Chemik1991
17.03.16,09:37
Dobrý deň,



potrebovala by som poradiť ako mám postupovať. Konateľ našej spoločnosti mi strhol prémie (pohyblivú časť mzdy) bez predchádzajúceho upozornenia o hrubom porušení disciplíny. Toto strhnutie som zistila až pri preberaní výplatnej pásky a tak som sa bola spýtať a nevedel ani, že mi strhol a potom si pozrel ukazovatele prémii a povedal, že mám strhnuté, ale nevie prečo. Takže mi strhol prémie a nevie prečo, bez akéhokoľvek upozornenia o zle vykonanej práci alebo nespokojnosti s mojim pracovným výkonom. Nie som si vedomá žiadného zlyhania z mojej strany, takže doteraz neviem prečo mi bolo siahnuté na plat. Nechcem to nechať len tak, chcem aby mi peniaze vyplatili, kedže nemajú žiaden dôvod prećo mi ich strhli.



vopred ďakujem.
ivka70
17.03.16,09:22
Premie nie su narokovatelna cast mzdy.
Zil, pri premiach staci, ze nemaju dovod ich vyplatit.

Ak mate interny predpis, ktory hovori o tom, zakych podmienok su vyplacane a kedy mozu byt kratene, prestuduj si ten a ak je tvoje kratenie v rozpore s tymto predpisom, ziadaj doplatenie.
V praxi to ale zvycajne byva osetrene tak, ze nadriadeny ma narok posudit vyplacanie premii a premie nemusia byt vyplatene ,ak to tak posudi.
Ine je moralne hladisko a mal by vediet zdovodnit, preco kratil premie, ktore inak bol ivyplacane v plnej vyske.

Cize ziadat zdovodnenie mozes, ale doplatenia sa asi tazko domozes - kedze ide o premie. To by si musel priznat napr. ze to nevyplatenie bolo omylom.
veronikasad
17.03.16,11:23
Máte vo firme vypracovaný prémiový poriadok s uvedením presných kritérii pre výplatu prémii, s ktorým si bola preukazateľne oboznámená ?