charvy
14.03.16,10:16
Chcel by som poprosiť o radu ako pokračovať po zamietnutom odvolaní? Po autonehode, ktorú som nespôsobil ja (vinník je známy) poisťovňa zhodnotila škodu ako totálnu. Auto bolo v prevádzke 57 dní , jeho hodnotu znížili o cca 16%. V odvolaní som argumentoval tým, že stanovená cena poisťovňou je nízka a to vzhľadom k tomu, citujem: „ak nastane totálna škoda, poisťovňa vypláca z havarijného poistenia vždy maximálne len všeobecnú hodnotu vozidla (cenu, za ktorú sa obvykle dané auto predáva na trhu)“. Ceny podobných áut na trhu sú podstatne vyššie. Ďalej som argumentoval tým, že ja som nehodu nezavinil a bude to následne "mojej" poisťovni hradené z PZP vinníka.
misomiso
14.03.16,09:52
Bude to sice povazovane za reklamu, ale ina moznost nie je: indemax.sk
taiko
14.03.16,10:20
Od tTeba nie ;)
Chobot
14.03.16,10:28
Keď kúpiš auto a vylezieš s ním na cestu, už sa jeho hodnota zníži minimálne o 10-20 %. T.j. za cenu, ktorú si ho kúpil, by si ho už nikomu nepredal - nikto by nedal toľko. Preto možno trhová hodnota, ktorú určila poisťovňa, bola správna. Aje keď uznávam, že asi nie spravodlivá, keďže nehodu si nespôsobil.

Ale namietať voči stanovenej hodnote môžeš. Otázne, či uspeješ.
charvy
14.03.16,11:09
To ja viem že hneď stráca na hodnote ale tržná cena podobných áut je podstatne vyššia. Ja nechcem cenu ako za nové, ale tých 16% znamená 5800,- .
Ice dive
14.03.16,11:55
no len otázka znie... či táto firma nebude pýtať za svoje služby rádovo viac peňazí ako je tých spomenutých 16 %...
taiko
14.03.16,11:59
to nevieme, misomiso ukazal dvere a zadavatel, sa moze rozhodnut, ci nimi prejde :)
Ice dive
14.03.16,12:02
no poisťovňa vypočítala hodnotu auta podľa porovnateľnej vzorky na trhu, a zohľadnila opotrebenie... čo pri nových autách býva aj 30 % v prvom roku prevádzky.... (de facto sa dá povedať, že každé auto stratí v priebehu 36 mesiacov 50 % svojej aktuálnej hodnoty...)... a ako postupovať, ak chcete zvýšiť šance na úspech, je nechať si spraviť na dané auto znalecký posudok príšlušným znalcom... znalec by mal ohodnotiť, koľko dané auto stojí... a so znaleckým posudkom opäť kontaktovať poisťovňu s tým že poisťovni poviete len cenu ktorú znalec určil a žiadate doplatiť, inak pôjdete s danou záležitosťou na súd... je pravdepodobné, že poisťovňa spis prehodnotí a niečo doplatí, avšak treba sa pripraviť na to, že za 57 dní užívania vozidla nejaké to % budete musieť oželieť... nakoľko aj súd by dané opotrebenie zohľadnil.... (posudok potom môže byť podkladom pre podanie žaloby). To že ste škodu nespôsobil, alebo že poisťovňa dostane vyplatené z PZP je irrelevantné... nakoľko každá poisťovňa musí odškodňovať podľa zákona, t.j. ak by Vám aj dali viac peňazí, bolo by to o tom, že z PZP takú číastku dostať nemusia... ďalšia vec, zákon odškodňuje podľa skutočnej škody, t.j. nikto nepreplatí viac, ako je skutočná škoda....
evuš
14.03.16,12:52
..hm, keď sa kupuje drahé auto, treba rátať aj s drahými nákladmi na jeho prevádzku...
charvy
15.03.16,07:10
Bez urážky, ale nerozumiem čo ste touto vetou chcela povedať. Aké náklady? Ja nemám problém s prevádzkou auta ale s tým, že do mňa nabúral Bulharský kamionista a že sa mi nič nestalo vďačím práve tomu autu. On odišiel s pokutou 30 eur a ja škodou podstatne vyššiu. prosil som o pomoc a nie o komentár k cene.
charvy
15.03.16,07:50
Ďakujem za info. Mne nejde o to aby mi zaplatili celú cenu auta, ale o to že za 57 dní prevádzky, najazdených cca 3000km sa mi zdá veľa tých 16%. V porovnaní s trhom, za cenu akú stanovila poisťovňa nikde v európe nekúpite také auto. Ešte raz ďakujem za info.
fortunka
15.03.16,08:08
No bohuzial maju pravdu, vylezies s autom na cestu a jeho hodnota je hned nizsia. S tym treba ratat. Ja som chcela predat pol rocne auto a nedostala by som zan ani polovicu ceny, tolko k tomu.. je to nespravodlive, ale je to tak a poistovna sa bude branit ako vie to je jasne. Skusila by som pravne sluzby ak ta dostatone nepresvedcili v poistovni, ak teda mas na to sa natahovat s nimi ci uz cas alebo financie
Ice dive
15.03.16,08:48
tak schváľne o aké auto sa jedná, keď je jeho cena 36 250 €? a nikde v európe sa nedá kúpiť... poisťovňa asi ťažko by hľadala porovnateľnú vzorku čo sa týka výpočtu...- koeficient predajnosti, kotrý vstupuje do výčtu totálnej škody.....
Ice dive
15.03.16,09:53
no to ste skúšali predať cez AAA alebo podobný bazár? nakoľko to je dosť nereálne situácia... no právnik by si tiež zapýtal nemalé peniaze za zastupovanie, a v podstate veľa by nenarobil... akurát tak bubu bu... nakoľko poisťovňa sa "nebráni" odškodňuje v zmysle zákona a poistných podmienok... v tomto prípade ak by aj išiel na súd tak v zmysle zákona sa hradí skutočná škoda, ktorá vznikla... poisťovňa by musela preukázať že, daný typ auta s 3000 km a 3 mesiacmi od registrácie za cenu 30 450 € a on by musel preukázať, že to nie je možné... ale cenu 36 250 by určite nevysúdil, nakoľko auto už bolo opotrebované... t.j. ak by aj išli na súd...spor by bol o výšku zostatkovej ceny medzi 30 450 a 36250 €
charvy
15.03.16,14:17
Asi sme sa nepochopili. Moje auto je teda bolo Subaru Forester 12/2015 cena za nové 34250,- Poisťovňa stanovila zostatkovú cenu po 57 dňoch prevádzky a najazdených cca 3000km na 28600,-. Za cenu 28600 sa nedá kúpiť toto auto v danej výbave(myslím jazdené), ceny sa pohybujú od 32500,-. Opakujem nechcem od nich celú cenu.
charvy
15.03.16,15:38
Fortunka pol ročné auto za polovicu? Usmievam sa nad touto myšlienkou.
ivka70
15.03.16,18:11
A v tej cene je aj odkupenie vraku?
jelalim
15.03.16,19:35
Aka je hodnota vraku?
roman34
16.03.16,11:06
preco to neriesis cez pzp vinnika?

po prve ... pri havarijnom poisteni je totalka podla poistnych podmienok v zavislosti od poistovne situacia ked naklady na opravu vozidla presiahnu 70 % - 90 % vseobecnej hodnoty vozidla v case nehody ... pri pzp to musi byt viac ako 100 % = totalka podla havarijneho nemusi byt totalka podla pzp a teda ti zaplati poistovna vsetky naklady na opravu (preplati fakturu)

po druhe ... pri pzp si mozes uplatnit narok aj na nahradu skody spocivajucu v tzv. znehodnoteni vozidla (ak boli pri nehode poskodene nosne casti vozidla) co pri veku tvojho vozidla (v zavislosti od rozsahu poskodenia) by mohla byt celkom zaujimava suma (ak teda nepojde o totalku)