dal. A je len otázkou času, kedy sa spustí v rámci daňových kontrol daňová kontrola jednoosobových s.r.o. A také okruhy, ako sú pôžičky, úroky z pôžičiek, kapitalizácia pôžičiek a samozrejme správnosť účtovania.
jslancik
15.03.16,17:53
Hej, okamzite prestan, lebo ta nahlasim za sirenie poplasnej spravy :D
Dav
15.03.16,18:00
:D
fortunka
16.03.16,12:13
Dav velmi dramatizujes :D ked je uctovnictvo vedene externe a "podnikatel"/konatel tie dokaldy ani len nema u seba a nie to este moznost tlacit neaky ucet 211 tak mi povedz ako by sa to asi tak odkontrolovalo pri okamzitej DK? Jedna vec je hotovost v pokladni registracky a pod. ale toto... tazko... oni sa tam tie pohyby uctuju, a voci niecomu.. ale urcite nie v momente uhrady... na to je ina pokladna.
Dav
16.03.16,17:40
Mám na mysli daňovú kontrolu, robenú v uzatvorenom roku - zo zákona možnosť 7 rokov po ukončení obdobia, v ktorom sa DP podalo. A každá účtovníčka vie vytlačiť stav účtu ktorýkoľvek deň roku.A vedia si to vytlačiť aj daniari. Jednoducho, z Pokladne 211 nie je možné platiť nič, ak v nej nie sú peniaze(zdravý rozum, logika, zákon o UCE a postupy účtovania) a na to, že keď sa nemôže reálne platiť,lebo nie je hotovosť, nemá sa tam ani nič účtovať, by nemal zabúdať nikto. Príklad: ak mám stav účtu 211 500,- Eur, nevyplatím =nezaúčtujem v ten deň doklady v sume 800,- Eur. Ak tak urobím, porušujem zásadu "verný a pravdivý obraz o stave účtovnej jednotky". Počkám do dňa dotácie pokladne z banky, alebo to riešim účtom záväzok voči osobe (ZC, konateľ, spoločník)
mirhu
21.04.16,09:19
Mne sa dostala firma do mínusu v pokladni, dali mi doklady teraz za 1Q k DPH - čiže som nemala ako vedieť, že sú v mínuse. No a teraz mám ťažkú hlavu že čo s tým....
k 1.1.2016 - boli normálne v pluse
KEJKA
23.04.16,05:07
akože nemala ako vedieť? máš doklady = výdavky, ak nemáš príjmy, neúčtuješ cez pokladňu. pozriem aký mám stav hotovosti, a účtujem len do takej výšky.
pozriem, či mám výbery v hotovosti z účtu, ak nie sú, nemám ako dotovať pokladncu, čiže bločky zaúčtujem ako záväzok voči tomu, kto tie bločky dal äspoločník, konateľ, zamestnanec......ň
mirhu
24.04.16,06:33
Ďakujem KEJKA, idem to takto opraviť
Dav
24.04.16,07:09
K tej daňovej uznateľnosti nákladov, ak nie sú výnosy - príprava výroby, príprava priestorov prevádzky, útlm činnosti z dôvodu poklesu záujmu o produkty/služby...atď. Ak sú náklady v súvislosti s predmetom činnosti, sú daňovo uznateľné aj bez výnosov.
crazynka71
26.01.17,08:58
ja mam presne taký istý problém :/
Oriešok
23.02.17,10:18
a čo potom s vyrovnávkou? Môže si poslať dlžnú čiastku, ktorú účtujem ako záväzok vôči spoločníkovi na svoj osobný účet z účtu firemného?