Ovetš Alednok
15.03.16,08:31
Dobrý den, dnes mi prišiel papier na sud do Brna. Mal by som byt ako svedok jednej udalosti. Ja som avšak v českej republike ani nikdy nebol ešte a nevidim dovod prečo tam ist, mam svoju pracu a nemam čas cestovat niekam a robit nekde svedka... Moja otazka je, som povinny sa dostavit na tento sud ak ma vyzval cudzi štatny organ a bude to prebuiehat teda aj v susednom štate?
profesional
16.03.16,06:54
Na predvolanie máš povinnosť sa dostaviť. Bez ohľadu na to, či o veci niečo vieš, alebo nie. Na druhú stranu platí, že jurisdikcia Českej republiky končí na jej štátnych hraniciach. Ak sa nedostavíš na súd, tak ti uložia poriadkovú pokutu, ktorú ale v SR nemajú ako vymôcť. Iba ak by si mal nejaký majetok v ČR. Rovnako dajú príkaz na tvoje predvedenie Policajným zborom Českej republiky. Ale ich právomoci tiež končia na štátnych hraniciach. Takže kým nevstúpiš na územie Českej republiky, tak ti nič nehrozí. Čiže, existuje právom uložená povinnosť v ČR dostaviť sa na predvolanie pod hrozbou opakovane ukladanej poriadkovej pokuty a pod hrozbou predvedenia Políciou ČR. Ale nič z toho nemá dosah na Slovensko. Takže ak si si istý, že do ČR nikdy v živote už nevkročíš, tak môžeš risknúť a nedostaviť sa. Ak je šanca, že niekedy do ČR pôjdeš, tak ti to za tie problémy nestojí a mal by si ísť.
buchač
16.03.16,07:07
mam svoju pracu a nemam čas cestovat niekam a robit nekde svedka...

Preštuduj...neprídeš o nič.
---------------------------
ZMLUVA medzi SR a ČR o právnej pomoci poskytovanej justičnými orgánmi
Čl.5 - Ochrana svedkov a znalcov
(3) Svedok alebo znalec má právo na náhradu nákladov za cestu a pobyt, ako aj svedočného alebo znalečného. V predvolaní sa uvedie, aké náhrady svedkovi alebo znalcovi patria a na jeho žiadosť sa mu poskytne záloha na náhradu nákladov.
http://www.ucps.sk/clanok-0-1381/ZMLUVA_medzi_SR_a_CR_o_pravnej_pomoci_poskytovanej _justicnymi_organmi_a_uprave_niektorych_pravnych_v ztahov_v_obcianskych_a_trestnych_veciach_podpisana _v_Prahe_29_10_1992.html