David Bdnar
17.03.16,17:11
Dobry den vám prajem!
Mal by som otázku , pred mesiacom mi zomrel stary otec.
To ze bolo decicne konanie som sa dozvezel asi tyzden po konaní.
Zdedili sme Ja,moja setra a moja babka (dedova manzelka) pozemky.
Moja sestra povedala notarke ze ja tie pozemky nechcem a ze ona to daruje mojej babke.
pritom ja som vobec ani nevedel ze som nieco zdedil.
Preto sa pytam ako je to mozme ze niekto v mojom mene povedal ze ten majetok nechcem.
Raz sa uz stal taky prípad ze so sestrou sme zdedili po mojom otcovi dom a nejaky pozemok,ja som to daroval mojej sestre a ona mi subovala ze ma vyplati, je to uz cca 3 rok a nevidel som ani cent.
je to dost zlyy pocit ked ta vlastna rodina klame.
teraz sa tomu chcem vyhnut a preto sa pytam ze co mozem urobit teraz ak niekto v mojom mene povedal ze ja ten majetok nehcem. a nebol som povolany na dedicne konanie.
Dakujem za odpoved/e!

Pekny den!
Katy a R
17.03.16,16:23
takže treba sa zúčastniť DK - predvolanie dostaneš, alebo sa môžeš nechať niekým zastupovať.
pretože ak starý otec zomrel pred mesiacom, tak pochybujem, že prebehlo DK - to len zatiaľ notár kontaktoval príbuzného (kto vybavoval pohreb) - a tam si upresnili, že kto sú oprávnené osoby a tiež aký asi bol majetok .
určite nestačí, že tvoja sestra povie notárke, že pozemky nechceš;) - na to by musela mať splnomocnenie od teba .
poštuduj na webe o dedení - napr https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiBvYyLnsjLAhXEvXIKHWSHBxsQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.najpravo.sk%2Fslovnik%2Fd%2Fd edicske-skupiny.html&usg=AFQjCNEu-u930AC-dS5vd9BVqyfYUtKgRQ
Chobot
17.03.16,16:36
Zisti si, ktorý notár bol poverený prejednaním dedičstva. Mesiac po smrti ešte nemohlo prebehnút dedičské konanie. Povereného notára zistíš na miestnom súde.

Potom zavolaj notárovi a opýtaj sa ho, kedy bude sa uskutoční dedičské konanie.
David Bdnar
17.03.16,18:47
Dakujem,ale ja zijem v zahranicí,postu dostavam k mojej babke,ak oni sfalsovali moj podpis,alebo napisali splnomocnenie? tak co mozem urobit?
Katy a R
17.03.16,18:52
pozrieš si okresný súd príslušný - podľa dedkovho bydliska, tam si pozrieš podľa dátumu úmrtia - ktorý notár to dostal na prejednanie - a určite získaš na webe kontakt naňho ;) (keď to ja storočná korytnačka zvládnem, tak ty ľavou zadnou).
a nemysli si, že len tak mírnix-dírnix si môžu falšovať podpisy a doklady (samozrejme, že všeličo sa stáva)
branislavp
31.03.16,08:20
Aj ja riešim podobný prípad. Aj keby bolo už po dedičskom konaní, môžeš dedičské rozhodnutie napadnúť do troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti.