ziadatelka
17.03.16,18:27
Dobrý deň, potrebujem súrne poradiť. V roku 2014 som mala pracovný úraz a utrpela som vážne zranenia a preto som dodnes ešte na PNke. Mám trvalé následky zranení. Úraz bolo zo strany zamestnávateľa riadne spísaný, hlásený. Úraz sa stal nepozornosťou druhého zamestnanca. Bolo úraz vyšetrené aj políciou a vyzerá tak že bude z toho aj súd.
Poberala som dávky zo sociálnej poisťovni . Dostavala som 12 mesiacov PN a úrazový príspevok. Po roku ma dali do polovičného invaliditu a od vtedy dostávam len invalidné 240 euro. Náhrada za prežitú bolesť, a za sťaženie života je v štádiu vybavovania v sociálnej poisťovni. Takže dodnes som nedostala žiadne iné finančne odškodnenie.
Čoskoro by sa mi mala PN skončiť a chcela by som sa vrátiť do roboty. O tom sme sa už so zamestnávateľom hovorili. Oni mi aj sľúbili že zabezpečia takú prácu ktorá je v súlade so mojím zdravím. Na to že nebudem moc pracovať na tom istom pozícii na ktorom som pracovala pred úrazom, zamestnávateľ mi navrhoval druhé pozície čo by mi aj vyhovovalo ale s tým že mi znížia plat cca o 20%. Chcela by som sa poradiť v tom že či má zamestnávateľ na to nárok? Je to súlade so zákonmi? Okrem toho by som chcela opýtať či mám nárok na nejaké odškodnenie aj od zamestnávateľa ako napr: náhrada za stratu na zárobku (mala som väčší plat keby som mohla pracovať ako som dostala PN+ úrazove po úraze čiže ten rozdiel), a ušlé vianočné prémie atď, ktoré vznikli počas PNky? Prosím všetky informácie v súvislosti tejto témy. Za kladné vybavenie mojej žiadosti vám vopred ďakujem. S pozdravom
ivka70
17.03.16,17:31
nijake = ziadne, pytas sa na ziadne odskodnenie?
Katy a R
17.03.16,17:51
toto všetko, čo si vymenovala a dostala si (niečo je v štádiu vybavovania) - tak to je odškodné za stratu na zárobku a ušlú mzdu, bolestné a sťaženie uplatnenia ...

a to, či ťa zamestnávateľ zamestná, to záleží od neho a či pre teba nejakú prácu vhodnú bude mať??
ziadatelka
17.03.16,18:14
Dakujem za odpoved este by som sa opytala bolestne a stazenie zivota plati soc. poistovna ale kto ma platit odskodne za stratu na zárobku ???? Zamestnavatel alebo ten kto uraz zapricinil?
Katy a R
17.03.16,18:17
ale veď strata na zárobku - to je vlastne náhrada mzdy, nemocenské, úrazový príspevok ...
ešte by si mohla dostať nejaké plnenie z komerčnej poisťovne - ak nejaké poistenie máš??? prípadne ak má dotyčný zamestnanec poistenie zodpovednosti za škodu - možno to by prichádzalo do úvahy ....
veronikasad
17.03.16,19:13
Zamestnávatel platí do SP úrazové poistenie, z ktorého sú vyplácané úrazové dávky priamo zo SP.
Pozri tu : (rozklikaj si na ľavej strane stránky popis jednotlivých dávok)
http://www.socpoist.sk/urazove-poistenie-dug/48009s

U zamestnávatela z titulu pracovného úrazu sa ti nekráti nárok na dovolenku - nárok ti vznikne ako keby si celý rok pracovala.
ziadatelka
17.03.16,20:44
dakujem za info ...... znova som dozvedela nieco nove