kendy
16.03.16,13:28
Prosím, mohli by ste mi poradiť, ako sa postupuje v prípade, že je dieťa v zahraničí, chce tam pracovať, a nechce či nemôže sa dostaviť na súd?
Môže súd rozhodnúť aj bez jeho vyjadrenia?
Ďakujem
misoft
16.03.16,15:18
Pokiaľ máš dôkazy, že je schopné sa samo živiť, že pracuje, dáš návrh na súd na zrušenie výživného pre toto dieťa. Ono tam ani byť nemusí. Pretože sa hlavne bude pojednávať o tvojej povinnosti. Tá povinnosť podieľať sa na výžive tým, že začne pracovať/pracuje - pominula, súd rozhodne o ukončení výživného a basta. A milé "dieťatko" len zistí, že mu €urášiky na účet nepribúdajú...
kendy
16.03.16,16:10
Dôkazy nemáme... dokonca ani oficiálne nevieme, že je mimo Slovenska, len na výzvu oznámila, že nepokračuje v štúdiu na VŠ a otec nemusí platiť. A jej matka robí hrozný cirkus, že jej komplikujeme život, že sa musí vyjadriť písomne... Lenže ak to bolo súdom stanovené, musí to byť aj súdom zrušené...
profesional
16.03.16,19:29
Podľa konštantnej judikatúry: Vyživovacia povinnosť vzniká a zaniká zo zákona. Nie rozsudkom súdj. Rozsudok súdu má vo vzťahu k vyživovacej povinnosti iba deklaratórny charakter. Tj. vyživovacia povinnosť zaniká nastatím právnej udalosti, s ktorou zákon takýto následok spája. Ak plnoleté dieťa prestalo študovať, tj. trvalo sa pripravovať na povolanie, je irelevantné či toto má alebo nemá príjem, ani kde žije. Ak dieta oznámilo, že prestalo študovať, zastavíš platenie výživného. Rozhodnutie súdu sa nevyžaduje. Nakoľko toto je platné len pre obdobie splnenia zákonných podmienok. Ak aj na súd dáš návrh, rozhodnutie súdu bude mať len deklaratórny charakter. Nie konštitutívny. Ty nemusíš pred súdom dokahovať či má dospelé dieťa príjem. To je bezpredmetné ak je dospelé a prestalo sa trvalo pripravovať na povolanie. Už len ten fakt postačuje na zánik nároku na výživné.
profesional
16.03.16,19:34
Vôbec toto nemusí dokazovať. Nakoľko dieťa je dospelé a prestalo sa trvalo pripravovať na povolanie, je fakt existencie alebo neexistencie príjmu irelevantný. Ak dospelé dieťa skončilo trvalú prípravu na povolanie, bez ohľadu na to či úspešne alebo neúspešne, je spôsobilé zabezpečiť si výživu samo. Dńom ukončenia trvalej prípravy na povolanie, vyživovacia povinnosť zo zákona zanikla. Rozhodnutie súdu o tomto sa nevyžaduje. Lebo toto by malo len deklaratórny a nie konštitutívny charakter.
kendy
17.03.16,05:35
Na VŠ nastúpila až rok po maturite. Vtedy neoznámila, že už neštuduje, až keď sa jej brat k nám nasťahoval, lebo ho matkav vyhodila, chceli sme požiadať o zastavenie výživného. Vtedy poslala potvrdenie o štúdiu. Ten rok, kedy nemala na výživné nárok chceme vrátiť, lebo syn je v maturitnom ročníku a po škole chce ísť do podnájmu. Peniaze chceme pre neho, matka s ním nekomunikuje... A na to potrebujeme súdne zastavenie, aspoň tak nás informovala sudkyňa pred tým...
profesional
17.03.16,07:10
Nepotrebujete súdne rozhodnutie na zánik povinnosti platiť výživné. Súd rozhoduje len o výške výživného konštitutívnym spôsobom. O vzniku nároku na výživné resp. o jeho zániku súd rozhoduje len deklatórne, tj. vzniká a zaniká automaticky zo zákona. Tj. vyživovacia povinnosť vzniká nie okamihom kedy o tom rozhodne súd, ale okamihom kedy boli splnené zákonné podmienky. A to isté platí o zániku nároku. Vidím, že tomu ani len najmenej nechápeš, aký je rozdiel medzi deklaratórnymi a konštitutívnymi účinkami rozhodovania súdov..
kendy
17.03.16,07:27
Máš pravdu, nechápem... Návrh je už tak či tak podaný, ja som chcela vedieť, či sa dieťa musí na súd ospravedlniť, alebo to v pohode môže prebehnúť aj bez nej.
V decembri,keď si žiadala o zvýšenie výživného, nám sudkyňa povedala, že ak chceme žiadať výživné zaplatené naviac v zmysle tzv. bezdôvodného obohatenia podľa §451 O.z., musí byť výživné zastavené súdom. A to z toho dôvodu, že bolo súdom aj stanovené.

Ja sa nechcem hádať, ani nikoho zbytočne vláčiť po súdoch, len chcem poradiť, aby sme konali správne...
kendy
18.03.16,06:47
Návrh je už tak či tak podaný, ja som chcela vedieť, či sa dieťa musí na súd ospravedlniť, alebo to v pohode môže prebehnúť aj bez nej.
V decembri,keď si žiadala o zvýšenie výživného, nám sudkyňa povedala, že ak chceme žiadať výživné zaplatené naviac v zmysle tzv. bezdôvodného obohatenia podľa §451 O.z., musí byť výživné zastavené súdom. A to z toho dôvodu, že bolo súdom aj stanovené.

Ja sa nechcem hádať, ani nikoho zbytočne vláčiť po súdoch, len chcem poradiť, aby sme konali správne...
profesional
18.03.16,20:50
To, koho všetkého treba vypočuť, rozhodne súd.