la21
16.03.16,09:06
Ahojte. Potrebovala by som sa poradiť. Účtujeme v PÚ. Účtovné výkazy sa podávajú v sumách zaokrúhlených na celé čísla. Lenže v účtovníctve sú sumy na dve desatinne miesta. Na finančnej správe mi povedali, že si to mám potom na začiatku roka halierovo vyrovnať tak , aby to sedelo. Tak sa chcem spýtať, ako toto riešite vy? Na ktorých účtoch to mám upraviť? Ďakujem za všetky odpovede.
Žabinka
16.03.16,08:22
Ahojte. Potrebovala by som sa poradiť. Účtujeme v PÚ. Daňové priznanie z príjmov sa podáva v sumách zaokrúhlených na celé čísla.- na celé čísla? Lebo v zákone o dani z príjmov sa píše o zaokrúhľovaní na eurocenty nadol..
Zákon o DzP
§ 47
Zaokrúhľovanie
(1) Základ dane, suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a) a d)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.
(2) Výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že
a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.

ale ak si myslela Účtovnú závierku, tak áno, tá je v celých eurách, a niekedy z dôvodu zaokrúhľovania môžu byť rozdiely.. vtedy si treba niektoré účty poopraviť.. nájdi si vo vyhľadávači, je tu toho o zaokrúhľovaní v účtovnej závierke dosť..
http://www.porada.sk/t73102-rozdiel-v-suvahe-a-v-zas.html
kn-alka
16.03.16,08:28
1. kukni sa do DP PO - všade sa píšu centy
2. účtovná závierka je v eurách

v účtovníctve nič nezaokrúhluješ, výkazy sú informatívneho charakteru, neúčtuješ o nich. Každý soft má možnosť vytlačiť výkazy v centoch, aj v eurách
la21
16.03.16,09:51
Takže to mám nechať tak? Ja som to tak aj chcela nechať, ale keď mi dali na finančnej správe hlavnú účtovníčku, ktorá mi povedala, že si to musím upraviť, tak som zneistela.
kn-alka
16.03.16,09:54
upravuješ vo výkazoch, nie vo svojom účtovníctve
Dav
16.03.16,10:27
Vysvetlenie pojmov :Postup, ktorý Ti povedali, platil dakedy za Márie Terézie, a ako vidno, ústnym podaním sa ešte šíri. Hlavná účtovníčka na finančnej správe je tiež trochu pomýlené podanie profesie. Keby Ti dali na vyjadrenie priamo Tvoju správkyňu dane, alebo kontrolórku, tak by ti to vedela vysvetliť, ale "hlavná účtovníčka" sídli v Banskej Bystrici a má kúsok inú pracovnú náplň, ako vysvetľovať zaokrúhľovanie.
Postup : daňové priznanie vyplňuješ na 2 desatinné miesta, čiže v centoch. Účtovnú závierku vytlačíš buď zo softu, alebo sa pohráš s Hlavnou knihou, v celých eurách. Zaokrúhľuje sa matematicky a ak sa vyskytne rozdiel z dôvodu zaokrúhľovania medzi HV v súvahe a HV vo výsledovke, tak najjednoduchšie je zaokrúhliť Pokladňu. MRP má vo zvyku robiť rozdiel 1,-Euro
la21
16.03.16,10:57
a akým zápisom by som mala tu pokladňu zaokrúhliť? na aký protiúčet?
Tweety
16.03.16,10:58
nikam, veď zaokruhľuješ len výkaz
karakul
16.03.16,11:16
... budem veľmi od veci, ale nedá mi - prečítal som si dnes 3-4 zadania a komentárov k nim... a nestačím sa diviť - takéto otázky fakt kladú účtovníci, ktorí robia komplet účtovníctvo a daňové priznania ??? alebo len som si pomýlil webovú stránku...
la21
16.03.16,11:28
Tak pardón. Som začínajúci účtovník a účtovníctvo robím iba manželovi. Stále sa učím. Ja som skôr prekvapená tým, že keď sa opýtam dlhoročných účtovníkov, tak mi nevedia poradiť. A nie je táto stránka o tom, aby sa na nej radilo?
Dav
16.03.16,17:42
Presne ako píše Twety, nikam. Jeden účet vo výkazoch nezaokrúhliš matematicky, ale nadol/nahor, podľa potreby.