justforfun
15.03.16,02:01
Pred 2 rokmi som kupil v jednom nemenovanom meste stavebny pozemok o vymere cca 1200m2. Planoval som na nom postavit mensi objekt, v ktorom som chcel rozbehnut svoje prve podnikanie.
Dva roki mi trvalo kym som dal dokopy knowhow,peniaze a ludi. Po dvoch rokoch som prisiel na stavebny urad zaniest dokumenty od projektanta k uzemnemu rozhodnutiu. Tam mi tieto dokumenty ani neprebrali, len mi sucho odvteli ze tam nic stavat nebudem lebo mesto tam ide cez moj pozemok rozsirovat hlavnu cestu.
Je toto vobec mozne? Podotykam ze moja stavba bola sulade s uzemnym planom mesta. To som si zistoval este nez som pozemok kupoval.
Da sa nejako branit? Moze mesto odkupit len cast pozemku ktory potrebuje alebo musi odkupit odo mna cely pozemok?
fortunka
15.03.16,07:28
Ja by teda nemam v tomto skusenosti, ale trvala by som na prebrati dokumentov a ked tak nech sa vyjadria pisomne. Konstatovat mozu co chcu, pozemok je tvoj a to by sme teda boli v inom kocurkove aby si mohli cestu robit kde sa im zachce... Ale uz ma asi nic neprekvapi :/
misoft
15.03.16,14:05
Pokiaľ sú všetky dokumenty v poriadku a spĺňajú zákonné náležitosti - stavebný úrad je POVINNÝ prevziať dokumenty a vydať vyjadrenie. Odmietnutie prijatia dokumentov/žiadosti je v rozpore so zákonom (vola sa to i zneužitie právomoci).
Pokiaľ v územnom pláne v čase predkladania dokumentov nebola ani zmienka o komunikácii - je ich vyjadrenie irelevantné. Okrem toho - zmena územného plánu sa musí schvaľovať - nemôžu si len tak halabala povedať, že sa to zmení.
Mesto môže pristúpiť k vyvlastneniu pozemku, ale musí to byť vo verejnou záujme a na podklade schváleného a platného územného plánu. Inak nemá právo násilne (pod hrozbou a pod.) niečo vykupovať. Platí stále článok 20 Ústavy SR.


(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva. Dedenie sa zaručuje.

(2) Zákon ustanoví, ktorý ďalší majetok okrem majetku uvedeného v čl. 4 tejto ústavy, nevyhnutný na zabezpečovanie potrieb spoločnosti, rozvoja národného hospodárstva a verejného záujmu, môže byť iba vo vlastníctve štátu, obce alebo určených právnických osôb. Zákon tiež môže ustanoviť, že určité veci môžu byť iba vo vlastníctve občanov alebo právnických osôb so sídlom v Slovenskej republike.

(3) Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.

(4) Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

(5) Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných. Podmienky ustanoví zákon.
Oliwa
15.03.16,14:27
Prvá možnosť - podaj to oficiálne cez ich podateľňu a kópiu si nechaj potvrdiť. Zo zákona sú povinní k Tvojmu podaniu sa v zákonnej lehote vyjadriť. Ak pani na podateľni odmietne /čo pochybujem/, nech Ti zavolajú jej nadriadeného, ak to odmietne aj ten, zavolaj si jeho nadriadeného...
Druhá možnosť je - podať to doporučene a s doručenkou, ale volila by som radšej tú prvú.
Úradník, ktorý Ti to odmietol prevziať, tam už o mesiac nemusí sedieť...
V tomto prípade ústne vyjadrenie = žiadne vyjadrenie.
justforfun
15.03.16,15:54
Dakujem vsetkym za reakcie. Myslim ze s tym prebratim dokumentov to nebude take dramaticke - ak budem naliehat aby si ich vzali a vyjadrili sa pisomne tak si ich vezmu. Myslim si, ze pani ktora to mala na starosti mi bud chcela usetrit starosti pretoze okrem odovzdania samotneho uzemka si musim potom vybehavat vsetky mozne vyjadrenia od dotknutych organov, aby sa vyjadrili ze nemaju s vystavbou problem + zaplatit prisluchajuce poplatky. Alebo si jednoducho chcela len usetrit robotu ona.

Kazdopadne pomozem si nejak ak budem mat pisomne zamietave stanovisko? Ak predsalen dojde k nasilnemu odkupeniu pozemka bude to mat nejaky vplyv na urcenie ceny pozemku?
Popripade ak by dali suhlasne stanovisko na zaklade platneho uzemneho planu, mam sa bat potom ze mi to cele o par rokov zburaju? Na vedlajsich parceliach je totiz postavenych zopar rodinnych domov ktorym hrozia odkupenim a naslednym zburanim.
Oliwa
15.03.16,16:31
Ty si to podal tak dosť dramaticky...:D že Ti to odmietli čo i len prevziať... Ale vráťme sa k meritu veci /zadanej téme/: Dostal si od mesta ponuku na kúpu pozemku? Od koho a akým spôsobom? Ako vieš, že ho chcú kúpiť? Videl si schválenú zmenu územného plánu?
justforfun
15.03.16,19:27
Tak napisal som ako to bolo ale to ze to neprevzali tam nie je az take podstatne. Sam som bol totiz z toho vsetkeho v soku a tak nejak ma nenapadlo zeby som im to tam mal nechat tak ci tak. Cloveka predsalen taka informacia zaskoci.
To ze budu skupovat okolite pozemky mi povedala ta ista uradnicka na stavebnom ked som bol zaniest hotovy projekt k uzemku. Nic pisomne nemam a uz vobec nie konkretnu cenovu ponuku. Zevraj vsetko je to teraz nove, vsetko sa len zacina riesit a sami este nevedia co a ako, ze nech sa pravidelne chodim informovat cca raz za dva mesiace... tie iste informacie mi potvrdil aj sused z vedlajsieho pozemku.

Ja sa hlavne bojim ze budem roky cakat na odkupenie a nakoniec odkupia len kus pozemku ktory potrebuju a mne nechaju pre moj projekt nepouzitelny zvysok - ak teda budem mat vobec po rokoch este chut nieco podniknut kedze za ten cas kym sa toto vyriesi budem ktovie kde.

chcem sa vlastne spytat:
1 musi mesto odkupit cely moj pozemok alebo moze len cast ktoru potrebuje? Je nato nejaky zakon alebo oficialny postup?
2 Ak som kupil pozemok za komercnu cenu (v mojom pripade 100e/m2) mozu si dat vlastnu cenu ktora bude mensia?
3 ak sa nebude dlhsie nic diat mozem podniknut nejake pravne kroky?