Natty
17.03.16,14:23
Mýlia ma tie daňové výdavky, ktoré sú v prípade majetku charakteru osobnej potreby, ktorým notebook je, daňovo uznateľné vo výške 80:20 (ak chceš priznať používanie aj na súkromné účely), čo platí od 01.01.2015, teda § 19 ods. 2 písm. t) ZDP. Dohoda je z roku 2013. Či jedno vylučuje druhé? § 19 ods. 2 písm. m) ZDP - teda mám to chápať tak, že ak sú výdavky použité z dotácie, to je jedno na čo, ak je to v súlade so schválenou kalkuláciou a dohodou s ÚPSVaR, sú v celej výške daňovými výdavkami a nerozlišujem v akom pomere??? Neviem, či je zrozumiteľné, na čo sa pýtam, ale neviem to lepšie vysvetliť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za každú reakciu a ozrejmenie. Veľmi mi to súri. ĎAKUJEM!!!
veronikasad
17.03.16,13:35
prečo zakladáš novú tému ?
Natty
17.03.16,13:43
Lebo stále nepoznám uspokojivú odpoveď na tú predošlú a už je zabudnutá niekde vzadu, tak preto. Je to problém? Fakt mi súri odpoveď, tak ak sa k nej dopracujem, nebudem sa k tej téme vracať... Ďakujem za pochopenie.
Dav
17.03.16,13:49
1. Všetko, čo je kúpené z dotácie úradu práce, bolo schválené komisiou, ako 100 % využitie na účely podnikania.
2. Pomer 80/20 sa Môže a nie MUSÍ použiť
3. Všetko, čo je nakupované z dotácie, ide do daní nulovým princípom - koľko daňový výdavok, toľko použitie dotácie, čiže aj keď sa to prejaví v účtovníctve ako VOZD a POZD, (N/V v Podvojnom) ich dopad na dane je 0, slovom nula.
4. Pri dotáciách sa nerieši daňová uznateľnosť predmetov, nakúpených z dotácií.
Odporúčaná literatúra : zákon o dani z príjmov.
5. Ak sa spýtaš do tretice, odpoveď, či už moja, alebo iných poraďákov, bude rovnaká.

Áno, ak je niečo kúpené z dotácie, je to určené na podnikanie a nie na súkromné použitie.
Notebook 500,- čerpanie dotácie 500,- základ dane nula, daňový úrad nemá čo riešiť.
Literatúra : http://uctuj.sk/uctovnictvo/zmeny-postupov-uctovania-v-jednoduchom-uctovnictve-od-januara-2016/9503/
a tiež https://www.financnasprava.sk/sk/legislativa/sprievodca-danami-a-uctovnictv/postupy-uctovania
Dav
17.03.16,13:51
Ešte raz a pomaly : pre dotácie pomer 80/20 neplatí a čítaj zákony a postupy účtovania, keď neveríš odpovediam
Natty
17.03.16,14:12
Dav, ver mi, že ich čítam. Druhá vec je, že v nich odpoveď pre mňa uspokojujúcu neviem nájsť, preto sa pýtam vás, skúsených odborníkov. To nie je o nedôvere odpovediam, ale o potrebe tomu porozumieť s oporou v zákone a usmerneniach. Ak tým obťažujem, ospravedlňujem sa. A veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Nechcem zasa rýpať, ale bod 4. Tvojej odpovede je síce to, čo som chcela "odobriť", len mi tam chýba konkretizácia § zákona, resp. usmernenia, lebo ja to takto neviem nikde nájsť a nie je mi to také jasné, ako vám, čo s tým denno-denne pracujete. Odpoveď, že zákon o dani z príjmov je, ako to povedať jemne, od veci, keď mňa zaujíma konkrétne ustanovenie. A okrem toho, už sa mi tu stalo, že som dostala odpoveď, ktorá sa nezhodovala s odpoveďou z FS SR. A čo sa týka notebooku ako predmetu kúpeného z dotácie s použitím výlučne na podnikanie, tak po prvé: vtedy ešte nebola novela ZDP ohľadom daňových výdavkov majetku charakteru osobnej potreby a po druhé, kto uverí a ako sa preukáže, že sa používa výlučne na podnikanie? Z tohto dôvodu bol zámer priznať čiastočne súkromné použitie a zaúčtovať ho v pomere 80:20. Toľko vysvetlenie. Takže sorry, ak som dotieravá, len tomu fakt chcem porozumieť, aby som si to v prípade kontroly vedela jednoznačne a s istotou obhájiť! Ešte raz ďakujem za pochopenie a trpezlivosť so mnou a za každú odpoveď. A za tú Tvoju pridávam aj bodík ;) a už dám pokoj :D
Dav
17.03.16,14:28
Prečo riešiš teraz NTB z dotácie 2013? Kedy bol kupovaný?
A argumentácia : tu mám Dohodu s úradom práce, tu mám zaúčtované veci s Dohody, tu mám zaúčtované použitie dotácie.V písomnej forme : ...podľa Dohody s UPSVAR boli zakúpené predmety .....zaúčtované v PD pod číslom dokladu XX a poradovým číslom YY, vykryté z Dotácie zaúčtované interným dokladom č. Xy a poradovým číslom YX v celkovej výške x.xxx,- Eur na strane VOZD a v tej istej sume na strane POZD, s celkovým dopadom NULA na základ dane.
Natty
17.03.16,14:34
Veď to, že bol kupovaný na základe dohody síce z roku 2013, ale s postupným čerpaním v rokoch 2014 a 2015, a konkrétne notebook bol obstaraný v roku 2015, teda od vtedy, čo platí tá novela ZDP. Preto som z toho taká domiešaná...
veronikasad
17.03.16,14:42
Však napíš dotaz na Finančnú správu
veronikasad
17.03.16,14:44
Aj keď platí novela zákona o DzP, dotáciu dostal živnostník na podnikanie a preto pri príp. kontrole je povinný preukázať, že prostriedky z nej nakúpené využíva výlučne na podnikanie, napr. tým, že na súkromné účely bude mať iný NTB.
veronikasad
17.03.16,14:48
V akej oblasti podniká - teraz úprimne : v akom pomere ho používa na súkromné účely a na podnikanie ?
Dav
17.03.16,14:50
Kontrolu bude mať z úradu práce na čerpanie dotácie v súlade s plánom. Daniari budú v tomto prípade nulovým dopadom na dane mimo hru. nemajú čo kontrolovať, je to mimo daní.
veronikasad
17.03.16,14:53
Ak by 20 % vyňala z VOZD, tak 20 % dotácie zdaní ...
veronikasad
17.03.16,14:54
Určite by som to riešila zakúpením aj staršieho NTB (na súkromné účely)
Natty
17.03.16,16:31
Baby moje zlaté, tak som to prehodila celé na 100 %. SZČO podniká v oblasti stavebníctva. Okrem tohto notebooku má údajne ešte aj iný, takže by mohol použiť argument, že na súkromné účely využíva ten iný. Ja to už inak nevidím. A ak by som to riešila cez pomer 80:20, tak ostane nevyčerpaná časť dotácie, ktorú by musel podľa mňa vrátiť ÚPSVaR, lebo už ju v roku 2016 dočerpať nemôže. Nie je mi totiž jasné, ako by som mohla preúčtovať 100 % dotácie z PNZD do VNZD bez 100 % čerpania, aby som ten zvyšok mohla zdaniť? Či už moc špekulujem? Ale pre budúcnosť, asi by to stálo za ten dotaz na FS?
Dav
17.03.16,18:40
Nechaj to tak, je to dobre 100%. Na 100%. Ak mu to schválila komisia ako vec potrebnú na podnikanie, tak má deklarované, že ho využíva na podnikanie.
Natty
17.03.16,21:29
OK, obrovské dík za všetko...