worldman
17.03.16,13:38
Pekný deň.
Mám asi mačku vo vreci. Dom je postavený v rokoch 1965-66. V archíve Okresného úradu je riadne stavebné povolenie. Problémom je, že pozemky boli vysporiadané ale neboli zapisované (pozemková kniha zanikla, kataster nefungoval) Za tie roky pôvodný majitelia našli iba jednu zámennú zmluvu. Ostatné záhadne zmizli, v archíve ich skúsim nájsť mám cestu na budúci týždeň.
Všetky pozemky prešli ROEP-kou na prapôvodných majiteľov a aj keď celá dedina tvrdí že boli vysporiadané, dediči pôvodných majiteľov chcú za ne od 20-45€ za 1m2. Jedná sa o celkovú sumu cez 40tis. €. (Som švorc s úverom na krku)
Na obci mi vysvetlili, že v 92" obec vyvlastňovala pozemky pod stavbami postavenými pred 76" za 3Kčs za 1m2, ale dostala sa iba po číslo parcely 7xx ja mám 9xx. Bolo v pláne pokračovať, ale zmena vedenia to nepovažovala za potrebné a tak tie pozemky zrazu vlastní časť toho vedenia. Ja som pri roepke nebol ale vraj ani pôvodný vlastníci neboli prizvaný.

Ešte pred desiatimi rokmi sa susedné parcely pod domami vysporiadavali za 0,20€ ale zväčša ľudia priznali, že to už raz bolo vysporiadané a previedli vlastníctvo na katastri na skutočných vlastníkov zadarmo.

Momentálne som tu ale cudzí a každý vo mne vidí somárika otras sa. Ja som pri nadobudnutí domu vedel o nevysporiadaných parcelách ale čakal som, že sa ľudia zachovajú ako ľudia a nie ako supy. (Hold kapitalizmus - ponúkol som im 100Kčs resp. 3.33€/1m2)

Aké sú teraz možnosti?
1. Ak nájdem všetky zámenné zmluvy ... (predpokladám napadnúť Roep-ku na súde)
2. Ak nenájdem iba tú jednu čo už vlastne mám... (Asi sa nepohnem)
3. Ak nájdem trebárs troch žijúcich svedkov, ktorý pred súdom potvrdia že majú vedomosť o zámene týchto pozemkov... (Slovo proti slovu - neviem)
4. Zbaviť sa tohto domu aj za cenu že stratím nejakú finančnú hotovosť?

Prosím o radu.
Mária27
18.03.16,05:39
mohol - preto je toľko stavieb na cudzom pozemku
worldman
18.03.16,18:04
Dobre a teraz ak mi majitelia pozemkov povedia, že chcú za 1m2 1000€ alebo ma nepustia na pozemok resp do domu ... čo spraviť?