kubina
13.06.06,09:46
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o pomoc. Neviem, či ste sa niekto stretli už s pojmom zalistovací poplatok, je to vlastne poplatok obchodnej sieti za to, že Vám budú predávať Váš výrobok vo svojich obchodoch. My sme teraz takúto faktúru obdržali od siete fa + DPH, ale časť tohto poplatku musím vyfakturovať nášmu ČR dodávateľovi/platcovi DPH/, neviem či to mám brať ako reklamnú službu alebo ako ostatné služby. A podľa toho, či mám faktúru vystaviť bez DPH alebo s DPH. My sme tiež platcami DPH SK.
kubina
13.06.06,11:51
neviete mi naozaj nikto pomôcť, ešte upresním uvedený text na faktúre: fakturujeme Vám organizáciu distribučných kanálov artiklu, skúste mi niekto pomôcť alebo aspoň Váš názor
ALBO
13.06.06,17:45
Aku ulohu tam ma ten cech, On vam dodal na Slovensko nejake vyobky, pre ktore ste zabezpecili odbyt?
Vyzera to ako sprostredkovanie predaja.
Alebo preco mu to refakturujete?
Eulalia
13.06.06,17:58
Zalistovací poplatok je v podstate (neviem, ako to slušne nazvať) "úplatok", ktorý si legálne účtujú veľké obchodné siete (hypermarkety a pod.) za to, že vôbec Vás zoberú ako svojho dodávateľa a budú vo svojich sieťach predávať Váš tovar. Okrem toho samozrejme požadujú spoluúčasť výrobcu na rôznych reklamných kampaniach tým, že počas kampane im bude dávať zľavu a bude sa podieľať na nákladoch na výrobu a roznášku reklamných letákov k tejto kampani. Z tohto hľadiska by som zalistovací poplatok (je to jednorázová záležitosť) považovala za iné služby, nie reklamu. Ale stopercentnú istotu nemám. Skôr to vysvetlenie podstaty poplatku môže pomôcť ďalším skúsenejším k určeniu účtovania.
Tá refakturácia do ČR je zrejme z toho dôvodu, že výrobok pochádza z ČR, nie? A slovenská firma ho len distribuuje do obchodov?
GABAZ
13.06.06,18:19
Naša šéfka minule prišla z nejakého školenia a spomínala, že z faktúr za zalistovanie by sa nemala uplatňovať DPH. Ale ber túto informáciu s rezervou. inde som sa s tým nestretla - možno sa niekto vyjadrí. /Ostatné faktúry účtujem do daňových nákladov a DPH uznávam./ Ale tu na Porade bola debata o tom, že v nejakej firme pri kontrole DPH nechceli uznať DPH z faktúr od obchodných reťazcov.Inak tiež účtujem firmu, ktorá spolupracuje s obchodnými reťazcami - carrefour, tesco, metro, ahold. Musím povedať, že len otváram oči, čo všetko sú schopní vymyslieť si na do textu faktúry, ktorou si fakturujú "služby" a bonusy.
kubina
14.06.06,04:58
Ahojte,

ďakujem za príspevky, áno jedná sa o refakturovanie z toho dôvodu, že mi sme iba distribútor na Slovensku a ten poplatok je dosť veľký tak nám výrobca prispeje nejakou čiastkou.
Chcem sa spýtať teda takto, keď chcem výrobcovi vyfakturovať nejakú čiastku, ktorú by sme použili na poporu predaja musím k faktúre priložiť faktúru od siete alebo stačí dať do popisu iba text. Rozmýšľala som nad riešením, že mu nevyfakturujem zalistovanie, ktoré som chcela doložiť faktúrov od siete, ale vyfakturujem poporu predaja výrobku na nejaké obdobie napr. 5-7/06, počas roka robíme veľa akcii na výrobky, ktoré si platíme sami a povedala by som, že nám dodávateľ prispel paušálne.
DanielaT
14.06.06,05:09
Osobne si myslim, ze nejde o reklamu ale ostatne sluzby. Zakon o DPH pojem refakturacia nepozna a tak treba vychadzat z toho, akoby ste vy tuto sluzbu sami poskytli. A kedze miesto dodania tejto sluzby bolo na Slovensku, mali by ste uplatnit na fakture do CR aj DPH. Vas obch. partner si potom moze ziadat na DU v BA o vratenie tejto dane, kedze ako spominas, nejde o malu sumu a pravdepodobne sa to bude opakovat. DU ma myslim potom polroka na preskumanie a rozhodnutie o vrateni ci nevrateni. Tot moj nazor.
D.
kubina
14.06.06,06:20
ešte raz upresním uvedený text na faktúre: fakturujeme Vám organizáciu distribučných kanálov artiklu, dá sa to chápať ako ostatná služba? Ja viem, že pojem refakturácia už neexistuje, len som to tak nazvala. Mám tiež nutkanie to dať do ostatných služieb, len ten text na faktúre od siete, ktorý aj teraz uvádzam sa mi nepáči. je to uznateľné?
DanielaT
15.06.06,13:11
myslim si, ze ide o sluzby a naklady marketingu. Sluzby reklamy, ktore su uvedene v zakone o DPH zvlast si myslim, ze su ine takze by som uctovala DPH.