ivustek
15.03.16,06:48
Manželia prenajímajú byt, ktorý majú v BSM. Manžel je registrovaný na daňovom úrade a taktiež figuruje na zmluve o prenájme iba jeho meno. Môžu si manželia rozdeliť príjmy z prenájmu a podať obidvaja DP aj napriek tomu, že manželka nie je registrovaná?
hanelie
19.02.20,06:41
téma je staršia, ale práve teraz aktuálna ( keby sa niekto pýtal :) )

áno manželia si môžu rozdeliť príjmy z prenájmu v pomere na akom sa dohodnú
povinná registrácia pre daň z príjmu vyplýva tomu, ktorý je uvedený v zmluve o prenájme
ďalší postup je takýto ( čerstvá info z finančnej správy ) obidvaja manželia podajú DP FO B - ten, ktorý nie je registrovaný - podáva DP na svoje rodné číslo a daň si vysporiada tak, že DÚ po zistení, že nie je registrovaný, vygeneruje číslo účtu a zašle občanovi
Anik
19.02.20,10:49
vieš poskytnúť nejakú podporu v tomto, že je to tak, lebo mne bolo vysvetlené, že musia byť obaja registrovaní a iba vtedy si môžu príjem rozdeliť podľa potreby - v žiadnom prípade ti nechcem oponovať len ma to zaujíma
hanelie
19.02.20,11:13
priamo telefonické info z finančnej správy ( tiež som si nebola istá, v tom ako vysporiada daň neregistrovaný občan
Anik
19.02.20,11:16
škoda, že info nie sú jednotné, vďaka za reakciu
hanelie
19.02.20,11:18
inak na DÚ mi podali úplne nesprávne info - teda na podateľni, kde samozrejme nemusia sedieť vyškolené pracovníčky :)
Katy a R
19.02.20,11:38
u nás majú rovno vycapené lajstro - že poradenstvo neposkytujú!!! ;) - ja som zvykla na stráne FS zadať otázku. Anik - pozri FS - majú info na ich stránke - ŽS - prenajímam - aj registrácia - pri BSM - sa reg. ten manžel, ktorý je na zmluve o prenájme;)
marjankaj
19.02.20,12:06
O rozdelení príjmov spoluvlastníkov sa píše v §10/1.
V ústave sa píše:
čl.2
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Myslím, že zákon neukladá povinnosť spoluvlastníkovi sa registrovať. Ak niekto o takom paragrafe vie, nech ho tu uvedie.
ivustek
19.02.20,16:56
V r. 2016 som podala dopyt na FS a odpovedali mi takto:
Podľa § 4 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý plynie manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, zahrnie do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane aj výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie tohto príjmu. To znamená, že je iba na rozhodnutí manželov, v akom pomere si budú príjem z prenájmu nehnuteľnosti deliť. Registračná a oznamovacia povinnosť neovplyvňuje zdaňovanie príjmov z prenájmu nehnuteľností.
V prípade prenájmu nehnuteľnosti (okrem pozemku), ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ nehnuteľnosti.. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov. Táto povinnosť trvá až do ukončenia prenájmu.
Anik
19.02.20,17:09
vďaka ivustek