svobodova
13.06.06,09:58
Prosím súrne o radu:

Klient mi až teraz odovzdal doklad z ERP za nákup tovaru s dátumom 21.2.2006. Je štvrťročný platiteľ DPH. Je mi jasné že musím urobiť dodatočné priznanie. Aby toho nebolo dosť, ten doklad z ERP je na 325.000,- Sk. Je firma, ktorá eviduje tržby cez ERP povinná pri predaji tovaru nad 50.000,- Sk vystaviť faktúru? Čo by ste mi poradili, aby neprišiel o odpočet DPH, ktorý je 51890,80 Sk?
Ďakujem vopred.
Zoltán Kovács
13.06.06,08:01
Prosím súrne o radu:

Klient mi až teraz odovzdal doklad z ERP za nákup tovaru s dátumom 21.2.2006. Je štvrťročný platiteľ DPH. Je mi jasné že musím urobiť dodatočné priznanie. Aby toho nebolo dosť, ten doklad z ERP je na 325.000,- Sk. Je firma, ktorá eviduje tržby cez ERP povinná pri predaji tovaru nad 50.000,- Sk vystaviť faktúru? Čo by ste mi poradili, aby neprišiel o odpočet DPH, ktorý je 51890,80 Sk?
Ďakujem vopred.

Bude musieť vyžiadať faktúru od svojho dodávateľa aby mohol uplatniť odpočet dph. A nech upozorní toho dodávateľa, že ERP doklad nemôže byť vystavený na sumu vyššiu ako 50.000,- Sk.
svobodova
13.06.06,08:10
Bude musieť vyžiadať faktúru od svojho dodávateľa aby mohol uplatniť odpočet dph. A nech upozorní toho dodávateľa, že ERP doklad nemôže byť vystavený na sumu vyššiu ako 50.000,- Sk.
Práve som volala s účtovníčkou tej firmy, nikdy ešte nepočula, že by bol problém s odpočtom. Nechce ani počuť o tom, že vystavia faktúru, majú už všetko uzavreté a mal sa ozvať pri kúpe tovaru. Majú povinnosť pri vystavovaní dokladu s ERP nad 50.000,- Sk vystaviť faktúru, alebo sa to týka len odpočtu, takže ten, kto nakúpil má proste smolu, tak ako mi to povedala účtovníčka firmy, ktorá tento doklad vydala?
Macka
13.06.06,08:28
S dokladom z ERP vyšším ako 50 000 som sa ešte nestretla, ale podľa mňa dodatočné priznanie robiť nemusíš, pretože ak je klient štvrťročným platcom, tak si odpočet môže uplatniť v tomto zdaňovacom období,pretože par.51 ods.2zákone o DPH hovorí,že platiteľ má právo na odpočet dane/po splnení všetkých podmienok na uplatnenie práva/ v zdaňovacom období kedy mu nárok vznikol,alebo v prvom zdaňovacom období,nasledujúcom po zdaň. období , v ktorom mu právo vzniklo.Keby bol mesačným platcom ,vtedy by si mohol odpočet uplatniť aj v marci, potom už len dodatočným dańovým.Ale kedže je štvrtročným ,nasledujúce zdanovacie obdobie je pre neho II štvrtrok.
Ale s tým dokladom to neviem poradiť.Bohužiaľ.Snáď sa nájde niekto fundovaný,kto poradí.
účtovník 007
13.06.06,08:43
Podľa zákona o DPH je presne stanovené, čo musí fa obsahovať. Doklad nad 50 000,- Sk z ERP nespĺňa podmienky na odpočet DPH, nakoľko pravdepodobne neobsahuje JC bez DPH. Uvedený doklad má však svoje poradové číslo=číslo fa. Nedal by sa uvedený doklad považovať za fa, ak by si si vyžiadala vystaviť dodací list s náležitosťami fa a priložila ho k uvedenému dokladu z ERP? Inak dodatočné netreba. Môžeš uplatniť v 1Q alebo v 2Q. Čo poviete Poraďáci, nedalo by sa to takýmto spôsobom vyriešiť?(Nie som na 100% presvedčená o správnosti môjho návrhu)
renča1
13.06.06,09:12
Ja osobne by som začala tým, že pani účtovníčke by som dala najskôr na vedomie nasledovný paragraf podľa ktorého mala postupovať.


- § 71 ods.5) zákona o dph.
Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac jako 50 000,00, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený ERP, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2) s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm.b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm.g)

Postupovala by som na základe tohoto §. Žiadala by som od nej vystaviť daňový doklad, ved to je jej povinnosť. Je povinná zo zákona vyst.daňový doklad (nech si to zariadí, ako chce ), pretože za faktúru sa považuje len doklad z ERP do 50 000,00 s uvedenými náležitosťami v danom paragrafe. Pokiaľ by nepristúpila a nechcela vystaviť faktúru, vyhrozila by som sa jej nahlásením na DÚ.
KEJKA
13.06.06,16:54
účtovníčka také veci má vedieť. Musí na požiadanie vystaviť faktúru. Nevystaví ju však ako nový doklad...vystaví ju len na základe žiadosti odberateľa. Čiže nevadí, že má všetko uzavreté, lebo ona je povinná ODVIESŤ DPH zo všetkých tržieb. Ona si tú faktúru IBA založí k ERP, že ju vystavila. A odberatľ tú faktúru zaúčtuje a uplatní si odpočet DPH.