wiktoria
16.03.16,08:46
ahojte poraďáci,
rada by som Vás poprosila o jednu radu, o Váš názor.
Firma A z SK uzavrela s firmou B z DE zmluvu o dodávke formy na výrobu špeciálneho výrobku. Kedže to firma A nevie vyrobiť objednala si to u inej firmy C z DE.
Táto firma C vystavila A faktúry aby zaplatila 30% z hodnoty formy. Postupne ako sa forma vyrábala šla stále faktúra na nejaký % podiel z formy. To čo sme reálne zaplatili mám na 314. To čo nebolo zaplatené nemám naúčtované nikde mám len poznačené že takáto faktúra došla. Teraz som dostala odsúhlasenie zostatkov kde C eviduje tieto faktúry ako neuhradené ako pohľadávku voči nám.
Zároveň A vystavovala pomerne na B tie iste sumy na úhradu. Tieto faktúry mám iba evidované že sme ich vystavili, naúčtovanú mám iba platbu ak prišla na 324.
Myslím, že keď sa bude vystavovať faktúra na reálnu dodávku formy tak až potom budem mať tržbu, a odrátam reálne zaplatené zálohy a naopak by to malo byť aj pri došlej faktúre.
Prosím Vás teda o radu, bol môj postup správny alebo sa majú tie faktúry účtovať nejako ináč. Nemecka firma C mi totiž tvrdí že oni to majú ako ostré faktúry na formu a evidujú pohľadávku že sme nezaplatili.
ďakujem