chudaska
13.06.06,12:32
Ahojte poraďáci, chcem sa len uistiť či som dobre vystavila faktúru. Faktúrovala som službu -sprostredkovanie obchodu medzi českým dodávateľom a slovenským odberateľom,na základe ktorého bol dodaný na Slovensko prístroj /tovar/. Podľa mňa: služba bola poskytnutá na Slovensku a faktúru sme vystavovali českému dodávateľovi, tak som faktúrovala službu aj spolu s 19% DPH.
mám to dobre? alebo máte iný názor
ALBO
13.06.06,18:40
Asi ste v § 16/6. Musite najprv urcit miesto dodania pristroja. Ak cech aj Slovak, ktori urobili obchod s pristrojom boli platitelia, potom miesto dodania bolo Slovensko.No a potom druha veta hovori, ze ak sprostredkovatel sprostredkuje pre cecha identifikovaneho pre dan v cesku a teda inde ako bolo miesto dodania /to bolo na Slovensku/ potom miesto dodania je cesko /kde je identifikovanz ten cech/. Takze v tomto pripade mi vychadza fakturovat bez DPH.
milan007
14.06.06,06:54
Este by som dal do pozornosti, ci je sluzba sprostredkovania vykonavana v mene a na ucet dodavatela (§16 ods. 6 - fakturacia bez DPH) alebo v mene a na ucet sprostredkovatela (§ 15 ods, 1 - fakturacia s DPH).
chudaska
14.06.06,06:58
Je to dosť komplikované a som z toho magor, naša firma ponukala prístroj z Čiech pre Slovaka, nakoniec si ten prístroj ten Slovak objednal sám v tej českej firme,ale nakoľko tá česká firma je seriózna tak jej máme vyúčtovať službu-sprostredkovanie obchodu a teraz neviem či s DPH alebo bez.
milan007
14.06.06,07:13
V tomto pripade by som to dal s DPH.
ALBO
14.06.06,07:32
Este by som dal do pozornosti, ci je sluzba sprostredkovania vykonavana v mene a na ucet dodavatela (§16 ods. 6 - fakturacia bez DPH) alebo v mene a na ucet sprostredkovatela (§ 15 ods, 1 - fakturacia s DPH).

Tomu nerozumiem, že sprostredkovatel (to ako oni) konajú v mene a na účet sprostredkovatela.
ALBO
14.06.06,07:34
V tomto pripade by som to dal s DPH.

Taketo trvrdenie by bolo dobre aj doložiť informáciou, z ktorého § ste vzchádzali.
Podľa mna sa to stale neda zodpovedat, nakolko neposkytla dostatočné info.
milan007
14.06.06,07:53
Este by som dal do pozornosti, ci je sluzba sprostredkovania vykonavana v mene a na ucet dodavatela (§16 ods. 6 - fakturacia bez DPH) alebo v mene a na ucet sprostredkovatela (§ 15 ods, 1 - fakturacia s DPH).

Podla ktoreho ustanovenia zakona o DPH som postupoval je uvedene vo vyssom prispevku. Nechcel som sa opakovat, ale ked to musi byt: Myslim, ze je to podla § 15 ods. 1.

Sprostredkovanie obchodu sa standardne deje medzi dodavatelom, odberatelom a sproatredkovatelom. Ak sprostredkovatel kona v mene a na ucet dodavatela, t.j. maju uzatvorenu napr. mandatnu zmluvu alebo splnomocnenie na zastupovanie, postupuje sa v zmysle § 16 ods. 6.
Ak ide o sprostredkovanie vo vlasnom mene, t.j. sprostredkovatel vystupuje sam za seba, len sprostredkovava obchod s tovarom inej spolocnosti, postupuje sa v zmysle § 15 ods. 1.
chudaska
14.06.06,08:13
Ďakujem Milan, ja som tiež vystavila faktúru s DPH a som rada, že mal ešte niekto rovnaký názor ako ja, lebo už mi z čítania zákona o DPH začína šibať.
ALBO
14.06.06,08:54
Podla ktoreho ustanovenia zakona o DPH som postupoval je uvedene vo vyssom prispevku. Nechcel som sa opakovat, ale ked to musi byt: Myslim, ze je to podla § 15 ods. 1.

Sprostredkovanie obchodu sa standardne deje medzi dodavatelom, odberatelom a sproatredkovatelom. Ak sprostredkovatel kona v mene a na ucet dodavatela, t.j. maju uzatvorenu napr. mandatnu zmluvu alebo splnomocnenie na zastupovanie, postupuje sa v zmysle § 16 ods. 6.
Ak ide o sprostredkovanie vo vlasnom mene, t.j. sprostredkovatel vystupuje sam za seba, len sprostredkovava obchod s tovarom inej spolocnosti, postupuje sa v zmysle § 15 ods. 1.

No ved, ale robia to sprostredkovanie vo vlastnom mene?
Nema to byt v tomto pripade chapane ako v mene a na ucet dodávatela?
Ved on fakturuje len proviziu, čo sa týka predaja bol mimo.
Č by podľa vas znamenalo sprostredkovanie predaja podľa § 16/1 na praktickom príklade?
Len sa pýtam.
Milan Benka
14.06.06,09:59
Z príspevkov v tejto téme mi jednoznačne vyplýva, že v konečnom dôsledku sa jedná o sprostredkovanie v mene a na účet dodávateľa. T.z. podľa §16/6 fakturácia bez DPH.
Keď to zhrniem, stotožňujem sa s názorom ALBO.
ALBO
14.06.06,10:12
Z príspevkov v tejto téme mi jednoznačne vyplýva, že v konečnom dôsledku sa jedná o sprostredkovanie v mene a na účet dodávateľa. T.z. podľa §16/6 fakturácia bez DPH.
Keď to zhrniem, stotožňujem sa s názorom ALBO.

Dik za podporu. V poslednom čase sa mi zdá, že to stále viac treba.


Ešte doplnim, nemusi to byť bez DPH. Može to byt c českou DPH, nevieme , kde je miesto dodania, či boli platitelia, či išlo o nadobudnutie alebo dodanie, preto som chcela viac info. ale fajn , že sme sa zhodli na 16/6
Milan Benka
14.06.06,10:24
Súhlasím, že ku konečnému záveru treba doplniť aj ďalšie info o účastníkoch obchodu a samotnom obchode. Poskytnuté info boli nanajvýš stručné.
chudaska
14.06.06,10:31
Miesto dodania služby bolo Slovensko, obaja platcovia DPH, píšem len to čo viem, šef mi povie vyfaktúruj sprostredkovanie obchodu do Čiech (tejto firme)....tak sa snažím a robím čo viem. Ale aj tak ďík za pomoc.
Milan Benka
14.06.06,10:49
§16/6) Miestom dodania pri službe, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, je to isté miesto ako miesto dodania tovaru, nadobudnutia tovaru a dodania služby, ktoré sú sprostredkované, okrem sprostredkovania služieb podľa § 15 ods. 7 a 8 a sprostredkovania služieb podľa odsekov 4 a 5. Ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom je miesto dodania alebo nadobudnutia sprostredkovaného tovaru alebo služby, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal.

Sprostredkovateľskú službu ste dodali osobe ident. pre daň v inom členskom štáte .
chudaska
14.06.06,10:58
Faktúru som dnes odoslala do Čiech, asi budú volať prečo tam je aj DPH,že???
Službu sme dodali na Slovensku slovenskej firme,ale faktúrujeme firme do ČIech, ktorá ten tovar dodala tej slovenskej firme, my s tovarom nič nemáme, len sme sprostredkovali obchod.
Milan Benka
14.06.06,11:12
Ak by ste dodali službu slovenskej firme, tak by ste ju aj fakturovali slovenskej firme. Táto však Vašu službu odmietla tým, že si tovar objednávala priamo u českého dodávateľa. Tým, že Vám český dodávateľ dal možnosť uplatniť si sprostredkovanie voči nemu, stal sa pre Vás odberateľom sprostredkovateľskej služby, ktorú ste pôvodne chceli dodať slovenskému "partnerovi".
chudaska
14.06.06,11:22
Takže predsa to malo byť bez DPH. Prerobím a pošlem opravenú faktúru.
Milan Benka
14.06.06,11:25
Takže predsa to malo byť bez DPH. Prerobím a pošlem opravenú faktúru.

Prípadne ich o tomto kroku informuj hneď aj telefonicky. Uvítajú to.
milan007
14.06.06,11:34
Podla mojho nazoru, ak vy, ako sprostredkovatel, vystupujete v sprostredkovani obchodu vo vlastnom mene, ze sprostredkovavate predaj pristroja ceskej spolocnosti, fakturujete si sluzbu za sprostredkovanie s DPH.
Ak vsak vystupujete v mene ceskeho dodavatela, (napr. ak ste oslovili klienta ako cesky dodavatel), postupuje sa v zmysle §16 ods. 6 a fakturujete sluzbu bez DPH.
chudaska
14.06.06,11:37
Vystupujem vo vlastnom mene, chceli sme predať prístroj českej firmy slovenskému odberateľovi, ale ten nás nakoniec okašľal a kúpil si ho sám. A mám vyfaktúrovať českej firme faktúru za sprostredkovanie obchodu. Tak ako s DPH alebo bez DPH?
Milan Benka
14.06.06,11:44
Trvám na správnosti názoru ALBO, ktorý sa mi potvrdil v zákone, viď moje prísp 15, 17. Ak si zle vysvetľujem zákon, upozornite ma v ktorej časti.

Ešte raz: § 16 / 6 následne fakturácia bez DPH.

Apelujem na ostatných poraďákov, aby sa pripojili do debaty v záujme nájdenia správneho riešenia. Či už súhlasmi, alebo príspevkami.
milan007
14.06.06,11:59
Trvám na správnosti názoru ALBO, ktorý sa mi potvrdil v zákone, viď moje prísp 15, 17. Ak si zle vysvetľujem zákon, upozornite ma v ktorej časti.

Ešte raz: § 16 / 6 následne fakturácia bez DPH.

Apelujem na ostatných poraďákov, aby sa pripojili do debaty v záujme nájdenia správneho riešenia. Či už súhlasmi, alebo príspevkami.


Chudaska v prispevku 21 napisala, ze vystupovali vo vlastnom mene. Z toho mi jednoznacne vyplyva, ze je porusena podmienka § 16 ods. 6 (vystupovanie v mene a na ucet inej osoby = dodavatel)...

Naozaj by som bol rad, ak by sme sa dopracovali k vysledku pripadne aj prispevkami od inych "kolegov" :-))
Milan Benka
14.06.06,14:33
Vystupovali vo vlastnom mene zo začiatku, túto ich službu však slov.podn. neprijal. Následne, podľa môjho názoru, došlo k zmene, nakoľko do toho vstúpila česká firma a konečný sprostredkovateľský vzťah je s ňou. Viď prísp.17.
Antonia Jendrišáková
14.06.06,17:21
Služba dodaná pre odberateľa identifikovaného pre DPH v inom členskom štáte.
ALBO
14.06.06,18:19
Chudaska v prispevku 21 napisala, ze vystupovali vo vlastnom mene. Z toho mi jednoznacne vyplyva, ze je porusena podmienka § 16 ods. 6 (vystupovanie v mene a na ucet inej osoby = dodavatel)...

Naozaj by som bol rad, ak by sme sa dopracovali k vysledku pripadne aj prispevkami od inych "kolegov" :-))

Osobne sa domnievam , ze ludia nevedia. co znamena vo vlastnom a inom mene a na icet niekoho.
A druha vec, myslim pohlad na tieto pojmy tvorcov zakona o DPH su ine ako v OZ. Zoberte si napr. prenajom priestorov a s tym zabezpecovanie energie.Tomu hovoria komisionarska alebo obdobna a to je vo svojom mene. Fakturacia je na toho kvazi sprostredkovatela.