mimika
16.03.16,18:21
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, či pri vystavovaní Fa bez DPH má byť nulová sadzba dane alebo - neobsahuje DPH. Jedná sa o Fa pri prenesení daňovej povinnosti v stavebníctve.
Ďakujem
Tweety
16.03.16,17:33
Faktúra musí obsahovať formulku o prenesení dan. povinnosti.

Doplním, v JÚ v programe mrp mi to uvádza mimo dph.
mimika
16.03.16,17:35
Toto neriesim. To viem. Ale zaujíma ma , či je rozdiel ked dam sadzbu DPH - 0 alebo polozku - neobsahuje DPH.Dakujem
otázka
16.03.16,19:03
neobsahuje DPH.......
dana11
17.03.16,06:47
nulová sadzba DPH, t.j. na faktúre bude základ dane 0%
Hudy21
13.04.16,05:37
Dana11, zaujímalo by ma, či má tento Váš názor aj nejakú oporu v zákone, alebo v nejakom metodickom usmernení, pokyne, informácii. Lebo ja som toho názoru, že správnejšie by bolo, ak to účtovný program dovolí dať to do riadku ku 20% sadzbe DPH, ale daň bude vyčíslená v nulovej hodnote, čiže druhá strana z toho vidí, že samozdanenie má urobiť so sadzbou 20%.

Do 0% sadzby by som dával iba oslobodené plnenia.
Happy1
13.04.16,05:40
Podľa mňa neobsahuje DPH. Ak to dáš s 0 % zobrazí sa to v danovom priznani v riadku oslobodene plnenie co teda nie je oslobodene plnenie. Ide o prenesenie danovej povinnosti.
Chrusťa
13.04.16,07:41
ja by som túto otázku adresovala priamo tomu od koho máte daný účtovný softvér al. si sama nastavíte pri vystavovaní faktúr správny typ DPH, aby vám to preklopilo kam treba/resp. nepreklopilo tam kde netreba na DP DPH a KV. Závisí to od softvéru ako je "nastavený" na služby s prenosom daň.povinnosti.
kubkokubko
14.04.16,06:58
súhlasím s účtovníčkou a happy ak ponúka soft tieto 2 možnosti tak treba vybrať neobsahuje DPH, pýtala som sa na to na školení.
karakul
14.04.16,07:38
V zmysle MP FRSR
"Faktúra vyhotovená platiteľom dane na dodanie stavebných prác v režime tuzemského prenosu daňovej povinnosti musí obsahovať všetky zodpovedajúce náležitosti faktúry podľa § 74 zákona o DPH, s výnimkou výšky dane. Faktúra musí obsahovať slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, keďže osobou povinnou platiť daň je platiteľ, ktorému boli stavebné práce dodané.

Prenesenie DP nevstupuje ani do daňového priznania DPH ani do kontrolného výkazu.

Niektoré programy však majú majú schému DPH postavenú tak, že nezdaniteľné plnenia (medzi ktoré patrí i prenos daňovej povinnosti pri stav. prácach) sa zadávajú cez sadzbu 0% - ovšem treba voliť z rozbalovacieho menu dalšiu položku (napr. Sunsoft) pre správne smerovanie do výkazov....

... takže odpoveď "nulová sadzba" nie je správna, resp. je bez ďalšieho upresnenia kontroverzná - pretože 0% sa uvádza pri oslobodených plneniach a v našom prípade ide o nezdaniteľné plnenia...
dana11
15.04.16,06:51
Keďže faktúra za stavebné práce sa týka §69 s prenosom daňovej povinnosti na príjemcu plnenia,
použijem 0% sadzbu (sadzbu dane musí na faktúre platiteľ uviesť!!!, viď. §74) a uvediem povinnú slovnú informáciu, na základe tohto, príjemca vie, že sa faktúra týka tuzemského samozdanenia.

Účtujem v Omege , áno ak zadám 0% sadzbu, pôjde o oslobodené plnenie, no smerovanie do výkazov a DP, je nastavené tak, aby mi sa mi v nich nezobrazovalo.

Ak by som na faktúre uviedla - neobsahuje DPH,
pre príjemcu plnenia by to znamenalo, že neurobí samozdanenie a nemá nárok ani na odpočítanie dane.
Neobsahuje DPH, uvádzam ak ako platiteľ DPH fakturujem platbu, ktorá sa týka sankcií za porušenie povinností zo zmlúv, teda nepredstavujú protihodnotu.
Alebo ak by som bola neplatiteľ, mohla by som vo faktúre uviesť - neobsahuje DPH.