Natty
15.03.16,12:00
Notebook zaradený v obchodnom majetku (krátkodobý hmotný majetok). Ide o to, že ak by bol zaúčtovaný v pomere 80:20, tak vychádza vrátiť časť dotácie. Podľa dohody už nemôže v roku 2016 zostatok dotácie dočerpať. Aby SZČO nemusel nič vrátiť, neostáva iné, len preúčtovať notebook na 100 %, aj keď je to majetok charakteru osobnej potreby podľa ZDP § 19 ods. 2 písm. t). Ale podľa tohto ustanovenia bodu 2., ak sa preukáže používanie výlučne na podnikanie, tak možno výdavok zaúčtovať celý ako daňový? Chápem to správne? Mimochodom, prosím o tipy, ako sa dá preukázať 100 % využitie na podnikanie...dík. Ja som už z toho zúfalá, koľko to riešim, aby som vyhovela SZČO a pritom aby to bolo v súlade so zákonom.
Dav
15.03.16,11:50
Ako predmet kúpený z dotácie nie je predmetom dane z príjmu. NTB napr. 400, daňový výdavok, čerpanie dotácie 400,- daňový príjem. 400-400 = 0.
V tomto prípade je uvažovanie o 80/20 bezpredmetné.
Natty
15.03.16,18:28
Ďakujem veľmi pekne, potešila si ma. Ten notebook stál 500,- €, takže celých 500,- € prehodím z PNZD na POZD, v PD uhradím celú sumu a tým bude dotácia vyčerpaná a záväzok vyrovnaný. Len poprosím, kde to má oporu, že predmet kúpený z dotácie nie je predmetom dane z príjmu? Lebo mne treba všetko tak polopate vysvetliť a zákonom podčiarknúť...
cacka
15.03.16,18:43
V tomto prípade bude 500 EUR na NTB = VOZD a čerpanie dotácie na tento nákup bude 500 - POZD. Čiže v konečnom dôsledku bude = 0.
Dav
15.03.16,19:08
Hovorím to ja, Pán Boh a daňový úrad :D Je to v zákone o dani z príjmov,medziinými §§ aj § 17. Ale nezabudni, koľko VOZD, toľko dotácia POZD.
Natty
15.03.16,19:46
Joj, zasa mám v tom chaos. Takže zhrniem: preúčtujem 500,- € z PNZD na POZD v rámci dotácie, v PD zaúčtujem úhradu do VOZD vo výške 500,- € v členení zásoby. Znížim záväzok voči ÚPSVaR vo výške 500,- €. Ja si asi zle vykladám znenie niektorých §§, lebo to, na čo sa pýtam, konkrétne v zákone o dani z príjmov nevidím, medzi riadkami neviem čítať :( a podstatná vec, chcem mať istotu, že to účtujem správne a rozumieť tomu, prečo to tak je. Tá posledná veta v Tvojom komente ma zasa mätie, že koľko VOZD, toľko dotácia POZD. Mýli ma toto (§ 17 ods. 3), citujem: "Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa...písm. h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov..." Šarapatu mi robia tie daňové výdavky, keďže pri majetku charakteru osobnej potreby sú daňovými výdavkami výdavky v pomere 80:20 ak chcem priznať používanie aj na súkromné účely. Lebo ako preukážem používanie výlučne na podnikanie, ak budem celú sumu účtovať ako 100 % daňový výdavok??? Sorry, som trochu komplikovaná :D
cacka
16.03.16,07:25
Prikladám súbor, tak si počítaj...
Natty
16.03.16,10:48
Ďakujem pekne za priložený súbor, už som ho počítala :D, ale múdrejšia nie som :( . Toto všetko mi viac-menej je jasné, mňa mýlia tie daňové výdavky, ktoré sú v prípade majetku charakteru osobnej potreby, ktorým notebook je, daňovo uznateľné vo výške 80:20 (ak chceš priznať používanie aj na súkromné účely), čo platí od 01.01.2015. Dohoda je z roku 2013. Či jedno vylučuje druhé? § 19 ods. 2 písm. m) ZDP - teda mám to chápať tak, že ak sú výdavky použité z dotácie, to je jedno na čo, ak je to v súlade so schválenou kalkuláciou a dohodou s ÚPSVaR, sú v celej výške daňovými výdavkami a nerozlišujem v akom pomere??? Neviem, či si rozumieme, na čo sa pýtam, ale neviem to lepšie vysvetliť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za každú reakciu a ozrejmenie.