levo
18.03.16,11:04
Chcem sa opýtať s čoho mi vyráta zamestnávateľ deň na ktorý donesiem potvrdenie od lekára?Alebo ako si to môžem vyrátať ja?
veronikasad
18.03.16,10:05
Na výplatnej páske máš uvedený priemerný zárobok. Ten vynásobíš počom hodín strávených u lekára a dostaneš náhradu príjmu (v hrubom)
levo
18.03.16,10:10
Myslel som si to.No bolo mi povedané, ze kde som to počul takúto vec ,.ze mi zaplatia tak ako by som bol v práci nie ako keby som mal dovolenku .Cize nie priemerom.Maju na to pravo??
veronikasad
18.03.16,10:15
Ide o celodenné vyšetrenie ? V akej oblasti pracuješ ?
Tweety
18.03.16,10:43
Platí § 141 ZP:
Vyberám
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

(7) Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.
Kabaka123
18.03.16,13:25
práveže priemerom, čítaj lepšie... napr môj priemer pre náhrady z januára 2015 je 2,7894 eur ak som neodpracovala 3 hodiny ide o sumu 8,37 eur -a táto suma sa zdaňuje

(dávam staré údaje, lebo nemám pri sebe nové, ale princíp je ten istý)
levo
20.03.16,08:16
dakujem Vam odpovede .No po vcerajsku mi to uz moze byt jedno .Staci ze donesiem jedno potvrdenie od lekara a pridem o vsetky premije .:-(
veronikasad
20.03.16,08:18
Prémie sú nenárokovatelná zložka mzdy. Ak to máte tak uvedené v prémiovom poriadku alebo inom mzdovom predpise firmy, nič s tým neurobíš.
levo
20.03.16,08:28
Presne tak lebo vcera nam dali podpisat dodatok k zmluve a tam to bolo napisane .dokonca este aj znizenie platu .a to 2 mesiace spetne ma platnost.Proste spinavost zo strany zamestnavatela
veronikasad
20.03.16,08:29
Prečo si podpísal dodatok so spätnou platnosťou ? Mal si tam aspoň k podpisu dopísať dátum ...
levo
20.03.16,08:32
lebo nam drzia vyplaty a kto nepodpise tak zevraj pride o bonus +premie a moze cakat vypoved.a vyplatu potrebujem
veronikasad
20.03.16,08:36
To je na podnet na Inšpektorát práce, zišlo by sa im tam urobiť trošku prievanu ...
levo
20.03.16,08:40
Tie dodatky spravili pravnicky a ze je to v sulade so zakonom .proste nemali sme na vyber.
veronikasad
20.03.16,08:42
Dodatok je platný len vtedy ak s ním súhlasia (podpíšu ho) obidve strany. Nedali ti na výber, súhlasil si ...