michal.ben
17.03.16,18:42
Touto cestou by som Vás chcela požiadať o informácie resp. usmernenie v oblasti dopravy a sociálnej legislatívy v doprave.
Vlastním osobné motorové vozidlo N1 s celkovou hmotnosťou 2710 kg a prípojné dvojnápravové vozík s nosnosťou 2700Kg, ktoré využívam v rámci živnosti zaoberajúcej sa zberom, spracovaním, skladovaním a uvádzaním do obehu lesného reprodukčného materiálu. Najväčšia prípustná celková hmotnosť súpravy prevyšuje 3,5t. Podľa tohto by som mala vozidlo vybaviť digitálnym tachografom pre jazdu po zapojení prívesného vozíka?
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006 o harmonizácii niektorých právnych predpisov v sociálnej oblasti, ktoré sa týkajú cestnej dopravy stanovuje pravidlá uplatniteľné v cestnej doprave a vzťahuje sa na dopravu tovaru, kde maximálna prístupná hmotnosť vozidla s prívesom je vyššia ako 3,5 t. Mojou otázkou na Vás je ako postupovať, keď nebudem mať zapojený vozík?
Pri zisťovaní informácií k tomuto problému mi bolo povedané, že citujem: pri odpojenom vozíku budem mať zapnutý na tachografe režim OUT. Tachograf bude zaznamenávať aj jazdy v režime OUT, ako pracovný čas. Keď zapojím vozík, OUT sa vypne a tachograf pôjde v bežnom režime.
Neviem si to dosť dobre predstaviť napríklad pri jazde na súkromné účely alebo pri jazde vodičom, ktorý nemá vodičské oprávnenie BE a nemá kartu do záznamového zariadenia. Keď pôjdem vozidlom bez vozíka, tým pádom už nemusím dodržiavať nariadenie č. 561/2006 týkajúce sa odpočinku, prestávok, rýchlosti jazdy ale tachograf mi to bude zaznamenávať.

Pred pár rokmi pri závádzaní mýtneho systému som mala vo vozidle zavedenú mýtnu jednotku pre jazdu s vozíkom. Teraz mi povedali, že to nepotrebujem a mám len diaľničnú známku na prívesný vozík aj na auto zvlášť. Je to v poriadku, alebo musím mať pri jazde s vozíkom mýto?