89_katka_89
14.03.16,10:13
Dobrý deň,

prosím Vás ako mám postupovať, ak mám nasledovný problém:
Bývam v rodinnom dome, ktorého vlastníkom sú moji rodičia, ktorí sa však už pred 20 rokmi rozviedli. (žijem v spoločnej domácnosti s otcom). Na LV sú však zapísaní obaja ako vlastníci domu.
Matka nadobudla čiastku keď sa rodičia brali. Titul nadobudnutia na LV je zapísaný ako RI. Chcem sa opýtať, o aký titul nadobudnutia ide?
Chcela by som brať hypotekárny úver na dom, avšak, je pravda, že budem potrebovať súhlas všetkých vlastníkov nehnuteľnosti? Otec mi danú časť domu prepíše, ale ako je to s matkinou čiastkou? Do domu neinvestovala, avšak, čo ak mi nebude chcieť podpísať darovaciu zmluvu, dá sa to riešiť nejakým iným spôsobom? Lebo bez toho, aby bol dom prepísaný na mňa môžem asi zabudnúť na nejaký úver.

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede
arizona
14.03.16,09:16
misoft
14.03.16,09:24
To RI je R rímska jedna.....
Podľa toho R I = nadobudnutie kúpnou zmluvou (označované do 1978)
http://www.porada.sk/t213914-titul-nadobudnutia-na-lv-skratky-velkych-pismen-a-cislic.html
Mária27
14.03.16,16:55
Skratky do 31.12.1992
http://katasternehnutelnosti.sk/2413-spisove-znacky-byvaleho-statneho-notarstva-registracie-zmluv/

otec ako vlastník môže nahliadnuť do listiny na katastri
Chobot
14.03.16,18:32
Prvú časť otázky ti už zodpovedali.

Ale v podstate je jedno akým titulom nadobudla matka podiel na dome, faktom je, že je spoluvlastníkom. Druhým spoluvlastníkom je otec. Ak ti otec daruje jeho časť, tak budeš s matkou spoluvlastník.

Na to, aby si mohol dom založiť ako ručenie za úver, potrebuješ súhlas všetkých spoluvlastníkov -teda tvoj (ak ti otec daruje jeho časť) a tvojej matky. Ak ti nedá súhlas, dom nemôžeš založiť a banka úver nedá.

NEviem prečo si myslíš, že by ti matka mala automaticky darovať jej podiel na dome. Je to jej slobodná voľba, nikto, ani ty, ju do toho nemôže donútiť.

Dá sa to riešiť aj iným spôsobom - napr., že od nej jej podiel odkúpiš za cenu, na ktorej s dohodnete. Ak sa nedohodnete, môžeš podať návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva. Predpokladom ale je, že matka s vami v dome nežije. Potom súd môže rozhodnúť, že ti matka svoj podiel musí odpredať a ty ju vyplatíš.