lind
17.03.16,20:39
Dobry den,
potrebovala by som poradit s danovym priznanim v Rakusku za 2015 - ci je povinnost ho podat alebo nie, ak su prijmy zo zivnost (opatrovanie) a vydavky nasledovne:
prijmy:12245eur
vydavky:socialne a zdravotne poistenie:2215,97eur
pausalne vydavky 12%: 1469,40eur

t.j. zisk 8559,63eur.

Sachbezung je opatrovatelka povinna si priratat k prijmu? Plati sadzba 6,54eur/den?

Dakujem
zanetth
17.03.16,20:10
Nie je povinnosť podať AT_DP. Sachbezug treba započítať do príjmu, sadzba je ok.
pmajap
18.03.16,04:52
Ak tam mieniš pracovať viac ako 15 rokov podaj určite, alebo ak si už vlani podávala. Ak nepodávaš platíš SVA odvody s min. prímu, ak podáš tak s reálneho, ale 4 roky dozadu. Je to asi o 100 € viac na mesiac, ale potom je vyšia čiastka na dôchodok. Doporučujú nepodávať, je to logické, lenže stáva sa, že si ťa "nájdu" a zrazu majú ženy odvody za Q. väčšie ako 1000€, vyrúbia im ich z reálnej mzdy + rozdiel za predchádzajúce roky. Rozhodni sa sama, podľa toho ako dlho tam budeš pracovať.
osky
18.03.16,05:03
presne tak.koluje Fama zu dlhe roky ze netreba,ale trebadavat,aj keby si mala prijem nula.v buducnosti to aj tak na Finanzamt kdesi vyskoci a vyrubia ti take penale ze budes Plakat.kazdy rok musis to DP v At podat. a na Sk tiez -tam to budes matze prijmova-aka to ciastka bude nula-skratka tam je to len oficialne,pokym nerobis este na Sk daco ine.
arizona
18.03.16,07:19
Za co vyrubia penale? Ved nie je povinnsot podavat DP,ak nepresiahnes 11tis.
zanetth
18.03.16,08:49
Nesúhlasím s tým, že by finanzamt vyrúbil penále, ak je zisk pod 11000 Eur. Súhlasím s príspevkom pmajap. Otázka znela, či je povinnosť podať AT DP, povinnosť v tomto prípade nie je, ale podať môže dobrovoľne, hlavne kvôli odvodom. Každej opatrovateľke to vysvetľujem a upozorňujem na vznik nedoplatkov na odvodoch, ale väčšina z nich aj tak radšej nepodáva DP ak nemusí, aby sa im nezvýšili odvody. Potom sú prekvapené, ak ich po 3-4 rokoch finanzamt vyzve na podanie DP a príde z SVA vyúčtovanie nedoplatku na odvodoch v sumách pohybujúcich sa v tisíckach Eur. Je to na každej z nich, či sa rozhodne DP podávať alebo nie.
osky
18.03.16,12:21
no ved tak som to myslela ,ako to napisal zaneth-mozno to neni Finanzamt,ale skratka po rokoch prijde k tym nedoplatkom.jednoducho kde pracujes,musis podat DP,je to logicke,ale upozornovat a nariadovat ti to samozrejme nikto v At nebude,to je na tebe.len potom tie nasledky.....viem to,ved moja Mama tu je zu opatrovatelka dlho a riesime to kazdy rok...takze neni o com,robi jej to vzdy clovek co sa v tomto vyzna pretoze robi pre advokata.a dodatocne sa to urobit vraj ani neda.
arizona
18.03.16,14:48
Ano,nedoplatky mozu vzniknut,to je logicke. Lenze ty si pisala ze Finamzamt vyrubi penale. To sa mi nezdalo logicke,takze na to som reagovala ...lebo penale a nedoplatok su dve rozlicne veci .-)
xeva
18.03.16,17:13
No je tu niekoľko nesprávnych informácií, s ktorými nesúhlasím - začnem od osky - nie je pravda, že "dodatočne sa to urobiť vraj ani nedá" - dá sa a to aj niekoľko rokov dozadu. Potom to nepodanie DP ak sa už podávalo - FA vyzve a pri nepodaní do termínu je zvyčajne pokuta 350 EUR. Potom to doplácanie v niekoľkých tisíckach - dopláca sa podľa toho, za aké obdobie vyzve FA DP podať a podľa skutočného zárobku v tom období. Samozrejme záleží aj na kvalite vypracovania DP - koluje toľko "spôsobov" - ani kancelárie rakúskych daňových poradcov nie sú vo výklade niektorých ustanovení zákona o dani z príjmu, aplikovaných na 24-hodinové opatrovanie, jednotné. Takže tvrdiť, že tak ako to robím ja, alebo niekto kto robí pre nejakého advokáta je nezmysel. A doplatok odvodov 1000 za mesiac, tak to by musel byť tomu zodpovedajúci zárobok aspoň z dvoch rodín, dopláca iba PV od prvého a PV a KV od tretieho roka, alebo zbabrané DP. Inak zaneth - v tisíckach EUR , neviem ako to myslíš - lebo FA nevyzýva na podanie dozadu od roku kedy vyzýva až po založenie živnosti, ale na kratšie obdobia - zvyčajne 1 alebo niekedy 2 roky. A za tie sa dopláca. Inak každá rozumná opatrovateľka si urobí aspoň predstavu, čo by mala z reálneho príjmu na poistnom doplácať a pripraví sa na to.
lind
19.03.16,12:53
dakujem za odpoved, pomohla.
lind
19.03.16,12:56
dakujem za rady, za rok 2014 som v AT nepodavala DP - cast roka som pracovala v SR a cast v AT. zarobok v AT bola zanedbatelna ciastka takze som ani neriesila limit 11. tis. skusim si odvody preratat kolko by realne vychadzali.
Ak by mi este niekto vedel poradit, ked v AT nepodam danove priznanie, tak v slovenskom DP to budu vynate prijmy zo zahranicia - cize sa nebudu zdanovat v SR?
petra.p
22.07.19,09:30
Xeva, prosim Vas viete poradit, ako podat dodatocne danove priznanie? Mame za rok 2015 urobili odhad prijmov 12000e, pricom ciste prijmy mala len cca 7500, preto DP nepodala. Vyzvu nedostala emailom ani postou, ale medzitym menila trvaly pobyt a rodina nehlasila, ze by dostala postu na rakusku adresu, takze sme zistili az teraz pri ziadosti o rakusky dochodok, ze v SVA jej na zaklade toho odhadu narastli nedoplatky na 2500 Eur aj s urokmi z omeskania a dan jej vyrubili 343 Eur. Oplati sa riesit to s financnym uradom alebo bude pokuta vyssia, nez co by usetrila a musela by to riesit nejak sudnou cestou? Dakujem