ivti
13.06.06,09:32
Prosím vás na čo sa používajú priebežné položky v JU, čo všetko sa tam účtuje?
ormika
13.06.06,07:35
Prosím vás na čo sa používajú priebežné položky v JU, čo všetko sa tam účtuje?
Cez priebežné položky v JÚ sa účtuje pohyb hotovosti medzi bankovým účtom a pokladňou a naopak.
Fany
13.06.06,07:48
A podĺa predchádzajúcich príspevkov aj zúčtovanie platieb kartami, kým suma nabehne na účet.
ivti
13.06.06,08:01
Môžete mi podrobne vysvetliť platbu platobnou kartou? Účtujem to na základe bankového výpisu, t.j. tú sumu dám cez banku najprv do priebežných položiek-príjem a vzápätí cez banku priebežné položky výdaj?A ako sa zaúčtuje založenie nového účtu v banke s vkladom 1000 Sk?Cez pokladňu do priebežných položiek-príjem,vzápätí cez banku priebežné položky-výdaj?
Zita5
13.06.06,08:04
Môžete mi podrobne vysvetliť platbu platobnou kartou? Účtujem to na základe bankového výpisu, t.j. tú sumu dám cez banku najprv do priebežných položiek-príjem a vzápätí cez banku priebežné položky výdaj?A ako sa zaúčtuje založenie nového účtu v banke s vkladom 1000 Sk?Cez pokladňu do priebežných položiek-príjem,vzápätí cez banku priebežné položky-výdaj?


Výber kartou :

príjem pokladňa -priebežné položky výdaj/ ešte nemáš výpis/
výdaj banka - priebežné položky príjem /už na základe BV/

Pri založení nového účtu :
výdaj pokladňa - priebežné položky príjem
príjem banka - priebežné položky výdaj/na základe BV/
ivti
13.06.06,08:08
A ako sa zaúčtuje vklad SZČO na účet? Má to ísť najprv cez pokladňu a potom cez priebežné položky na účet v banke? Alebo priamo len cez banku?
Zita5
13.06.06,08:11
A ako sa zaúčtuje vklad SZČO na účet? Má to ísť najprv cez pokladňu a potom cez priebežné položky na účet v banke? Alebo priamo len cez banku?

Pokiaľ sa peniaze vyberú z pokladne a vložia sa na BÚ :

pokladňa výdaj - priebežné položky príjem
banka príjem - priebežné položky výdaj/ pri obdržaní a účtovaní BV/
ivti
13.06.06,08:15
Výber kartou :

príjem pokladňa -priebežné položky výdaj/ ešte nemáš výpis/
výdaj banka - priebežné položky príjem /už na základe BV/

Pri založení nového účtu :
výdaj pokladňa - priebežné položky príjem
príjem banka - priebežné položky výdaj/na základe BV/

A ak sa niečo platí platobnou kartou? Napr. PHM, tiež sa to neobjaví hneď v banke, takže najprv cez priebežné položky?
Zita5
13.06.06,08:15
Pokiaľ by to bol priamy podnikateľský vklad - pri začiatku podnikania :

účtuješ na základe BV ............príjem banka - príjem neovplyvňujúci ZD . podnikateľský vklad .
ivti
13.06.06,08:20
Pokiaľ sa peniaze vyberú z pokladne a vložia sa na BÚ :

pokladňa výdaj - priebežné položky príjem
banka príjem - priebežné položky výdaj/ pri obdržaní a účtovaní BV/
Nie nevyberá sa z pokladne, SZČO dostal tie peniaze od rodičov a vložil ich na účet v banke, potom to je ako?
Zita5
13.06.06,08:29
Nie nevyberá sa z pokladne, SZČO dostal tie peniaze od rodičov a vložil ich na účet v banke, potom to je ako?

Tak ako som písala v príspevku č. 9, ale ešte správnejšie by malo byť :

príjem pokladňa - príjem neovplyvňujúci ZD-podnikateľský vklad
výdaj pokladňa - príjem PP
príjem banka - výdaj PP /pri BV/
Zita5
13.06.06,08:30
A ak sa niečo platí platobnou kartou? Napr. PHM, tiež sa to neobjaví hneď v banke, takže najprv cez priebežné položky?


Ak platíš PHM cez kartu ...tam by som účtovala pri obdržaní BV platbu PHM a k tomu by som priložila blok . V tomto prípade by som to nepreháňala cez PP .

Banka výdaj - výdavky ovplyvňujúce ZD - prevádzková réžia .
Fany
13.06.06,08:59
Ak platíš PHM cez kartu ...tam by som účtovala pri obdržaní BV platbu PHM a k tomu by som priložila blok . V tomto prípade by som to nepreháňala cez PP .

Banka výdaj - výdavky ovplyvňujúce ZD - prevádzková réžia .

Lenže dátum na bloku je napr. 5.6. a na výpise z banky 7.6. - potom to musí ísť cez priebežné položky.
Paula
13.06.06,09:05
Lenže dátum na bloku je napr. 5.6. a na výpise z banky 7.6. - potom to musí ísť cez priebežné položky.
Ak dáš v banke na priebežnú položku, kam dáš druhú prieb. položku? V pokladni ti nevznikol pohyb, pokiaľ bolo platené cez firemný účet.
Fany
13.06.06,09:27
Bloček z benzinky : 5.6. ............ 501, 343/261

výpis z banky: 7.6. ................... 261/221

samozrejme ešte cez analytiky. Ja mám na bločky prieb.pol. 261.002, inak 261.001
Paula
13.06.06,09:29
Bloček z benzinky : 5.6. ............ 501, 343/261

výpis z banky: 7.6. ................... 261/221
ach jáájjjjj, to áno. Som sa pozabudla, že sme od začiatku v téme PÚ :D (i keď ja to dávam na 379 radšej, nie na 261) a zadávateľ otázky nabehol s JÚ.
Fany
13.06.06,09:41
ach jáájjjjj, to áno. Som sa pozabudla, že sme od začiatku v téme PÚ :D (i keď ja to dávam na 379 radšej, nie na 261) a zadávateľ otázky nabehol s JÚ.
Tiež som to dávala cez 379, ale po diskusii tu niekde v Porade som prešla na 261. Vraj to nieje záväzok. Myslím, že mali pravdu. Je to len časový nesúlad medzi položkami, ako pri vklade alebo výbere z banky. Ale transakcie vlastne už prešli.
Zita5
13.06.06,09:44
Tiež som to dávala cez 379, ale po diskusii tu niekde v Porade som prešla na 261. Vraj to nieje záväzok. Myslím, že mali pravdu. Je to len časový nesúlad medzi položkami, ako pri vklade alebo výbere z banky. Ale transakcie vlastne už prešli.


Fany to bude asi nasledovký link



http://www.porada.sk/showthread.php?t=21694&highlight=Platba+kartou