zivnostnik123
16.03.16,10:50
Ako si dať do nákladov materiál (al. tovar) ak mi vystavili faktúru napr. na 500 ks a ja by som to chcel rozdeliť napr. tak, že 200 ks by som si chcel nechať pre osobnú spotrebu (alebo ako prezentačný materiál na „rozdávanie“) a len tých 300 ks si dať do nákladov.
Respektíve či sa to takto dá deliť aspon by som chcel vediet..

Ak si dám do nákladov 300 ks v jednom roku, ale z toho predám len napr. 100, tým pádom 200 mi ostane do dalšieho roku, tam je to potom ako? Sú to stále náklady a zdaniť by som rád vlastne len čistý zisk (konečná cena – náklady na výrobu = čistý môj zárobok). Ako sa to vlastne dá prenášať a ako zaúčtujem tých 300 ks v tom jednom roku.. Že to dám naraz ako náklady, ale čo ak mi veľa z toho ostane na ďalší rok?
kn-alka
16.03.16,09:52
obráť sa na účtovníčku, vôbec neovládaš základné veci podnikania ani účtovania - toto ti tu cez poradu nevieme vysvetliť
zivnostnik123
16.03.16,10:48
viem len zaklady ked mam vpisat do dennika cisla (celu fakturu), je pravda, ze som v tomto trochu mimo ako zaciatocnik... nuz co
veronikasad
16.03.16,11:29
Ak vedieš JU alebo daňovú evidenciu, VOZD eviduješ v čase platby dodaného tovaru. Nespotrebovaný tovar uvedieš v účtovnej závierke alebo priamo v daňovom priznaní v kolonke zásoby. Tovar určený pre osobnú spotrebu rozúčtuješ buď priamo na faktúre (ak ti to SW dovolí), alebo cez interný doklad ako storno výdavku.
zivnostnik123
16.03.16,11:38
vdaka, dalsia skusenost... pocul som ze sa to da rozdelit, ale nevedel som ako. A tie zasoby, na to sa musim orientovat, lebo az teraz som sa s tym takto stretol... Bude dobre mat niekoho na uctovnictvo, lebo vidim, ze mam medzery. este raz dakujem za radu:)
veronikasad
16.03.16,11:41
K tým zásobám potrebuješ k 31.12. kal.roka fyzickú inventúru zásob tovaru v nákupných cenách - ak si platitel DPH, tak ceny sú bez DPH.
zivnostnik123
16.03.16,11:59
aha jasne, cize to spocitam a vpisem do takeho tlaciva o zasobach. Ale potom ten nespotrebovany tovar (zasoby) uz nemozem uvadzat v nakladoch, vsak? Len v tom roku ako som to nadobudol. Tak som to pochopil...
fortunka
16.03.16,12:31
do nakladov davas tovar iba vtedy ked ho uhradzas, tj. jeden krat.. ak ti ostane v zasobach a v dalsom roku ho predas, budes mat z neho uz len prijem
zivnostnik123
16.03.16,13:12
aha, vďaka... ale potom vlastne tie veci kt. predam zo zasob budu akoby viac zdanene, lebo uz si neuplatnim VOZD, vsak?
Vlastne skusim to konkretizovat. Venujem sa hudbe, preto aj tie medzery v uctovnictve:), ale kvoli vydavatelskej cinnosti mam zivnost. a ide o to:
Dal som si spraviť 500 ks CD (nieco som predal, ostatok si prenesiem ako zasoby), ale dajme tomu, ze v tom roku ako mi ich vyrobili mohol som si zauctovat ako vydavok (1 euro za kus) 500 eur ako VOZD, čiže zisk by bol pri cene 6 eur za kus 2500 eur (500 boli naklady) a zdanoval by som vlastne len 2500 eur
No ak by som napr. v tom roku ako som ich nadobudol nepredal nic, je to vlastne ako nevyhoda, lebo v dalsom roku, keby som predal vsetky, by som uz asi nemohol ratat z nakladmi (500 eur na vyrobu), ale musel by som pocitat 500 ks x 6 eur (cena za kus) = 3000 eur a z toho platit dan. Tak?
zivnostnik123
17.03.16,08:38
lebo napr. to CD (al. kniha) má v sebe stále tie náklady na výrobu (napr. cena 6 eur, náklady na výrobu 1 euro) a to mi je čudné, že v roku ako to nadobudnem si to dám ako výdavky a potom v ďalšom roku už vlastne nie? To je také pre mňa zvláštne...keď to vyrobia v decembri, nepredám nič a potom v ďalšom roku už vlastne nemôžem si z jednotl. CDčok odrátať náklady na výrobu?