palique
13.06.06,11:45
Mam sancu ziskat spat peniaze od cloveka, ktory mi na zaklade kupnopredajnej zmluvy predal auto, ktore sa po mesiaci pouzivania ukazalo ako totalny crep, ktory vobec nemal hodnotu za aku mi bolo predane? Na koho by som sa mal v tejto veci obratit, aby som este neprerobil aj na pravnikoch a pripadne aj na inych vydajoch?:confused:
Ak sem tento prispevok nepatri vopred sa ospravedlnujem.
Tweety
13.06.06,09:47
V prvom rade treba zobrať zmluvu a obrátiť sa na predávajúceho.:cool:
ezexyel
13.06.06,10:09
a kedze on to podla vsetkeho odmietne, tak asi predsa len by bolo dobre skocit za pravnikom a nechat si vypracovat zalobu.. :-(
Chobot
13.06.06,10:10
Mam sancu ziskat spat peniaze od cloveka, ktory mi na zaklade kupnopredajnej zmluvy predal auto, ktore sa po mesiaci pouzivania ukazalo ako totalny crep, ktory vobec nemal hodnotu za aku mi bolo predane? Na koho by som sa mal v tejto veci obratit, aby som este neprerobil aj na pravnikoch a pripadne aj na inych vydajoch?:confused:
Ak sem tento prispevok nepatri vopred sa ospravedlnujem.

Pred niekoľkými rokmi som mal podobný prípad. Kúpil som si ojazdené auto. Podľa vyjadrenia predávajúceho bola na ňom urobená generálka motora. Počas používania však vysvitlo, že žiadna generálka robená nebola, lebo bola enormná spotreba oleja (1l / 1000 km).

Predávajúci (autobazár) stále trval na svojom tvrdení.

Tak som u súdneho znalca zisťoval, čo môžem spraviť. Ten sa vyjadril, že síce môžem podať žalobu, ale auto bude ako dôkazný materiál stáť niekde na vyhradenom priestore ako dôkazový materiál. Kým bude súd, tak bude v horšom stave, než bolo v tom čase. Tak som dal spraviť generálku ja a vykašlal som sa na súd. Navyše ten autobazár pol roka na to aj zanikol, takže by som sa bol súdil so skrachovanou firmou.

Myslím, že ak neuspeješ u predávajúceho, tak Ti zostáva jedine tá súdna cesta. Nikto iný nemá takú právomoc, aby zrušil kúpnu zmluvu.
Zita5
13.06.06,10:28
Niekoľko dobrých rád pri kúpe ojazdeného auta

V súčasnej dobe sa môžu spotrebitelia rozhodnúť pre kúpu ojazdeného auta ponúkaného z inzerátu, televíznej reklamy, priamo od jeho majiteľa, z autobazáru, resp. dovozcov nových áut, ktorí od kupcov nových áut odoberú staré autá ako protihodnotu, alebo aj osobným nákupom v zahraničí (po zaplatení cla, dovoznej prirážky a poplatku za kontrolu STK a poplatku pridelenia ŠPZ).
Keď sa kupujúci rozhodne kúpiť ojazdený automobil priamo od jeho majiteľa, mal by si predovšetkým dať odborníkovi dôkladne prezrieť a preskúšať nakupované vozidlo, vrátane overenia výrobného čísla motora a podvozku (v prípade, že číslo je na spodku motora, je treba vozidlo aj zdvihnúť), ďalej z predloženej dokumentácie, najmä protokolu z prehliadky Stanice technickej kontroly, veľkého technického preukazu posúdiť, aké kvalitatívne chyby vozidla boli zistené, či boli odstránené, koľko majiteľov vozidlo vystriedalo a pod. Prednosťou je pochopiteľne kúpa vozidla od jeho prvého majiteľa, o ktorom získame preferencie, že sa o vozidlo staral a zaobchádzal s ním šetrne, cez zimu ho garážoval a pod. Aj keď spísanie zmluvy v tomto prípade nie je povinné, pretože nejde o predaj nehnuteľnosti, odporúčame zmluvu s predávajúcim v každom prípade uzatvoriť a popísať v nej aj deklarovaný stav vozidla, vrátane vyhlásenia predávajúceho, že vozidlo nebolo havarované a kupujúcemu neboli zatajené žiadne závažné kvalitatívne chyby vozidla.
Výhodou pri zakúpení auta priamo od jeho majiteľa je skutočnosť, že odpadá poplatok, ktorý v prípade nákupu v autobazári si zaúčtuje príslušný autobazár za sprostredkovanie kúpy. Problematickejšie však v tomto prípade je uplatňovanie reklamácie a rieši sa vo väčšine prípadov len súdnou cestou. Ďalej je potrebné upozorniť, že podpísaním zmluvy sa automobil ešte nestal „našim“ majetkom. Ten sa stane až po prepise vozidla na Inšpektoráte dopravnej polície. Preto v prípade, že predávajúcemu nemáte dôvod dôverovať, vyplaťte dohodnutú sumu priamo pri prepise na dopravnom inšpektoráte, alebo ihneď po ňom. Auto, ktoré nemáte ešte prepísané pokiaľ možno nepoužívajte, lebo v prípade nehody Vám môžu nastať značné komplikácie.
Výhodou pri nákupe auta v autobazári je skutočnosť, že autobazár vybaví všetky formality spojené s prepisom vozidla, a v prípade zistenia zatajených závad má kupujúci právo ich reklamovať v autobazáre podľa ustanovení Občianskeho zákonníka (zákon č. 47/1992 Zb. - úplné znenie) tak, ako môže pri nákupe iných tovarov tieto reklamovať u príslušného fyzického alebo právnického subjektu.
Podstatné náležitosti kúpnej zmluvy sú uvedené v príslušných ustanoveniach Občianskeho zákonníka v jeho druhej hlave „Kúpne a zámenné zmluvy“ (počnúc § 588 Obč. zákonníka).
Pri nákupe ojazdeného auta prostredníctvom autobazáru je treba overiť, či v prípade kúpno-predajnej zmluvy, ktorú predložil autobazár, ide skutočne o zmluvu o obstaraní predaja veci podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, alebo ide o zmluvu o sprostredkovaní podľa ustanovení Obchodného zákonníka, ktorú je možno použiť len v obchodno-právnom vzťahu medzi dvoma podnikateľskými subjektami a nie medzi spotrebiteľom a predávajúcim, kde ide výlučne o občiansko-právny vzťah, vymedzený Občianskym zákonníkom.
V prípade nákupu prostredníctvom autobazáru sa zmluva podpisuje v autobazári, kde sa aj zaplatí dohodnutá cena auta a obdrží sa doklad o jeho zaplatení. Prepisy vo väčšine prípadov vybavuje autobazár.
V prípade zakúpenia ojazdeného automobilu v autobazári reklamujte zatajené závažné kvalitatívne chyby auta (napr. zatajená havária vozidla, jeho vyrovnávanie na stolici s narušením jeho geometrie a stability, závažné zásahy do prevodovky a pod.) len u predávajúceho, t.j. v autobazári, aj keď ten bude mať snahu Vašu reklamáciu nasmerovať k majiteľovi vozidla, od ktorého auto prevzal na sprostredkovanie jeho predaja. Vy ste ako kupujúci v občiansko-právnom vzťahu s predávajúcim (t.j. autobazárom) a ten v prípade, že bol oklamaný pri preberaní vozidla od predchádzajúceho majiteľa, má právo vymáhať od neho uhradené prípadné škody.
Záruka na ojazdené auto má byť formulovaná v zmluve v súlade s § 620 Občianskeho zákonníka - ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť na dĺžke záručnej doby. Táto však nemôže byť kratšia ako 12 mesiacov.
Nevzťahuje sa však na chyby vzniknuté v dôsledku primeraného opotrebovania automobilu s ohľadom na jeho vek a počet najazdených km a na chyby, ktoré sú uvedené v kúpnej zmluve a s ktorými bol kupujúci oboznámený už pred zakúpením vozidla.
- Pred nákupom ojazdeného automobilu odporúčame kupujúcim vykonať si orientačný prieskum cenovej úrovne ojazdených áut v danom období - monitoring cien konkrétneho typu vozidla (s ohľadom na vek, technický stav, počet najazdených kilometrov) v autobazároch, v inzerátoch a pod.
- V každom prípade je potrebné hneď na začiatku zistiť, či ponúkaný automobil nie je zaťažený nesplateným leasingom a s tým súvisiacim rizikom zabavenia. Veľké bazáry, či značkoví predajcovia - a osobitne tí, čo autá pred ďalším predajom vykupujú - si sami dôkladne preverujú, či vozidlo nie je poznamenané leasingovým podvodom. Individuálny kupec si s týmto rizikom poradí s veľkými ťažkosťami, resp. príde o svoje peniaze.
- Pri kúpe je potrebné si všimnúť, či nechýba potrebná výbava - rezervné koleso, zdvihák, výstražný trojuholník.
- Pred kúpu odporúčame vyskúšať, či fungujú stretávacie, parkovacie, diaľkové a hmlové svetlá vpredu, brzdové, hmlové a cúvacie vzadu, ako aj výstražné blikanie a všetky smerovky.
- Odporúčame overiť si funkcie stieračov, osvetlenie interieru vozidla, nastaviteľnosť sedadiel... .
Na toto všetko máte právo.
Na požiadanie si auto môžete pozrieť aj zospodku, na zdviháku v dielni servisu. Takto sa vyhnete napríklad ťažkostiam s prasknutým (deravým) výfukom. V lete by vozidlo malo byť „obuté“ v letných, v zime v zimných pneumatikách.

Bratislava, 06.06.2000
Slovenská obchodná inšpekcia
ústredný inšpektorát
palique
13.06.06,22:19
Takze realne sance na ziskanie penazi asi nejsu pokial nechcem vrazit raz tolko do pravnikov. Btw kolko asi by stal pravnik ktory by ma v tejto veci zastupoval. Nejak sa v tychto veciach neorientujem
josh
14.06.06,04:24
zas na druhej strane, ked spor vyhras, tak ti zalovany musi uhradit trovy a aj naklady na tvojho advokata. ak prehras, musis ty jemu. tak sa spytaj advokata nejakeho, co by to stalo a ake su sance na vyhru. a podla toho sa zariadis.
Chobot
14.06.06,06:17
zas na druhej strane, ked spor vyhras, tak ti zalovany musi uhradit trovy a aj naklady na tvojho advokata. ak prehras, musis ty jemu. tak sa spytaj advokata nejakeho, co by to stalo a ake su sance na vyhru. a podla toho sa zariadis.

Náklady na právnika sa Ti nie vždy musia vrátiť, aj keď vyhráš. Náhrady súdnych trov - odmenu advokáta v prípade vyhratého súdneho sporu vypočíta súd na základe tabuliek. Ak Tvoj právnik si za zastupovanie vypýta zmluvnú cenu, ktorá bude vyššia, než tá tabuľková (paušálna), tak rozdiel Ti nikto neuhradí.
Chobot
14.06.06,06:18
Takze realne sance na ziskanie penazi asi nejsu pokial nechcem vrazit raz tolko do pravnikov. Btw kolko asi by stal pravnik ktory by ma v tejto veci zastupoval. Nejak sa v tychto veciach neorientujem

Ťažko takto povedať, každý právnik má "svoju cenu". V každom prípade však môžeš rátať s tým, že náklady pôjdu do desaťtisícov a vyššie.
Manon
20.06.06,10:33
Palique, ani sa nechci v týchto veciach orientovať! Ak by si vôbec na takto "nelukratívny" spor nejakého právnika našiel!!! A to už nehovorím o sudcoch, že ako sa na Teba budú pozerať, že ich zaťažuješ takouto banalitou - v ich ponímaní!!!
Iné je to v prípade, ak si na tom fasa :-)) a si ochotný dať za každý jeden úkon (konzultácia, spísanie podania, akýkoľvek iný úkon, ...) sumu cca á 2.500,- Sk!??? Podotýkam, že počas súdneho konania, nie po tom, čo by si teoreticky spor vyhral!!!
Takže nevyhráš, budeš ľahší o pár desaťtisíc - stotisíc a hodnota auta nulová.

P.S. Dôveruj, ale preveruj!!! To teraz nie som múdra, ale hovorí zo mňa tvrdá životná skúsenosť. Ty, žiaľ, začínaš byť skúsený :-(
zusa
16.05.08,15:05
Dobry den, nemate niekto vzor ako by taka reklamacia mala vyzerat? :-S :-(
naty21
24.05.08,05:51
Dobrý deň. Porosím Vás, ja by som potrebovala poradit ako mam postupovať. Dna 2.5.2008 som kupila domacu pekaren, ale nepiekla. Tak som ju 5.5..2008 išla reklamovať, 23.5.2008 som ju bola vyzdvihnut. Tak som judo vyskusala a keď miesi cesto tak hrozne vŕzga. Mám ju opat reklamovať a žiadať spať peniaze alebo mam čakat ďalší mesiac, aby mi ju opravili. Ďakujem.
tomas12345
16.03.11,15:19
Chcel by som sa opytat? nakupoval som znackove oblecenie cez internet.. tovar mi prisiel v objednanej velkosti,.. po jednom prani sa mi vsak velkosť zrazila,.. dodrzal som pri tom vsetky podmienky bezpecneho prania,.. predajca mi nechce uznať reklamaciu,..mam na nu pravo? za pomoc dakujem