tetaanka
17.03.16,10:33
SZČO plátca DPH účtujúci v JÚ má na sklade tovar - oblečenie ktoré už vyšlo z módy. Chceli by sme ho predať aspoň za symbolickú sumu (1, 5, 10 €) Náklady za nákup tovaru tým ostávajú ako daňovo uznateľný výdavok a znížená predajná cena bude ako daňovo uznateľný príjem. Ani DPH nebude treba upravovať. Toto mi je jasné.
Ako ale postupovať aby stav zásob podľa účtovníctva súhlasil so stavom podľa inventúry? Do účtovnej závierky by sa mal do zásob uvádzať skutočný stav.
Pre výpočet zásob podľa účtovníctva mi bol poradený vzorec: Nákup tovaru (bez DPH) x Rabat - Predaj tovaru (bez DPH) + Zásoby z minulého roku podľa ÚZ. Ak ale predáme tovar pod predajnú cenu s výraznou zľavou, stav podľa účtovníctva bude vyšší a nebude sedieť so stavom podľa inventúry. Treba zľavu pri predaji takéhoto tovaru zahrnúť aj do účtovníctva? Ak áno, môžte prosím poradiť ako?
fortunka
17.03.16,09:46
Zásoby sa ocenuju v nakupnych cenach, resp. priemerom tychto cien.. nie s rabatom, tj. v predajnych cenach.
Cize stav zasob ku koncu roka zistite fyzickou inventurou x skladovou cenou. Tento stav je rovnaky v uctovnictve aj v sklade (aj uctovnictvo zobrazuje skutocny stav ;) )

Ten vypocet co mas je max. dobry na kontrolu pribliznu, ale s realitou nemusi mat nic, rabat nemusi byt rovnaky na kazdu polozku, moze sa predat v zlave a pod.
tetaanka
17.03.16,10:16
teraz pozerám že keď už, tak miesto rabatu by tam asi mala byť marža... :-(
ešte mi napadlo že rozdiel môže byť aj kvoli zatiaľ neuhradeným faktúram za tovar.
do účtovnej závierky teda dávam stav zásob podľa inventúry a ten by mi mal sedieť s účtovníctvom a ak náhodou predáme niečo so zľavou, je pre mňa smerodatná iba inventúra. pochopila som?
fortunka
17.03.16,11:00
viac menej.. aj ked podla mna si to komplikujes :D Ty mas v JU nakup, predaj.. a to je vsetko. Nasledne zostatky: zasoby, pohladavky, zavazky a ostatne vid. uzavierka.. a bodka. Nic medzi tym ta nemusi trapit ak mas vsetky pohyby zauctovane spravne a inventarizaciu urobenu. samozrejme prdpokladam, ze skaldove zasoby dobre ocenujete... ;)
fortunka
17.03.16,11:01
inak ano, marza...
veronikasad
17.03.16,11:07
Pred x-rokmi som preberala jedno JU s "pozdravom" od DU po daňovej kontrole, kde pri dorubení dane DU postupoval podľa tohto vzorca. Ale tam asi bolo evidentné krátenie tržieb a viacročná strata ...
tetaanka
17.03.16,11:14
ďakujem za pomoc, už som kľudnejšia
ešte som tu v starších príspevkoch našla že ak niečo predáme pod cenu, je vhodné mať o tom evidenciu...
tetaanka
17.03.16,11:17
aha, dakujem, tak si ho ponecham aspon pre kontrolu :-)
ivetaf
17.03.16,16:23
presne tak treba urobiť zoznam tovarových zásob v Nc a urobiť k nemu zníženie cien , všetko pri daňovej kontrole je len o evidencii ak ju máme a vieme zdokladovať zníženie cien a inventúru nemôže byť problém
tetaanka
18.03.16,22:33
veľmi pekne všetkým ďakujem za pomoc :)