MAVEL
17.03.16,18:05
mame 40 hodinovy pracovny cas tyzdenne. V administrative pracuju ludia, ktori chodia na obed a prestavku vyuzivaju hodinovu. Zamestnanci, ktori zostavaju v praci obeduju svoju stravu alebo privezenue menu. Staci im 30minut. Vo firme sa vravi, ze mame hodinovu prestavku... Ja patrim k zamestnancom, ktori si nosia vlastnu stravu a casto ju nemam ani kedy zjest. Preto sa pytam na cas, od kedy do kedy moze byt prestavka a ci musi byt niekde uvedeny. A ta hodina mi nevyhovuje a nie som sam. Pracovna doba tiez nie je nikde urcena resp. chodime na 8h a odchadzame o 17h, Takze musi byt dakde pisomne uvedene, ze cas na obedovu prestavku je 1hodina? Ked mi staci 30minut mozem odchadzat o 16:30 ak nie je urcena pracovna doba od-do resp. I ta musi byt dakde pisomne uvedena?
este dodam, ze zamestancov, ktori chodia na obedy prec, cize su prec hodinu, je menej ako polovica.
Dakujem
ivka70
17.03.16,17:12
Prestavky v praci definuje zamestnavatel.
Zakonnik prace urcuje len spodnu hranicu - ta je 30 minut najneskor po 6 hodinach prace. Ak zamestnavatel urci hodinovu prestavku, nemoze si ju samotny zamestnanec skratit na pol hodiny, aj ked naozaj vyuzije len pol hodiny, a odchadzat z prace skor.
V podstate je na nom, ako vyuzije cas prestavky, ktory zamestnavatel urcil. Ten cas sa mu do pracovneho casu nepocita, aj keby celu prestavku pracoval dobrovolne.

A co sa tyka presneho casu, naozaj zavisi od zvykov v zamestnani, vo vyrobnych podnikoch byva prestavka stanovena fixne na minuty, v mensich spolocnistiach ci prevadzkach je stanovene napr. hodina medzi 12,00 - 14,00 a zamestnavatel ponechava urcitu volnost, kedy zamestnanec na prestavku odide.
Dlzka prestavky a sposob jej "cerpania" by mala byt u zamestnavatela stanovena v internom predpise.
MAVEL
17.03.16,18:01
Dakujem. Cize ak jestvuje interny predpis, musi sa tam uvadzat dlzka obedovej prestavky. Ale co ak interny predpis nejestvuje. Podla coho sa riadit?
ivka70
17.03.16,18:07
Treba sa spytat zamestnavatela.
Teoreticky moze to byt v zmluve, kolektivnej zmluve a pod.
Predpokladam, ze pri kontrole Inspektorat prace vyzaduje takyto dokument k evidencii pracovneho casu.
V podstate: odkial mas informaciu, ze vasa prestavka je hodinova?
MAVEL
17.03.16,19:57
kolektivna zmluva nie je. v zmluve mam len 40hod pracovny cas, Hodinovu predpokladam s toho, ze mame odchadzat o piatej... Preto som chcel vediet, kde to zistit a co si pytat...